TRYB JASNY/CIEMNY

Ciąża geriatryczna - czym jest i jakie jest jej ryzyko?


Choć “geriatria” to termin, który wiąże się ze starością, tak kobiety zachodzące w ciążę geriatryczne, wcale nie są w zaawansowanym wieku. Ciąża geriatryczna to termin stosowany przez lekarzy i odnosi się do kobiet, które zachodzą w ciążę po 35 roku życia.


Czym jest ciąża geriatryczna? 

Terminu “ciąża geriatryczna” używa się wobec pań, które zachodzą w ciążę po 35 roku życia. Jest to coraz częstsze zjawisko, gdyż wiele par, z różnych względów, odkłada decyzję o założeniu rodziny. Jednak ciąża po 35 roku życia może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem występowania chorób i powikłań, które dotyczą zarówno matki, jak i dziecka. Właśnie z tego powodu, przy ciąży geriatrycznej należy zachować szczególną ostrożność i wykonywać regularne badania. 

Ryzyko ciąży geriatrycznej

Przebieg ciąży geriatrycznej częściej może wiązać się z dodatkowymi obciążeniami zarówno dla matki, jak i dziecka. Kobiety decydujące się na późne macierzyństwo mogą mieć problemy zdrowotne, takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby serca czy problemy z tarczycą, które mogą być zaostrzone lub powodować powikłania w trakcie ciąży. Należy również przygotować się na większe trudności porodowe, a nawet konieczność rodzenia przez cesarskie cięcie. Dodatkowo, istnieje zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z chromosomalnymi wadami, takimi jak zespół Downa, a także większe ryzyko przedwczesnego urodzenia i wystąpienia nieprawidłowości w rozwoju płodu

Trudności z zajściem w ciążę

Wraz z wiekiem zajście w ciążę może być coraz trudniejsze. Na podstawie wielu badań przyjmuje się, że rezerwa jajnikowa zaczyna znacznie się obniżać po 35 roku życia, a liczba komórek jajowych ubywa do momentu wystąpienia menopauzy, aż kobieta zakończy swój okres rozrodczy. 

Jak przygotować się do ciąży geriatrycznej?

Choć ciąża geriatryczna statystycznie wiąże się z większymi zagrożeniami dla zdrowia matki i dziecka, tak można się do niej odpowiednio przygotować, aby jak najbardziej zniwelować ryzyko powikłań. Do kroków, które warto podjąć podczas ciąży geriatrycznej należą:

  • prowadzenie zdrowego trybu życia,
  • suplementacja kwasu foliowego, 
  • regularne konsultacje lekarskie, 
  • wykonywanie badań prenatalnych, 
  • stabilizacja emocjonalna. 

Przeczytaj wiecej na ten temat: https://allwimin.com/pl/artykul/ciaza-geriatryczna-czym-jest-i-jakie-jest-jej-ryzyko/

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź