TRYB JASNY/CIEMNY

Kolka u niemowlaka – jak ją rozpoznać?


Kolka jest to zaburzenie, które może pojawić się u niemowlaka i jest ona bardzo przykrym doświadczeniem dla dziecka. Związana jest ze skurczem jelit, które sprawiają dziecku ból. Taki atak pojawia się nagle i może trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Jak rozpoznać kolkę u niemowlaka? Co pomaga złagodzić jej objawy?


Jakie objawy wskazują na kolkę u niemowlaka?

Przyczyny kolki nie są do końca zdiagnozowane. Pomimo tego, że objawem kolki1 jest silny płacz, który jest długotrwały, a do tego niemożliwy do ukojenia, ból oraz jej regularne pojawianie się, to do jej rozwoju nie przyczyniają się dysfunkcje anatomiczne oraz fizjologiczne u dziecka. Charakterystyczny jest tutaj nagły płacz, który nie zostaje poprzedzony żadnym konkretnym zdarzeniem.

Przyczyna kolki może wynikać z:

 • niedojrzałości układu pokarmowego, a także układu nerwowego,

 • alergii na białka mleka krowiego,

 • nietolerancji laktozy,

 • połykania zbyt dużej ilości powietrza podczas ssania piersi,

 • zaparć,

 • niepokoju, który jest spowodowany motoryką jelit.

Kolkę można podejrzewać u niemowlaka, który codziennie albo kilka razy w tygodniu mocno płacze i do tego jest niespokojny, pomimo zaspokojenia najważniejszych potrzeb życiowych. Objawem kolki jest płacz, który jest głośny, napadowy, zaczyna się nagle, a do tego trwa nieprzerwanie od kilku minut do kilku godzin. Poza tym trudno jest uspokoić dziecko. Zazwyczaj pojawia się w godzinach wieczornych.

W czasie napadu kolki u dziecka, poza płaczem, pojawiają się następujące objawy:

 • podkurczanie nóżek,

 • napinanie brzuszka,

 • prężenie całego ciała,

 • zaczerwienie na buzi,

 • rozdrażnienie.

Ponadto kolka u niemowlaka przebiega razem ze wzdęciami brzuszka, a także z oddawaniem gazów bądź stolca (pod koniec ataku kolki). Niekiedy dziecku jeszcze się ulewa, a czasami występują również wymioty.

Jak wygląda leczenie kolki u niemowlaka?

Kolka2 jest bardzo nieprzyjemna dla dziecka, a w celu złagodzenia objawów można zastosować dostępne w aptece krople bez recepty. U niemowląt na kolki można zastosować na przykład krople Espumisan, które stosuje się w leczeniu objawowym zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem się gazów. Substancją czynną jest tutaj symetykon. Przyczynia się on do zmniejszenia pęcherzyków gazów, które znajdują się w masach pokarmowych oraz w śluzie przewodu pokarmowego i powoduje ich pękanie. W związku z tym dochodzi do uwolnienia gazów, które mogą zostać wchłonięte przez ścianę jelita albo usunięte z przewodu pokarmowego poprzez ruchy perystaltyczne jelit. Symetykon nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne, gdyż wykazuje tylko działanie powierzchniowe.

Można również spróbować domowych sposobów, wśród których wymienia się m.in. masaż brzuszka dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez około 10 minut. Sprawdza się także ułożenie dziecka na plecach oraz podginanie jego kolan do brzuszka. Można również ułożyć niemowlaka na brzuchu i wtedy masować kolistymi ruchami jego plecy. Warto też pamiętać o tym, aby nie wpadać w panikę oraz zdenerwowanie, ponieważ dziecko wyczuwa emocje rodziców, co mogłoby nasilić objawy kolki u dziecka.


Referencje:

Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Kolki niemowlęce [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2016, 12(4), s. 413-418.

Piotrowska-Jastrzębska J.D., Białokoz-Kalinowska J., Kolka niemowlęca – diagnoza i metody leczenia. Stare pytania – nowe odpowiedzi [w:] „Medycyna Biologiczna”, maj-sierpień 2015, zeszyt 2.

1 Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Kolki niemowlęce [w:] „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, 2016, 12(4), s. 413-418.

2 Piotrowska-Jastrzębska J.D., Białokoz-Kalinowska J., Kolka niemowlęca – diagnoza i metody leczenia. Stare pytania – nowe odpowiedzi [w:] „Medycyna Biologiczna”, maj-sierpień 2015, zeszyt 2.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź