niedziela, 28 maja 2017

Zabawy na Dzień DzieckaCześć! Wybieram się dzisiaj na nową część "Piratów z Karaibów". Byłam wielką fanką trzech pierwszych filmów, pozostałych już nie bardzo, ze względu na brak Willa i Elizabeth. Bez ich wątku historia moim zdaniem straciła wiele ze swego uroku...

I tak przez to, że ciągle zastanawiam się czy aby się nie rozczaruję, i czy twórcy powinni znowu sięgać do czegoś, co moim zdaniem zostało zakończone idealnie, postanowiłam, że w tym roku zorganizuję Dzień Dziecka w rytmach piratów. Właściwie to idziemy tego dnia na kręgle i do pizzerii, ale po powrocie będę jeszcze miała sporo czasu do zagospodarowania.

Większość tego, co mam do zaoferowania jest bardzo uniwersalne, ja to jedynie dopasuję do zamierzonej tematyki, więc każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

No to zaczynamy!

Zadanie nr 1 - List w butelceDo szklanej butelki wkładamy list. Butelkę wkładamy do nieprzezroczystego worka. Informujemy, że dzisiaj jest wyczekiwany Dzień Dziecka i mamy dla dzieci w worku pełno słodyczy. Wkładamy rękę do worka, a tu... słodyczy brak. Zamiast nich jest butelka, w której coś jest. Podajemy dzieciom butelkę, żeby zobaczyły, że faktycznie coś w środku mamy. Następnie prosimy, żeby jedno z nich wyciągnęło list.

Czytamy go dzieciom. I wykonujemy dalsze zadania.Aby wydrukować list musicie otworzyć go w nowym oknie i wybrać opcję Zapisz jako.

Wcześniej na kartce przygotowujemy sobie nazwę miejsca, gdzie schowaliśmy poczęstunek i tniemy ją na 7 części. Po każdym zadaniu dzieci otrzymują fragment.

Zadanie nr 2 - Pirackie czapki

Starsze dzieci mogą wykonać je same, ale żeby zaoszczędzić czas, warto mieć takie przygotowane już wcześniej. Jak zrobić taką czapkę możecie zobaczyć tutaj:


Kiedy czapki będą gotowe naklejamy na nie Jolly Rogera.


Zadanie nr 3 - Walka z latającymi potworamiZ kartonu wycinamy miecz lub miecze, robimy bańki i polecamy dzieciom je "pokonać".
Bańki to zabawa idealna na każdą porę, odpowiednia jako aktywność w zamkniętej sali oraz na dworze. Możecie kupić gotowy płyn, w internecie jest też mnóstwo przepisów jak zrobić własne dzięki którym bańki zyskają trochę inne właściwości, np. bańki odbijane:

- 1 kubek wody destylowanej
- 1 łyżka stołowa płynu do mycia naczyń
- 1 łyżka stołowa gliceryny
- rękawiczki (dzięki nim bańki będzie można odbijać 😊)

Zabawę można uatrakcyjnić muzycznie utworem "Bańkę łap", który dzieci uwielbiają, albo wybrać inny, bardziej piracki, np.

Zadanie nr 4 - Wyprawa na wyspęPotrzebna będzie chusta animacyjna lub koc udające statek. Po kolei przenosimy dzieci z punktu A do punktu B, który będzie wyspą. Pozostałe dzieci mogą pomagać, kiedy zostanie ostatnie dziecko, a nie macie na zajęciach pomocy, prosimy ochotnika o pomoc.

Zadanie nr 5 - Prześmiewcza Czarownica czyli zabawa w PomidoraProsta zabawa słowna, o którą dzieci z mojej grupy proszą najczęściej. Dzieciom rozdajemy jakieś fanty, każdemu w takiej samej ilości albo używamy kapci. Osoba prowadząca zabawę stara się po kolei rozśmieszyć uczestników; na każdą wypowiedź dany uczestnik musi zachować kamienną twarz i się nie roześmiać. Jeżeli nie uda mu się powstrzymać śmiechu, traci jeden fant. Po tylu kółeczkach ile fantów miały w zanadrzu dzieci, sprawdzamy jak się sprawy mają - dzieci, którym udało się zachować wszystkie fanty nagradzamy oklaskami, pozostałe muszą wykonać zadanie, żeby fanty odkupić. Jako wybór zadania polecam coś, co zwiększy miłe uczucia w grupie, np. przytulenie wszystkich, powiedzenie komuś czegoś miłego, wysyłanie buziaczków itp. Zamiast Pomidora można pobawić się w zabawę Śmiej się do paluszka. Rysujemy na palcu wskazującym uśmiechniętą minkę, machamy dzieciom przed nosem itd.
W pirackim przypadku przyda się zwykły kapelusz czarownicy dla nauczyciela.

Zadanie nr  6 - Ludożercza Kanapka

Nauczyciel informuje dzieci, że zamienia się w Ludożerczą Kanapkę, siada na materacu albo poduszce z wyprostowanymi nogami. Dzieci stoją w kolejce. Pierwsze dziecko z kolejki siada na kolanach nauczyciela, wywiązuje się rozmowa:

- Dzień dobry.
- Dzień dobry.
- Chciałabym zamówić kanapkę.
- Jaką? Łaskoczącą, głaszczącą, drapiącą, wąchającą, kołyszącą, szczypiącą, spadającą, zjadającą (co Wam przyjdzie do głowy). Jaką Pani wybiera?

Dziecko następnie wybiera rodzaj kanapki, a my je głaszczemy, łaskoczemy itp. po pleckach. Jeżeli dziecko zamówi kanapkę spadającą (a ta będzie się pojawiać najczęściej😉), rozsuwamy nogi, tak żeby spadło. Dlatego też podkreślam, żeby siedzieć na czymś miękkim. Jeżeli zamówi kanapkę zjadającą, udajemy, że je zjadamy. Dziecko piszczy, cieszy się i ucieka, oczywiście mu na to pozwalamy, grozimy mu ręką i mówimy coś w stylu: "O nie, obiad mi uciekł".

(Właśnie uświadomiłam sobie, że to już któraś taka zabawa związana ze zjadaniem... Strach pomyśleć, co by na to powiedział Freud).

Zadanie nr 7 - Poszukiwania szlachetnych klejnotówNie wiem jak Wy, ale ja mam pełno starych ozdóbek, których albo nigdy nie nosiłam, albo już nie noszę. W kaszy mannie (najlepsza opcja, bo najbardziej przypomina piasek) lub w ryżu albo w makaronie zakopujemy elementy biżuterii. Można też użyć koralików albo kolorowych kamyków. Ważne, żeby rzeczy do odszukania było tyle ile uczestników. Wszystkie znalezione fragmenty przekładamy do pudełka.

Wspólnie z maluchami układamy nazwę miejsca, gdzie zostały schowane słodycze i idziemy jeść 😊.

Pirackie litery na Dzień Dziecka
Pirackie litery na Dzień Dziecka do pobrania tutaj

To by było z mojej strony prawie na tyle. Bo tak sobie myślę, że to przecież święto dzieci, więc może najkorzystniej byłoby po prostu je zapytać co chcą robić, w co chcą się bawić.
Możecie im również wręczyć:

Kupon na dobrą zabawęKażdy dostaje imienny kupon, który może wykorzystać w najbliższym czasie, a dzięki niemu decyduje o zabawie lub zabawach organizowanych danego dnia. Codziennie wybieramy jedno chętne dziecko z kuponem. Po wykorzystaniu kuponu, robimy w nim dziurki za pomocą dziurkacza, co oznacza, że kupon jest już nieważny.
I jakie to będzie ułatwienie, nie musieć ciągle wymyślać czegoś co je zaciekawi!

Przypominam również o certyfikatach dla S.U.P.E.R. Dziecka.

Dzieci świata

Jeżeli szukacie ciekawych gier, opowieści na temat innych młodocianych mieszkańców naszego globu, to zajrzyjcie na stronę miedzykulturowa.org. Godne polecenia są gry:

Nakrycia głowy dzieci z całego świata


Domino maski afrykańskie


Tajemnice Nazca


Na stronie znajdują się także niesamowite bajki, w tym moja ulubiona (a jeśli korzystacie z Kolekcji Przedszkolaka z Nowej Ery, to też może Wam się przydać) Bajka nigeryjska, o żywiołach, Słońcu i Księżycu.


Oprócz tego, strona obfituje w prezentacje, ciekawe artykuły oraz scenariusze zajęć dopasowane do każdego kontynentu.

Btw, czy słyszeliście o tym, że w tym roku odkryto nowy kontynent - Zelandię?

Do zobaczenia!

0 komentarzy

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)