TRYB JASNY/CIEMNY

Smoczki dla dzieci - przewodnik dla młodych rodziców

smoczek dla dziecka jak wybrać

Smoczek to częsty element wyprawki noworodka. Dla wielu rodziców to niezbędne akcesorium, które ułatwia uspokojenie i zaspokojenie naturalnej potrzeby ssania u dziecka. Jednakże, zanim zdecydujemy się na zakup smoczka, warto zastanowić się nad tym, jakie są jego wady i zalety, jakie rodzaje smoczków są dostępne na rynku oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Zalety smoczka

Smoczek uspokajający ma wbrew pozorom wiele zalet.

 • ssanie smoczka zaspokaja naturalną potrzebę odruchu ssania;

 • pomaga w sytuacji, w której dziecko zostało nakarmione, ale nadal potrzebuje ssać;

 • uspokaja dziecko, szczególnie w sytuacjach stresowych takich jak szczepienie, pobieranie krwi, wizyta u lekarza, redukuje również odczuwanie bólu;

 • zapewnia ćwiczenie mięśni aparatu mowy;

 • uspokaja, zwłaszcza wtedy, gdy inne metody zawiodą.

Jak używać smoczka odpowiedzialnie?

O używaniu smoczków uspokajających narosło wiele przekonań. Pierwszym z nich jest to, że smoczek zaburza laktację i proces karmienia piersią. Tymczasem badania naukowe wykazały, że stosowanie smoczków u zdrowych, urodzonych w terminie, dzieci karmionych piersią od pierwszego dnia życia lub po ustabilizowaniu laktacji, nie wpłynęło znacząco na częstość ani czas trwania wyłącznego i częściowego karmienia piersią do czwartego miesiąca życia. Brakuje dowodów pozwalających na ocenę krótkoterminowych trudności w karmieniu piersią, z jakimi borykają się matki, oraz długoterminowego wpływu smoczków na zdrowie niemowląt.

Wśród rodziców panuje również obawa, że smoczek uspokajający spowoduje krzywy zgryz u ich dziecka. Nie jest to do końca prawdą. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji rozwoju ust, zębów i zgryzu danego dziecka. Używanie smoczka powinno być ograniczone do 6 godzin dziennie. Nie warto pozwalać, aby dziecko np. podczas zabawy trzymało smoczek w buzi. Ponad to stosowanie smoczków u dzieci powyżej 24 miesiąca życia powinno być indywidualną decyzją każdego rodzica, skonsultowaną odpowiednio z lekarzem stomatologiem i pediatrą.

Smoczek uspokajający nie powinien być używany jako substytut innych środków wyciszających dziecko, takich jak bliskość fizyczna, tulenie, kołysanie, karmienie czy rozmowa.

Ważne jest również regularne sprawdzanie stanu smoczka i wymiana go na nowy w razie uszkodzeń lub zużycia.

Przestrzeganie tych zaleceń oraz odpowiedzialne używanie smoczka nie powinno powodować problemów ze zgryzem. Należy też pamiętać, aby wybierając smoczek kierować się rozwojem jamy ustnej. Smoczki wspierające optymalny rozwój aparatu mowy są zwykle oznaczone słowem "ortodontyczny" na opakowaniu.

Wybór najlepszego smoczka

Idealny smoczek - jak wybrać smoczek odpowiedni dla dziecka?

Idealny smoczek uspokajający dla dziecka może różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji dziecka. Oto kilka cech, które mogą wpływać na to, jak może wyglądać idealny smoczek dla dziecka oraz jak znaleźć na rynku bezpieczne smoczki dla dzieci:

 • kształt końcówki smoczka - końcówki smoczka są dostępne w różnych kształtach, takich jak ortodontyczny (symetryczny) lub asymetryczny. Jaki jest najlepszy kształt smoczka? To zdecydowanie smoczek anatomiczny. Smoczek fizjologiczny ma końcówkę dość płaską i wąską, aby zminimalizować przestrzeń pomiędzy dolną a górną szczęką oraz żeby nie zajmowała zbyt dużego miejsca w ustach dziecka i pozwalała na swobodne ruchy języka;

 • rozmiar smoczka - smoczki znajdziemy w różnych rozmiarach, zazwyczaj oznaczonych na opakowaniu jako wiek dziecka. Smoczek musi być odpowiedni do wieku dziecka, aby zapewnić prawidłowe dopasowanie i komfort.

 • materiał - smoczki mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak silikon, lateks, kauczuk. Rodzice częściej sięgają po smoczki silikonowe ze względu na ich trwałość i łatwość w czyszczeniu.

 • lekkość - smoczek uspokajający powinien być lekki, aby zminimalizować pracę mięśni twarzy podczas używania smoczka;

 • tarcza - powinna pomagać w dopasowaniu smoczka do kształtu twarzy dziecka i zapobiegać naciskowi. Warto zwrócić uwagę, czy na tarczy znajduje się uchwyt zapobiegający zgubieniu smoczka, umożliwiający przypięcie go do ubrania i utrzymanie w zasięgu dziecka oraz czy posiada otwory wentylacyjne.

 • bezpieczeństwo - wybierając smoczek należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo produktu, upewnić się, że posiada odpowiednie certyfikaty jakości a do jego produkcji nie użyto szkodliwych substancji.

  Smoczek a bezpieczeństwo dziecka

  Smoczek może być użytecznym narzędziem w trudnych momentach dla dziecka, ale jednocześnie ważne jest przestrzeganie odpowiednich środków ostrożności, żeby zapewnić mu bezpieczeństwo:

 • przed pierwszym użyciem smoczek należy wysterylizować wg wytycznych podanych na opakowaniu przez producenta;

 • smoczek przypinamy do ubrania tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. kiedy jesteśmy na wizycie u lekarza i istnieje ryzyko zanieczyszczenia. Nie przywiązujemy do smoczka tasiemek, sznurków, unikamy łańcuszków, mogą stanowić zagrożenie uduszenia się lub zranienia dziecka smoczkiem. Zamiast przypinek lepiej użyć dołączonych fabrycznych pudełek lub nasadek;

 • pomiędzy korzystaniem smoczek należy myć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu i dokładnie osuszyć przed podaniem niemowlakowi;

 • smoczek należy regularnie kontrolować pod kątem uszkodzeń, pęknięć czy oznak zużycia. W razie uszkodzeń smoczek należy wymienić na nowy;

 • smoczek używany codziennie powinno się wymienić co około 2 miesiące;

 • smoczek powinno się wymienić także po każdej przebytej chorobie zakaźnej dziecka;

 • nigdy nie wkładamy do własnych ust smoczka dziecka w celu oczyszczenia ze względu na ryzyko przeniesienia niebezpiecznych wirusów, grzybów i bakterii!

  Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego warto być elastycznym i eksperymentować, aby znaleźć smoczek, który najlepiej odpowiada Twojemu dziecku. W razie wątpliwości lub pytań dotyczących smoczków, zawsze można skonsultować się z pediatrą lub innym specjalistą w dziedzinie opieki nad dziećmi.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź