TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawy na Dzień Dziecka

zabawy na Dzień Dziecka

Mała edycja: oryginalny post z pirackimi zabawami na Dzień Dziecka powstał kiedy do kin wchodziła 4 część Piratów z Karaibów. Dzisiaj nastąpi spora aktualizacja, która czasowo pokrywa się z okrzykniętym już i powoli zbliżającym się do końca procesem dekady pomiędzy Johnnym Deepem a Amber Heard. To się nazywa wyczucie czasu :) 

Zerknijcie na scenariusz pirackiego Dnia Dziecka i zaczerpnijcie pomysłów dla swojej grupy!


No to zaczynamy!

Piracki Dzień Dziecka, tak aby był jak najbardziej atrakcyjny, wypada rozpocząć od przygotowania sali i rekwizytów. Szklana butelka, malunki statków, sieci rybackie, muszelki, piasek w słoikach, lornetka, obrazki papug, skrzynia na skarb sam skarb i dzieci przebrane za piratów to dobry początek.

Zadanie nr 1 - List w butelcelist w butelce dla dzieci

Do szklanej butelki wkładamy list. Butelkę wkładamy do nieprzezroczystego worka. Informujemy, że dzisiaj jest wyczekiwany Dzień Dziecka i mamy dla dzieci pełno niespodzianek. Wkładamy rękę do worka, a tu... niespodzianek brak. Zamiast nich jest butelka, w której coś jest. Podajemy dzieciom butelkę, żeby zobaczyły, że faktycznie coś w środku mamy. Następnie prosimy, żeby jedno z nich wyciągnęło list.

Czytamy go dzieciom. I wykonujemy zadania. To jak rozplanujecie zadania zależy od możliwości lokalowych i Waszego zaangażowania. Do zadań, jeśli nie macie zbyt dużo rekwizytów, przygotowałam materiały do wydrukowania.

list od pirataWcześniej na kartce przygotowujemy sobie nazwę miejsca, gdzie schowaliśmy poczęstunek i tniemy ją na 7 części. Po każdym zadaniu dzieci otrzymują fragment. Dla dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać, miejsce ukrycia skarbu można narysować lub zrobić zdjęcie i podzielić na puzzle.

Zadanie nr 2 - Pirackie czapki


Starsze dzieci mogą wykonać je same, ale żeby zaoszczędzić czas, warto mieć takie przygotowane już wcześniej. Jak zrobić taką czapkę możecie zobaczyć tutaj:


Kiedy czapki będą gotowe naklejamy na nie Jolly Rogera. W pliku znajdziecie obrazki z Jolly Rogerem oraz opaski z pirackimi czapkami do wydruku. 

piracka czapka


Zadanie nr 3 - Walka z Bańkowymi Potworami
Z kartonu wcześniej wycinamy miecz lub miecze (szablon miecza w pliku na końcu) robimy bańki i polecamy dzieciom je "pokonać". Zamiast miecza, dzieci mogą użyć rąk lub rolek po papierowych ręcznikach.

Bańki to zabawa idealna na każdą porę, odpowiednia jako aktywność w zamkniętej sali oraz na dworze. Należy tylko pamiętać o przypomnieniu zasad bezpieczeństwa i unikaniu puszczania baniek w okolice oczu dzieci. Możecie skorzystać z gotowych baniek, ale w internecie jest też mnóstwo przepisów jak zrobić własne dzięki którym bańki zyskają trochę inne właściwości, np.

Przepis na bańki odbijane:

- 1 kubek wody destylowanej
- 1 łyżka stołowa płynu do mycia naczyń
- 1 łyżka stołowa gliceryny
- rękawiczki (dzięki nim bańki będzie można odbijać 😊)

Zabawę można uatrakcyjnić muzycznie utworem "Bańkę łap", który dzieci uwielbiają, albo wybrać inny, bardziej piracki wykon, np.zabawy z bańkami


Zadanie nr 4 - Wyprawa na wyspęzabawy z chustą animacyjnąPotrzebna będzie chusta animacyjna lub koc udające statek. Po kolei przenosimy dzieci z punktu A do punktu B, który będzie wyspą. Pozostałe dzieci mogą pomagać, kiedy zostanie ostatnie dziecko, a nie macie na zajęciach pomocy, prosimy ochotnika o pomoc. Na wyspę dzieci mogą dostać się również na mniejszych kocykach lub gazetach i siedząc, odpychać się od podłoża za pomocą rąk.

Zadanie nr 5 - Pomidorowa Czarownicazabawa w pomidora

Prosta zabawa słowna, o którą dzieci z mojej grupy proszą najczęściej. Osoba prowadząca zabawę zamienia się w pomidorową czarownicę (opaska w pliku) i stara się po kolei rozśmieszyć uczestników; na każdą wypowiedź dany uczestnik musi zachować kamienną twarz i się nie roześmiać. Komu udaje się nie roześmiać, otrzymuje od Pomidorowej Czarownicy magiczną monetę - fant, który uprawnia do dalszej zabawy. Jeżeli nie uda mu się powstrzymać śmiechu, czeka na możliwość zyskania fantu poprzez wykonanie wymyślonego przez Pomidorową Czarownicę zadania. Dzieci, którym udało się otrzymać fanty nagradzamy oklaskami, pozostałe muszą wykonać zadanie, żeby fanty wykupić. Jako wybór zadania polecam coś, co zwiększy miłe uczucia w grupie, np. przytulenie wszystkich, powiedzenie komuś czegoś miłego, wysyłanie buziaczków itp. Zamiast Pomidora można pobawić się w zabawę Śmiej się do paluszka. Rysujemy na palcu wskazującym uśmiechniętą minkę, machamy dzieciom przed nosem i śpiewamy "Śmiej się do paluszka" na dowolną melodię itd.
W pirackim przypadku przyda się kapelusz czarownicy dla prowadzącego zabawę lub wspomniana wcześniej opaska :)

Zadanie nr  6 - Ludożercza Kanapka


Prowadzący informuje dzieci, że zamienia się w Ludożerczą Kanapkę, siada na materacu albo poduszce z wyprostowanymi nogami. Dzieci stoją w kolejce. Pierwsze dziecko z kolejki siada na kolanach prowadzącego, wywiązuje się rozmowa:

- Dzień dobry.
- Dzień dobry.
- Chciałabym zamówić kanapkę.
- Jaką? Łaskoczącą, głaszczącą, drapiącą, wąchającą, kołyszącą, szczypiącą, spadającą, zjadającą (co Wam przyjdzie do głowy). Jaką Pani wybiera?

Dziecko następnie wybiera rodzaj kanapki, a my je głaszczemy, łaskoczemy itp. po pleckach. Jeżeli dziecko zamówi kanapkę spadającą (a ta będzie się pojawiać najczęściej😉), rozsuwamy nogi, tak żeby spadło. Dlatego też podkreślam, żeby siedzieć na czymś miękkim. Jeżeli zamówi kanapkę zjadającą, udajemy, że je zjadamy. Dziecko piszczy, cieszy się i ucieka, oczywiście mu na to pozwalamy, grozimy mu ręką i mówimy coś w stylu: "O nie, obiad mi uciekł".


Zadanie nr 7 - Poszukiwania szlachetnych klejnotówskarb dla dzieci

Nie wiem jak Wy, ale ja mam pełno starych ozdóbek, których albo nigdy nie nosiłam, albo już nie noszę. W kaszy mannie (najlepsza opcja, bo najbardziej przypomina piasek) lub w ryżu albo w makaronie zakopujemy elementy biżuterii. Można też użyć koralików albo kolorowych kamyków. Ważne, żeby rzeczy do odszukania było tyle ile uczestników. Zadaniem dzieci jest je odnaleźć. Zamiast biżuterii, możecie użyć przygotowanych przeze mnie wydruków.

To było ostatnie zadanie, nadszedł więc czas na wielkie połączenie elementów nazwy lub puzzli obrazkowych miejsca ukrycia skarbu w całość. Następnie dzieci biegną szukać skarbu. Świetnie sprawdziłoby się wcześniejsze zakopanie worka lub skrzyni w piaskownicy. 

Skarb - mogą to być czekoladowe monety w złotych papierkach, gumy Mamba, batony Kinder lub jakieś zdrowe słodycze, naklejamy na gotowe plakietki. Propozycja podania poniżej :)

prezenty na Dzień DzieckaPirackie litery na Dzień DzieckaW materiałach znajdziecie ozdobne litery w formie girlandy.

napis na Dzień Dziecka


To by było z mojej strony prawie na tyle. Dodatkowymi prezentami mogą być jeszcze dyplomy i/lub kupony na dobrą zabawę. Na koniec zabawy dzieci mogą przygotować rysunek przedstawiający siebie jako pirata i/lub uzupełnić mapę przygód, które je dzisiaj spotkały.

dyplomy na Dzień DzieckaKupon na dobrą zabawęKażdy dostaje imienny kupon, który może wykorzystać w najbliższym czasie, a dzięki niemu decyduje o zabawie lub zabawach organizowanych danego dnia. Codziennie wybieramy jedno chętne dziecko z kuponem. Po wykorzystaniu kuponu, robimy w nim dziurki za pomocą dziurkacza, co oznacza, że kupon jest już nieważny.
I jakie to będzie ułatwienie, nie musieć ciągle wymyślać czegoś co je zaciekawi!

kupon na dobrą zabawę

Materiały z okazji DNIA DZIECKA do pobrania TUTAJ


Dzieci świata


Jeżeli szukacie ciekawych gier, opowieści na temat innych młodocianych mieszkańców naszego globu, to zajrzyjcie na stronę miedzykulturowa.org. Godne polecenia są gry:

Nakrycia głowy dzieci z całego świata


Domino maski afrykańskie


Tajemnice Nazca


Na stronie znajdują się także niesamowite bajki, w tym moja ulubiona (a jeśli korzystacie z Kolekcji Przedszkolaka z Nowej Ery, to też może Wam się przydać) Bajka nigeryjska, o żywiołach, Słońcu i Księżycu.


Oprócz tego, strona obfituje w prezentacje, ciekawe artykuły oraz scenariusze zajęć dopasowane do każdego kontynentu.


Certyfikaty SUPER Dziecka
Dodatkowo zamieszczam Certyfikaty Super Dziecka, w pustym miejscu należy wkleić zdjęcie lub narysować portret dziecka.

Certyfikaty Super Dziecka do pobrania TUTAJ


Jeżeli korzystasz ze stworzonych przeze mnie materiałów, będę wdzięczna za udostępnienie posta oraz lajki i komentarze. To daje mi największą motywację do dalszej pracy! :)

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź