TRYB JASNY/CIEMNY

Czy warto wybrać fotelik dla noworodka z bazą isofix?


Jedną z pierwszych ważnych decyzji jakie podejmują rodzice dla swojego nowo narodzonego dziecka to ta związana z bezpieczeństwem podczas podróży. Fotelik dla noworodka powinien spełniać oczekiwania pod względem zarówno komfortu i bezpieczeństwa. Jaki model będzie najodpowiedniejszy? Czy lepiej wybrać model montowany na pasy bezpieczeństwa czy baza isofix okaże się jednak trafniejszym wyborem?


Jaki fotelik dla noworodka wybrać?

Dostępne na rynku foteliki dla noworodka posiadają w większości dwie możliwości mocowania. Pierwsza opcja tradycyjna, za pomocą pasów bezpieczeństwa, druga posiada system isofix, w którym znajduje się także baza. W tym miejscu warto wspomnieć, że jeżeli w samochodzie nie ma zamontowanych uchwytów których wymaga baza isofix to nic straconego. Obecnie na rynku istnieją rozwiązania które umożliwiają zamontowanie bazy na pasy. Bazy montowane na pasy znajdziecie znaleźć można między innymi u producentów takich jak  Cybex, Maxi-Cosi, Britax Römer czy Nuna.


Fotelik dla noworodka montowany na pasy bezpieczeństwa

W większości fotelików montowanie fotelika na pasy jest bardzo podobne. Należy przez wyznaczone miejsca w foteliku przeciągnąć pasy samochodowe. Tu należy wspomnieć, że fotelik bez bazy to początkowo dużo lżejszy wydatek dla rodziców. Są jednak pewne minusy. Jakie? Fotelik dla noworodka, który nie posiada bazy isofix jest trudniejszy w zamontowaniu, a podczas samego montażu można popełnić mnóstwo błędów co nie pozostaje bez znaczenia dla bezpieczeństwa dziecka. Modele z pasami bezpieczeństwa należy każdorazowo wyjmować i wkładać do samochody gdy zajdzie taka potrzeba. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że nie za każdym razem uda się założyć fotelik dla noworodka tak, jak zakłada producent. Kolejnym problemem jest brak klamer zatrzaskowych w nosidełkach co z kolei powoduje, że na dłuższych trasach fotelik staje się mniej stabilny. Te cechy najczęściej skłaniają rodziców by jednak wybierać foteliki z bazami isofix


Baza isofix w fotelikach dla noworodków

Baza isofix w fotelikach dla dzieci zdecydowanie ułatwia życie młodym rodzicom. Montuje się ją na stałe do ramy samochodu, a późniejsze instalowanie nosidełka w niej jest szybkie i bardzo intuicyjne. Zazwyczaj baza isofix w foteliku posiada odpowiednie oznaczenia, które informują nas o tym czy fotelik jest prawidłowo wpięty. Podobnie jest ze znacznikami informującymi o prawidłowym zakotwiczeniu uchwytów. Rozwiązanie użyte w tym przypadku praktycznie wyeliminowały możliwość błędnego zainstalowania nosidełka. Baza isofix w niektórych modelach daje również możliwość wpięcia w nią fotelika późniejszego gdy nasze dziecko wyrośnie z nosidełka. Dzięki temu można korzystać z bazy nawet do 4 roku życia dziecka. Jeżeli rodzice nie są do końca zdecydowani na to czy warto kupić fotelik w którym znajduje się baza isofix, nie muszą się decydować na nią od razu. Na to rozwiązanie można zdecydować się w późniejszym czasie. Statystyki pokazują, że bardzo duża część rodziców, którzy początkowo zrezygnowali z bazy, wraca po nią w niedługim czasie po zakupie nosidełka. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnego podejścia rodziców.

Czy lepiej wybrać fotelik montowany na pasy bezpieczeństwa czy jednak isofix okaże się lepszym rozwiązaniem? Biorąc pod uwagę praktyczność, wygodę, walory bezpieczeństwa to zdecydowanie wygrywa baza isofix. Nie oznacza to jednak, że montaż na pasy nie może być równie bezpieczny. Ostatecznie i tak wszystko zależy od decyzji rodziców.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź