TRYB JASNY/CIEMNY

Jakie książki dla 7 latka warto kupić?Umiejętności czytelnicze siedmiolatków są bardzo różne. Niektóre dzieci dopiero uczą się składać litery w słowa i zdania. Inne potrafią już same przeczytać krótką książeczkę. Wybór książek dla siedmiolatków jest jednak na tyle duży, że i dla jednych, i drugich, znajdzie się ciekawa propozycja.

Książki dla siedmiolatków – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Książki dla 7 latka czasem są czytane przez dzieci, czasem przez rodziców. To bowiem taki czas, kiedy niektóre dzieci chcą już czytać same, ale nadal chętnie słuchają książek czytanych przez rodziców, zwłaszcza na dobranoc. Dlatego na półce siedmiolatka powinny znaleźć się zarówno dłuższe pozycje – do słuchania, jak i te krótsze, które dziecko będzie czytało samodzielnie. Oczywiście są siedmiolatki, które samodzielnie czytają nawet bardzo długie książki.

Jak powinna wyglądać książka dla siedmiolatka?


Jej treść powinna być zbieżna z zainteresowaniami dziecka, przynajmniej do pewnego stopnia. Jest bardziej prawdopodobne, że dziecko zechce przeczytać samodzielnie książkę o tym, co je interesuje, nawet jeśli sztuka ta sprawia mu trudność.

Jeśli chodzi o format, to książka może mieć nawet format A4. Siedmiolatek nie będzie miał problemu z ogarnięciem wzrokiem dużej strony ani z utrzymaniem takiej książki w rękach.

Ilustracje są obowiązkowe, dzieci w tym wieku łączą czytanie z oglądaniem. Same litery powinny być odpowiednio duże i dobrze wyeksponowane.

Długość? Najczęściej książka dla siedmiolatka ma od pięćdziesięciu do stu stron, ale oczywiśćie zdarzają się i dłuższe pozycje.

Książki dla siedmiolatków – nie tylko do czytania

Książki dla siedmiolatków mają prawo nosić dumne miano materiałów edukacyjnych. Dotyczy to szczególnie tych pozycji, które zachęcają dzieci do… rysowania po nich. To pomoce w nauce liter i cyfr, prostych działań matematycznych itp.

Osobną propozycją są zestawy testów oceniających wiedzę, umiejętności i kompetencje dziecka. Warto podsunąć im takie propozycje do samodzielnego uzupełnienia. Będą nieocenioną dla rodziców i nauczycieli wskazówką w dalszej edukacji.

Po te serie siedmiolatkowie sięgają wyjątkowo chętnie

Tata Oli i Mikołajek to najpopularniejsi bohaterowie serii książkowych wybieranych przez siedmiolatków. W jednym i drugim przypadku największymi atutami są:

– poczucie humoru, zabawne scenki, które rozbawią nawet najpoważniejszych siedmiolatków,

– sytuacje, których odzwierciedlenie siedmiolatkowie mogą znaleźć w swojej rzeczywistości,

– ciekawa szata graficzna,

– duże litery,

– optymalna długość tekstu.

Na rynku pojawiła się też nowa, na razie zawierająca tylko cztery pozycje seria o Kociej Szajce. To książki detektywistyczne dla najmłodszych, zachęcające do samodzielnego myślenia i rozwiązywania zagadek. W roli głównej prowadzące śledztwo… koty!

Co ciekawe, siedmiolatki chętnie sięgają także po Muminki – serię książek o sympatycznych stworzeniach, którymi kiedyś zachwycali się ich rodzice.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź