TRYB JASNY/CIEMNY

Próchnica u Twojego dziecka - jak się jej pozbyć?

jak się pozbyć próchnicy u dziecka

Higiena jamy ustnej u dzieci to kwestia priorytetowa, o którą pragnie zadbać każdy rodzic czy opiekun. To zdrowie zębów mlecznych warunkuje późniejsze zdrowie zębów stałych w dorosłym życiu. Niestety zdarza się, że już w dziecięcym wieku, od najmłodszych lat, na zębach pojawia się próchnica. Jak z nią skutecznie walczyć? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Próchnica u dzieci, identycznie jak w przypadku próchnicy u dorosłych, najczęściej pojawia się ze względu na nieprawidłową higienę jamy ustnej. Mycie zębów, pierwsza szczoteczka, powinna pojawić się jako rutynowy nawyk już przed 1 rokiem życia dziecka. Niekiedy specjaliści wskazują, że o higienę jamy ustnej należy dbać jeszcze przed ząbkowaniem, poprzez czyszczenie dziąseł wacikiem z wodą bądź naparem ziołowym. Co więcej, niezwykle dużo mówi się o tzw. próchnicy butelkowej. Nocne karmienia, spożywanie kolacji w formie mleka czy kleiku w butelce, na której dziecko usypia, posiłki pełne cukrów oraz węglowodanów powodują osadzanie się pokarmu na zębach, co skutkuje rozwojem próchnicy. Nagromadzone bakterie próchnicotwórcze w krótkim czasie mogą doprowadzić do powstania próchnicy.

Pierwsza objawy dziecięcej próchnicy

Próchnica u dzieci w pierwszym stadium rozwoju bywa niezauważalna. Demineralizacja szkliwa odbywa się etapami, prowadząc do widocznego ubytku próchnicowego. Pierwszy objaw to pojawienie się na szkliwie zębów dziecka żółtawego nalotu, który trwale przylega do zębów dziecka. Kolejną fazą jest wystąpienie matowej, białej, szorstkiej smugi na zębie. To tzw. ostatni dzwonek, by wdrożyć właściwe leczenie i skutecznie pozbyć się próchnicy dziecięcej.  

Skuteczne metoda na walkę z próchnicą u dzieci 

Metody leczenia próchnicy u dzieci zależą od zaawansowania przypadłości. Jeśli ubytki próchnicze są w stadium końcowym, a więc widoczne są na szkliwie charakterystyczne, ciemne przebarwienia, wówczas konieczna staje się wizyta u specjalisty- lekarza stomatologa dziecięcego, który rozwierci zęba, zakładając plombę. Jeśli jednak dopiero zaczynamy dostrzegać początki, tzw. zalążki próchnicy, wówczas należy sięgnąć do sprawdzonych metod codziennej pielęgnacji jamy ustnej dziecka.

Zabieg fluoryzacji

Jedną z dostępnych metod leczenia próchnicy u dzieci jest wykonanie przez lekarza specjalistę zabiegu fluoryzacji. To proces, który pomoże w odbudowie szkliwa zębów, poprawi ogólną kondycję szkliwa, jak również stanowi dodatkową ochronę przed bakteriami.

Oclean Kids- szczoteczka soniczna do walki z próchnicą 

Oclean Kids (https://oclean.pl/sklep/szczoteczki-soniczne-100/szczoteczka-oclean-kids/)to nowoczesna szczoteczka soniczna najwyżej klasy, która dedykowane jest dla dzieci od 6 do 12 roku życia. Elektryczne urządzenie czyszczące w sposób bezpieczny, a zarazem niezwykle delikatny, zadba o zdrowy, piękny uśmiech naszych dzieci bez próchnicy. Szczoteczka soniczna wyposażona została w dwa tryby pracy, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego dziecka. Co więcej, włókna szczoteczki nasączone zostały fluorem, dzięki czemu szczoteczka doskonale usuwa wszelkie nagromadzone resztki pożywienia z jamy ustnej oraz szkliwa zębów dziecka. Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że szczoteczka jest niezwykle cicha, przez co szczotkowanie zębów nie jest dla dziecka trudną do przeżycia pielęgnacją. Wybór szczoteczki sonicznej to najlepsze rozwiązanie w walce bądź profilaktyce próchnicy u dzieci.

Właściwa, codzienna, solidna pielęgnacja zębów u dziecka, a więc przede wszystkim regularne szczotkowanie przy użyciu pasty z fluorem oraz wysokiej klasy szczoteczki, to klucz do zdrowych i lśniących zębów każdego dnia.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź