TRYB JASNY/CIEMNY

"Emilka i potwory z legend" Kamila Stokowska - Lemoniada


"Emilka i potwory z legend" to już trzecia część cyklu Ziarenka Piasku wydawnictwa Lemoniada. Poprzednie części to "Emilka i gwiazdka z nieba" oraz "Basia królowa". Dzięki współpracy z wydawnictwem mam okazję przedstawić Wam bliżej tę niezwykłą książkę. 

Słowo "potwór" działa na dzieci i rodziców elektryzująco, więc napisanie książki na rynek dziecięcy ze słowem "potwory" w tytule, to nie lada wyzwanie. Na szczęście, Kamila Stokowska po raz kolejny dała ponieść się wyobraźni i dzięki temu możemy sięgnąć po "Emilkę i potwory z legend". Znana nam Emilka jest już uczennicą pierwszej klasy. Nadal bardzo ciekawską i wrażliwą. Boi się ciemności, a konkretnie tego, co w ciemności może się ukrywać, czyli tytułowych potworów. Jakoś nie bardzo przekonują ją słowa taty, powtarzane jak mantra: "Potwory nie istnieją". Nie pomagają też lekcje polskiego w szkole, podczas których klasa poznawała popularne polskie legendy, potwory i fantastyczne stworzenia. O zgrozo, Emilka w końcu nawet spotyka prawdziwego potwora, niejakiego Amborda. Ale czy naprawdę jest się czego bać? Czy potwory są naprawdę takie przerażające? Czy cały tydzień zajmują się straszeniem dzieci? A może mają inne, ciekawsze zajęcia, np. imprezowanie? Nie zdradzę wszystkich tajemnic, dowiecie się czytając książkę! 
Historię pięknie uzupełniają śmieszne ilustracje autorstwa Marty Grabowskiej. Jestem pewna, że takie potwory, jak te narysowane przez panią Martę, każde dziecko chętnie zaprosiłoby do swojego pokoju. 

Do małego czytelnika na pewno przemówi też niezawodny sposób na pokonanie strachu, a mianowicie ośmieszenie go. Niemal wszystkie dzieci odczuwają lęk przed ciemnością i uważanymi przez siebie za straszne postaciami. "Emilka i potwory z legend" podczas czytania kreują bezpieczną sytuację, podczas której dziecko ma okazję spotkać się z własnym strachem oraz go przepracować. Książka daje nam bowiem możliwość właśnie przepracowania tematu potworów oraz rozłożenia ich na czynniki pierwsze. Znajdziemy w niej strony i zadania do samodzielnego lub wspólnie z rodzicem, wykonywania i uzupełniania. I tak, na stronach książki mamy m.in.: kolorowankę wraz z charakterystycznymi cechami potworów do wypisania, europejską mapę potworów do stworzenia, miejsca na własne projekty potworów czy zachęcenie do poznania najbardziej znanych polskich legend. 

Bardzo żałuję, że nie miałam takiej książki/poradnika, kiedy sama byłam dzieckiem i bałam się potwora z piwnicy. 

Książka godna polecania dla przedszkolaków i młodszych uczniów szkoły podstawowej, przepuszcza przez furtkę prowadzącą do pokonania strachu i rozbudzenia dziecięcej ciekawości. Mimo, że bohaterką jest dziewczynka, chłopcy również będą utożsamiali się z jej przeżyciami. Koniecznie do niej zerknijcie!

Link do książki: Emilka i potwory z legend

Za książkę dziękuję:

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź