TRYB JASNY/CIEMNY

Choroby wieku dziecięcego, których nie można lekceważyć


Dzieci narażone są na występowanie wielu chorób typowych dla ich młodego wieku, z czego większość nie stanowi poważnego zagrożenia. Istnieje jednak pewna grupa schorzeń, których pod żadnym pozorem nie powinno się lekceważyć. Do ich rozwoju może dojść zarówno w wyniku braku odpowiedniej profilaktyki zdrowotnej, jak i unikania szczepień ochronnych. Niektóre z tych chorób wieku dziecięcego są wyjątkowo groźne, dlatego warto jak szybko rozpoznać ich objawy oraz rozpocząć leczenie.


Angina w wieku dziecięcym

Angina jest chorobą zakaźną, najczęściej wywoływaną przez paciorkowce Streptococcus pyogenes z grupy A. Bakterie mogą przedostawać się do gardła z pożywieniem, jednak zwykle dziecko zaraża się na skutek aktywności patogenów już zasiedlających błonę śluzową gardła czy nosa. Do uaktywnienia choroby dochodzi najczęściej w wyniku spadku odporności, np. pod wpływem nagłego ochłodzenia ciała. Paciorkowce zwykle atakują gardło, wykorzystując naruszone bariery układu immunologicznego. Do pierwszych objawów anginy zalicza się silny ból gardła, a także jego opuchnięcie i występowanie ropnego nalotu. Chorobie towarzyszy wysoka gorączka, a u najmniejszych dzieci mogą się pojawić bóle głowy i brzucha oraz wymioty. Jeżeli występują takie symptomy, zalecana jest szybka konsultacja u pediatry online. Dziecko nie musi opuszczać domu, ponieważ taki specjalista przeprowadza diagnostykę zdalnie.

Zapalenie ucha środkowego u dziecka

Zapalenie ucha środkowego najczęściej występuje u niemowląt i dzieci w wieku przedszkolnym, natomiast u starszych ryzyko infekcji jest niższe. Choroba ta rozwija się na skutek zakażenia górnych dróg oddechowych przez wirusy, a w dalszym przebiegu również w wyniku nadkażenia bakteriami. Podatność na tę bolesną infekcję wynika z niedojrzałości układu immunologicznego dziecka, a także krótkiego przewodu łączącego ucho środkowe z gardłem. Choroba ta jest też trudna do całkowitego wyleczenia, ponieważ może występować wielokrotnie. Do objawów zalicza się dotkliwy ból ucha, a także katar, brak apetytu, wymioty czy gorączkę. W diagnostyce tego problemu również pomóc może lekarz pediatra online, któremu można przedstawić niepokojące symptomy podczas konsultacji. W leczeniu najczęściej stosuje się środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, na które może zostać wystawiona recepta online dla dziecka. Choroby tej nie można lekceważyć, ponieważ grozi pęknięciem błony bębenkowej ucha oraz innymi powikłaniami.


Trzydniówka u dziecka

Trzydniówka jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez herpeswirusy HHV-6 oraz HHV-7. Najczęściej występuje u dzieci w wieku 6-24 miesięcy i bywa nazywana rumieniem nagłym. Do jej objawów należy bardzo duża gorączka, która utrzymuje się przez 3-4 dni. Nierzadko wysoka temperatura jest jedynym symptomem choroby, jednak mogą jej towarzyszyć także biegunki, katar czy kaszel. Po ustąpieniu gorączki, na skórze dziecka pojawiają się plamisto-grudkowe wykwity skórne. Z reguły objawy te zwiastują poprawę stanu zdrowia. Trzydniówka nie wymaga leczenia, ponieważ mija samoistnie po kilku dniach. Jej objawy mogą być jednak bardzo dotkliwe dla dziecka, dlatego nie powinno się ich ignorować. Pediatra 24h na dobę prowadzi konsultacje online, z których można skorzystać w przypadku mocno zaostrzonych symptomów.

Ospa u dziecka

Ospa jest wysoce zaraźliwą chorobą, wywoływaną przez ludzkiego herpeswirusa HHV-3. Schorzenie to może występować w każdym wieku, jednak w aż 90% przypadków dotyczy dzieci poniżej 15. roku życia. W większości przypadków, na ospę chorują mali pacjenci w wieku 5-9 lat. Zakażenie najczęściej następuje drogą kropelkową, bądź też w wyniku kontaktu bezpośredniego z osobą zakażoną. Na ospę często chorują jednocześnie całe grupy rówieśników, np. w przedszkolu. Do początkowych objawów należy ból głowy, pogorszone samopoczucie i wysoka gorączka, po czym na ciele zaczynają się pojawiać czerwone plamki. Z czasem zmiany skórne zmieniają się w grudki z pęcherzykami, a następnie w swędzące krosty oraz strupki. W łagodnym przebiegu leczenie jest objawowe, głównie przeciwświądowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź