TRYB JASNY/CIEMNY

Czy pizza może być mało kaloryczna?


Pizza to jedno z najpopularniejszych dań na całym świecie. Ta włoska potrawa składa się z cienkiego ciasta, sosu pomidorowego oraz różnych składników wierzchnich, takich jak mięso, warzywa, owoce morza i ser. Mimo że pizza jest smaczna i łatwo dostępna, wiele osób zastanawia się, czy jest to odpowiednie danie dla osób na diecie. W tym artykule dowiesz się, jakie są wartości kaloryczne pizzy i jak można zjeść pyszną pizzę bez szkody dla zdrowia.


Wartości kaloryczne pizzy

Kaloryczność pizzy zależy od składników, które są użyte do przygotowania dania. Najbardziej kalorycznym składnikiem pizzy jest ser, który zawiera dużo tłuszczu i kalorii. Mięso, takie jak pepperoni czy kiełbasa, również zawiera dużo kalorii. Sos pomidorowy i warzywa, takie jak cebula, papryka i pieczarki, są znacznie mniej kaloryczne.

Średnia porcja pizzy o średnicy 30 cm może zawierać od 2000 do 3000 kalorii, co stanowi około 100% dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla osoby dorosłej. Ponadto, pizza zawiera dużo tłuszczu i soli, co może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, choroby serca i nadciśnienie.

Jak zjeść pizzę na diecie

Choć pizza jest zwykle kojarzona z wysoką kalorycznością, istnieją sposoby, aby cieszyć się nią bez szkody dla zdrowia i diety. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak zjeść pyszną pizzę na diecie:

  • Wybierz cienkie ciasto. Cienkie ciasto zawiera mniej kalorii niż grube, a jednocześnie daje poczucie sytości.

  • Unikaj tłustych składników. Wskazane jest unikanie tłustych mięs, takich jak pepperoni czy kiełbasa. Zamiast tego wybierz chude mięso, takie jak kurczak lub indyk, lub składniki wegetariańskie.

  • Zmniejsz ilość sera. Ser jest bogaty w tłuszcz i kalorie, więc zaleca się zmniejszenie jego ilości lub wybór niskotłuszczowej lub beztłuszczowej wersji.

  • Dodaj warzywa. Dodanie warzyw do pizzy nie tylko zwiększa ilość błonnika, ale również zmniejsza ilość kalorii w porcji.

  • Ogranicz porcję. Jedna porcja pizzy zazwyczaj składa się z 2-3 kawałków. Ograniczenie porcji pomoże zmniejszyć ilość spożywanych kalorii.

  • Wybierz sos pomidorowy.

Opracowanie artykułu: Ezdrowo.pl

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź