TRYB JASNY/CIEMNY

Jak przygotować idealne pieczone ziemniaki?

jak przygotować pieczone ziemniaki

Pieczone ziemniaki to danie, które przypomina domowe smaki i jest stałym elementem polskiej kuchni. Wydawać by się mogło, że ich przygotowanie nie sprawia trudności. Jednak aby osiągnąć smak idealny, warto zastosować kilka sprawdzonych trików. Poniżej przedstawiamy wskazówki, dzięki którym twoje pieczone ziemniaki staną się prawdziwym hitem. Jedzenie ich będzie przypominało wizytę w najlepszej restauracji!


Wybór odpowiednich ziemniaków

Zacznijmy od podstaw – od samych ziemniaków. Najlepsze będą te o tzw. średniej skrobi, np. odmiana Irga. Powinny być dobrze umyte, najlepiej pod szorstką szczotką, aby usunąć wszystkie resztki ziemi.

Przygotowanie do pieczenia

Kolejnym krokiem jest przygotowanie do pieczenia. Możemy obierać ziemniaki ze skórki, ale warto pamiętać, że zawiera ona wiele cennych składników. Dlatego też lepiej ją zostawić. Następnie kroimy ziemniaki na mniejsze kawałki. Mogą to być ćwiartki lub ósemki, w zależności od wielkości ziemniaków.

Marynowanie ziemniaków

Idealne pieczone ziemniaki powinny być aromatyczne i dobrze przyprawione. W tym celu trzeba zamarynować je przed pieczeniem. W miseczce mieszamy:

– oliwę z oliwek,

– czosnek przeciśnięty przez praskę,

– sól, pieprz,

– ulubione zioła – np. tymianek, rozmaryn, oregano.

W takiej marynacie maczamy pokrojone ziemniaki i dokładnie mieszamy, aby przyprawy pokryły je równomiernie.

Pieczenie ziemniaków

Rozgrzewamy piekarnik do 200°C. Przygotowane ziemniaki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Każdy kawałek ziemniaka powinien mieć swobodę przestrzeni, aby piec się równomiernie. Pieczemy je przez 40-50 minut, aż będą złociste i chrupiące. Co ok. 20 minut warto je przemieszać, aby nie przywarły do blaszki.

Podawanie ziemniaków

Idealne pieczone ziemniaki podajemy na ciepło, skropione dodatkową oliwą z oliwek. Można posypać je świeżymi ziołami, np. natką pietruszki. Świetnie pasują jako dodatek do mięs czy ryb, a także jako samodzielne danie z sosem jogurtowo-czosnkowym.
Przygotowanie idealnych pieczonych ziemniaków nie jest trudne, jednak warto zwrócić uwagę na szczegóły. Pysznych pieczonych ziemniaków skosztujesz w restauracji z kuchnią polską w Warszawie. Zapraszamy i smacznego!

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź