TRYB JASNY/CIEMNY

Porady dla mam, które chcą zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie


Szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko, dlatego warto, by każda kobieta, która wita na świecie potomstwo, myślała nie tylko o nim, lecz również o sobie. Zdrowie fizyczne i dobre samopoczucie są bowiem niezbędne, aby opiekować się maluszkiem każdego dnia.Regularne badania profilaktyczne

Młode mamy często bywają w przychodniach, jednak to zwykle nie one, a wyłącznie ich dzieci korzystają z usług medycznych. Tymczasem pierwszą wizytę u ginekologa należy odbyć już w czasie połogu. Nie warto odkładać na później badań profilaktycznych, w tym morfologii (raz w roku), USG piersi (raz w roku lub raz na pół roku w zależności od wyniku poprzedniego badania) czy cytologii (raz w roku). W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, warto od razu zgłosić się do specjalisty. Okres ciąży i połogu to dla organizmu ogromne wyzwanie, a wiele dolegliwości zrzucanych jest na kanwę tego wyjątkowego stanu. Niemniej jednak w żadnym przypadku przyszłe i młode mamy nie powinny ich lekceważyć.

Właściwa dieta 

Zdrowa, zbilansowana dieta nie tylko dodaje sił, lecz również zaopatruje organizm w niezbędne składniki odżywcze. Powinna bazować na świeżych warzywach i owocach, produktach z pełnego przemiału, produktach mlecznych oraz innych źródłach białka – mięsie, rybach i nasionach roślin strączkowych. Ważne są również zdrowe tłuszcze, takie jak orzechy i nasiona. Tymczasem do dyspozycji pozostaje szereg zdrowych i smacznych produktów, które można wykorzystać do przygotowania dań. Więcej informacji na temat zdrowej diety mam po porodzie dostarcza Program Baby&me. Skierowany jest on do rodziców dzieci do 3 lat oraz par planujących potomstwo. Uczestnicy mogą korzystać z wiedzy ekspertów, korzystać z przydatnych narzędzi oraz brać udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami.

Aktywność fizyczna

Ani ciąża, ani okres połogu nie stanowią przeciwwskazania do aktywności fizycznej. Niemniej jednak powinna być ona dobrze dobrana, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zgodę powinien wyrazić lekarz. Chodzi o to, aby nadmiernie nie forsować organizmu ,ważne natomiast, aby ruszać się regularnie, co pozwoli:

  • zachować szczupłą sylwetkę, 
  • ustabilizować poziom cukru we krwi,
  • dotlenić organizm,
  • zredukować stres.

Umiarkowany ruch zalecany jest zarówno ciężarnym, jak i młodym mamom. Należy pamiętać, że sama opieka nad dzieckiem, choć bardzo wymagająca, nie może być uznana za aktywność fizyczną. Natomiast spacer z dzieckiem w wózku spełnia już wszystkie jej kryteria. Coraz więcej klubów fitness oferuje też zajęcia dla kobiet w ciąży oraz z małymi dziećmi. Dzięki temu można nie tylko zadbać o siebie, lecz również rozwinąć relacje społeczne.

Pomoc dla mamy - dlaczego warto z niej skorzystać?

Młode mamy często czują się przeciążone natłokiem obowiązków. Pojawienie się na świecie dziecka to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza jeśli spędza się większość dnia z nim samemu. Dlatego też warto korzystać z pomocy bliskich. Może ona polegać na wyręczeniu w opiece nad dzieckiem, ugotowaniu obiadu czy zrobieniu zakupów, tak aby odciążyć mamę choć na chwilę. Nie trzeba bać się prosić innych o pomoc - przeciążenie organizmu nie sprzyja ani mamie, ani dziecku. Warto też korzystać z dodatkowego wsparcia, jakim może być na przykład  . Daje on rodzicom dostęp do solidnej porcji wiedzy na temat rozwoju dziecka, przydatnych materiałów takich jak karty kontrastowe czy karty do zdjęć oraz narzędzi pozwalających np. przygotować personalizowaną metryczkę dla maluszka. Rejestracja w programie pozwala również brać udział w konkursach z atrakcyjnymi nagrodami. Wystarczy tylko dokonać założyć konto na stronie Programu, aby móc w pełni korzystać ze wszystkich benefitów

Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź