TRYB JASNY/CIEMNY

Jaki rower wybrać dla kilkulatka?

rowery dla dzieci

Zakup pierwszego roweru dla dziecka to bardzo ważna decyzja, od której może zależeć to, czy maluch zapała miłością do jazdy na jednośladzie. Wybór idealnego modelu wcale nie jest prosty. Rodzic musi wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Na co zwrócić pod uwagę, wybierając rower dla kilkulatka?


Jaki rozmiar roweru jest najlepszy dla kilkulatka?


Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że rowery dla dzieci dostępne są w bardzo szerokiej gamie rozmiarów. Dzięki temu każdy rodzic może dopasować pojazd do wzrostu i potrzeb swojego dziecka. Dla kilkulatków z reguły najlepszym wyborem okazują się rowery, których średnica kół wynosi około 12 cali. Bardzo ważne jest, by dziecko siedzące na rowerze mogło swobodnie dotykać ziemi stopami – w razie utraty równowagi pozwala to na asekurację i zapobiegnięcie upadkowi.

W trakcie pedałowania dziecko absolutnie nie może zahaczać kolanami o kierownicę i inne elementy pojazdu.

Przy wyborze jednośladu dla dziecka trzeba zwrócić uwagę także na wagę pojazdu. Rower dziecięcy musi być na tyle lekki, aby umożliwiać dziecku łatwe nim manewrowanie oraz utrzymanie równowagi.

Sam rower powinien być stabilny i łatwy do prowadzenia. W przeciwnym wypadku może na dobre zniechęcić malucha do nauki jazdy.

Co z wyposażeniem?


Każdy rower dziecięcy powinien być wyposażony w różnego rodzaju akcesoria, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Są to między innymi:

  • hamulce – muszą być na tyle łatwe w obsłudze, by dziecko mogło uruchamiać je bez żadnego problemu, 
  • dzwonek – służy do ostrzegania innych uczestników ruchu, 
  • odblaski oraz oświetlenie – zapewnią maluchowi odpowiednią widoczność na drodze, zwłaszcza w czasie jazdy po zmierzchu. 

Rodzice muszą zdawać sobie sprawę z tego, że na bezpieczeństwo kilkulatka na rowerze wpływa nie tylko sam pojazd i jego wyposażenie. Dziecko pod żadnym pozorem nie powinno poruszać się na rowerze bez kasku. W razie upadku ochroni on głowę malucha przed urazami, których konsekwencje mogą być bardzo poważne.

Co z ceną?


Dostępne w sklepach rowery dziecięce występują w bardzo szerokim przedziale cenowym. Oczywiście, przy wyborze konkretnego modelu warto zwracać uwagę na cenę, jednak nie powinna być ona jedynym czynnikiem decydującym. Wybór najtańszego roweru z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem – niska cena może przekładać się na niską jakość i okrojone wyposażenie, co oznacza, że rower już po jednym sezonie może nadawać się wyłącznie do wymiany. 

Istotne jest, aby rower dla kilkulatka wykonany był z trwałych i solidnych materiałów, które gwarantują maluchowi bezpieczeństwo podczas nauki jazdy. Solidne rowery dziecięce wyposażone są także w odpowiednie systemy bezpieczeństwa – ochraniacze kół i osłony łańcucha zapobiegają bolesnym kontuzjom i wypadkom w czasie jazdy.

Jak widać, można wymienić wiele czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając rower dla dziecka. Jest to bardzo ważne choćby z tego względu, że niewłaściwie dobrany pojazd może nie tylko zniechęcić malucha do nauki, ale również zagrozić jego bezpieczeństwu. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź