TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawa na Dzień Pszczoły

dzień pszczoły przedszkole

Dzień Pszczoły to święto, które obchodzimy 20 maja każdego roku, mające na celu zwrócenie uwagi na rolę pszczół w ekosystemie oraz na zagrożenia, jakie przed nimi stoją. W tym szczególnym dniu przypominamy sobie o tym jak ważne są dla naszej planety oraz jak wiele zależy od ich pracy. Jedną z zabaw, która pomoże Wam w świętowaniu Dnia Pszczół jest zabawa grafomotoryczna w dorysowywanie pasków pszczole. Czytajcie dalej, aby poznać szczegóły i pobrać darmowe pomoce!

Dorysuj paski pszczole


Zabawa w dorysowywanie pasków to prosta i przyjemna aktywność, przyciągająca uwagę dzieci, szczególnie tych najmłodszych egzemplarzy ;) Podczas zabawy dziecko ćwiczy wyobraźnię, rozwija kreatywność i wspomaga małą motorykę.

dzień pszczół przedszkole

Jak się bawić? 


Do zabawy potrzebujecie:

- obrazek pszczoły bez pasków oraz kwiatki ze wzorami (do pobrania na końcu wpisu);
- czarny mazak suchościeralny;
- laminarkę;
- 1 arkusz folii do laminowania;
- nożyczki;
- chusteczki lub ręczniki papierowe.

Pszczołę oraz kwiatki drukujemy, obrazek z pszczołą laminujemy lub wkładamy do koszulki na dokumenty.

Najpierw pytamy dzieci po czym można rozpoznać pszczołę. Strzelam, ale zapewne usłyszymy, że po żółtym kolorze, włochatym owadzim ciałku, żądle i właśnie po paskach. Następnie przedstawiamy im radosną pszczołę modnisię, dajmy jej jakieś imię, nadawanie imion w zabawie świetnie się sprawdza, moja pszczoła będzie miała na imię Andżela. Andżela jak każda modna pszczoła, nie chce codziennie nosić takiego samego wzoru. Dlatego staje przed magicznymi kwiatkami i wybiera spośród nich wzór, który chce danego dnia na siebie nałożyć. Zadaniem dziecka jest dorysowanie pszczółce odpowiedniego wzoru.

dzień pszczoły karty pracy

Ta zabawa na Dzień Pszczoły może realizowana na wiele sposobów. Można ją przeprowadzić indywidualnie, korzystając z dostępnych materiałów w domu lub zorganizować w większej grupie, np. w szkole lub w przedszkolu. Można też połączyć ją z innymi dowolnymi zajęciami lub wykorzystać kiedy chcemy czymś zająć dziecko.

W pliku znajdziecie 15 kwiatków z różnymi wzorami. Po stworzeniu jednego wzoru, zmazujemy go chusteczką i zabawa toczy się dalej.

dzień pszczół karty pracy

Proponując tę zabawę chciałabym aby stanowiła zachętę do bliższego poznania pszczół, sprawdzenia jakie funkcje pełnią w ekosystemie, jakie zagrożenia ich dotykają oraz jakie działania możemy podjąć, aby im pomóc.

Jakie wyzwania stoją przed współczesnymi pszczołami?

  • zanieczyszczenie środowiska;
  • utrata siedlisk;
  • choroby i szkodniki.
Wiele pszczół jest zagrożonych. Dlatego tak ważne, żebyśmy jako społeczeństwo zadbali o te pracowite i niesamowite owady. Małe zabawy takie jak dorysowywanie pasków mogą pomóc zwrócić uwagę na pszczoły i zainspirować do większych działań.

Zabawa Pszczoła i paski do pobrania TUTAJ

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź