TRYB JASNY/CIEMNY

Spacerówki – wózki do zadań specjalnych! Poznaj ich zalety


Noworodki i mniejsze niemowlęta podróżują w głębokich wózkach. Ma to ogromne znaczenie dla ich jeszcze niestabilnego kręgosłupa. Nadchodzi jednak moment, w którym dziecko musi przesiąść się do większego wózka, czyli spacerówki. Rodzice stają wówczas przed podjęciem decyzji, jakie modele są godne uwagi? Jak wybrać najlepszy wózek spacerowy? Podpowiadam!


Rodzaje spacerówek

Spacerówka spacerówce nierówna! Ilość modeli może przytłoczyć, dlatego warto na początku zawęzić poszukiwania do konkretnego rodzaju wózka. Najpopularniejsze są trzy typy – tradycyjna spacerówka, “parasolka” i wózek biegowy. Pierwszym wózkiem po gondoli, na który decydują się zazwyczaj rodzice, jest spacerówka. To funkcjonalny, wielozadaniowy wózek, który może służyć dzieciom aż do momentu, w którym zaczną samodzielnie chodzić. Zazwyczaj w spacerówkach istnieje możliwość rozłożenia oparcia do pozycji leżącej lub półleżącej, co docenisz, jeśli Twój maluch lubi drzemki podczas spacerów. Co więcej, można je składać i rozkładać niemal jedną ręką.

Wózkiem, jaki często wybiera się dla starszaka, jest “parasolka”. Te niezwykle lekkie modele zajmują po złożeniu niewiele miejsca, w związku z czym przewożenie ich będzie bezproblemowe. Niestety nie sprawdzą się jako spacerówki na dłuższe wyprawy – nie można w nich regulować oparcia.

Innym typem wózka jest model biegowy. Bardzo lekki, wyposażony w specjalny hamulec na przednim kole, jest bezpieczny zarówno jako zwyczajna spacerówka, jak i do biegania.

Najlepsze spacerówki, czyli jakie?

Spacerówki należy dopasować zarówno do swoich oczekiwań, jak i potrzeb swojego dziecka. Dlatego też nie ma jednego modelu, który można uznać za najlepszy. Najważniejsze jest to, by wózek był bezpieczny dla malucha i wygodny w codziennym użytkowaniu. Najkorzystniej dopasować go do rodzaju nawierzchni. Co to oznacza? Nieco inny wózek sprawdzi się podczas miejskich wypadów, a inny na wycieczkach poza miasto. Na tej podstawie dobierzesz m.in. rodzaj kół. 

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że gwarancją udanych podróży jest bezpieczeństwo. Dlatego też nie bez znaczenia pozostają zabezpieczenia. Spacerówki powinny być wyposażone w pasy, którymi otulisz dziecko. Przydatnym akcesorium jest także drążek, który dodatkowo uchroni malucha przed przypadkowym wypadnięciem.

Twoja wygoda też ma znaczenie, więc wybierając wózek, kieruj się jego wagą – im lżejszy, tym wygodniej będzie Ci samodzielnie zapakować go do bagażnika.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź