TRYB JASNY/CIEMNY

Rola witaminy C dla rozwoju dziecka


O nieocenionej roli witamin w diecie zarówno dzieci jak i dorosłych słyszy się wiele. Ludzki organizm nie potrafi ich wytwarzać, dlatego niezbędne jest dostarczanie ich z zewnątrz - najlepiej wraz z pożywieniem. Obecność witamin jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu różnych procesów metabolicznych. Jedną z najbardziej znanych witamin jest witamina C, która wspiera odporność organizmu. Co jeszcze warto wiedzieć o roli witaminy C dla rozwoju dziecka?


Korzyści z obecności witaminy C w diecie Twojego dziecka

Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie. Jej nadmiar jest usuwany wraz z moczem, ale organizm zachowuje jej niewielką rezerwę. Trzeba jednak zadbać o jej systematyczne dostarczanie organizmowi z diety. W jaki sposób witamina C może wpływać na zdrowie Twojego dziecka? 

Witamina C to antyoksydant!

Choć wolne rodniki i antyoksydanty neutralizujące ich działanie kojarzą się z dojrzałymi osobami i procesami starzenia się, to trzeba wiedzieć, że wolne rodniki nie śpią - i są na nie narażone także dzieci. Witamina C jest przeciwutleniaczem i redukuje wolne rodniki, zapobiegając tym samym uszkodzeniom zdrowych komórek organizmu malucha. 

Witamina C na zdrowe zęby

Witaminy i minerały są niezbędne także do prawidłowego rozwoju zębów i kości. Dla zdrowych, silnych zębów, niezbędne jest zaspokojenie zapotrzebowania na różne witaminy i minerały. Spośród witamin najważniejszą rolę w tej kwestii odgrywa witamina D, między innymi poprzez ułatwianie wchłaniania wapnia. Zapobiega również demineralizacji zębów, a także krzywicy i osteoporozie. Oprócz niej, do utrzymania zębów w dobrej kondycji przyczyniają się również witaminy: 

  • A - ma działanie przeciwbakteryjne, zapobiega również infekcjom i stanom zapalnym w jamie ustnej;
  • z grupy B - a przede wszystkim witamina B12: mają działanie wzmacniające szkielet i zęby;
  • C - witamina C także przyczynia się do utrzymania zdrowych zębów. Jak możemy przeczytać w artykule https://www.acidolac.pl/zdrowe-zeby/witaminy-i-mineraly-na-mocne-zeby witamina ta jest niezbędna, kiedy chcemy zadbać o prawidłowy rozwój szkliwa dziecka, a dodatkowo może zapobiegać infekcjom i stanom zapalnym dziąseł.

Witamina C a kondycja skóry 

Sądzisz, że w przypadku dzieci, nie ma powodów do martwienia się o kondycję skóry, bo jest młoda i sama sobie doskonale poradzi? Nie do końca tak jest. Czynniki środowiskowe, takie jak twarda woda czy zanieczyszczenie powietrza mają większy wpływ na skórę (także dziecka), niż może się wydawać. 

Witamina C jest jednym z istotnych czynników w procesie tworzenia kolagenu. Wspiera również dobrą kondycję tkanki łącznej. Dlatego zapewnienie dziecku diety, która będzie wartościowym źródłem witaminy C, przełoży się korzystnie na wygląd i siłę skóry. 

Witamina C a układ nerwowy 

Witamina C jest istotnym czynnikiem wspierającym zdrowie układu nerwowego. Ten zaś odpowiada nie tylko za zdolność mówienia, chodzenia czy przełykania, ale także za uczenie się i zapamiętywanie. Wspieranie funkcjonowania układu nerwowego jest więc istotnym czynnikiem w prawidłowym rozwoju dziecka. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź