TRYB JASNY/CIEMNY

Wyprawa w góry – pomysł na niezapomnianą wycieczkę edukacyjną i integrację klasy

wycieczki edukacyjne w gorach

Nauka w plenerze przenosi edukację na zupełnie inny poziom. Poprzez doświadczenie, eksperymenty i bliskość natury dzieci uczą się najszybciej i robią to z przyjemnością. Zorganizowane wycieczki edukacyjnej w góry to prosty sposób na przekazywanie im wiedzy w przyjaznym dla nich otoczeniu i w warunkach sprzyjających nabywaniu nowych umiejętności.

Edukacja w plenerze i jej zalety

Lekcje prowadzone poza murami szkoły to atrakcyjna forma zajęć, na którą uczniowie z reguły czekają z utęsknieniem. Przede wszystkim jednak nie można odmówić jej skuteczności i wielowymiarowości. Ponieważ najszybciej uczymy się doświadczając, edukacja w plenerze przynosi znacznie lepsze efekty, niż ta prowadzona w tradycyjny sposób. Mając możliwość zaangażowania większej liczby zmysłów, niż tylko wzrok i słuch, uczniowie szybciej zapamiętują nowe informacje i nabywają nowe umiejętności. Poza tym nauka na łonie przyrody sprzyja kształtowaniu tak ważnych w dzisiejszym świecie kompetencji miękkich. Zorganizowane wycieczki edukacyjne w góry są świetną okazją do wzmacniania relacji w klasie, ale i nauki pracy w grupie.

Dlaczego warto zabrać uczniów właśnie w góry?

Wycieczka w polskie góry sama w sobie może wiązać się z nabywaniem pierwszych doświadczeń uczestnictwa w tego rodzaju wyprawach, będąc jednocześnie sposobem na zaszczepienie w uczniach zamiłowania do aktywnego wypoczynku. Nie brakuje tu miejsc wartych odwiedzenia z uwagi na ich walory przyrodnicze, które stanowią niezastąpiony pretekst do nauki biologii i geografii, ale też i takich, dzięki którym można poszerzać swoją wiedzę z zakresu na przykład historii czy fizyki. Co więcej, góry, stawiając młodych ludzi w sytuacjach, które wymagają od nich współpracy i wzajemnej pomocy, wzmacniają więzi i zacieśniają przyjaźnie. Nie da się też ukryć, że bliskość przyrody i przyjazne otoczenie, poza nauką, ułatwiają także odpoczynek.

Jak zorganizować zajęcia w terenie w polskich górach?

Jeżeli, jako nauczyciele, dobrze wiemy, czym konkretnie możemy zainteresować naszych podopiecznych, możemy samodzielnie podjąć się organizacji wyjazdu edukacyjnego w góry, odpowiednio dopasowując plan wycieczki do upodobań uczniów. W starszych klasach dobrym pomysłem jest też włączenie samych uczniów w planowanie. Trzecia i zapewne najbezpieczniejsza opcja to skorzystanie ze wsparcia biura turystycznego, które profesjonalnie zadba o wszystkich uczestników wyjazdu.

Wycieczki edukacyjne dla dzieci od PKL Tours

W planowaniu zorganizowanych wycieczek edukacyjnych w góry specjalizuje się PKL Tours, oferujące wyjazdy dla uczniów i nauczycieli w Tatry, Pieniny i Bieszczady, niezależnie od pory roku. W ciepłe miesiące taka wyprawa obejmować może piesze wyjście w góry z przewodnikiem edukatorem, zimą zaś serwowane są takie atrakcje, jak wędrówki na nartach skitourowych czy rakietach śnieżnych. W planach wycieczek nie brakuje też sposobności do nauki, ale i atrakcji pozwalających zapoznać się z miejscowymi zwyczajami, tradycjami i kuchnią.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź