TRYB JASNY/CIEMNY

W spiżarni ilustracje do drukuJesień to nie tylko czas opadających liści i przygotowań do zbliżającej się zimy, to także doskonały moment na naukę i wspólne działanie z dziećmi. Dziś przybliżę Wam ciekawy projekt edukacyjny, który połączy te dwie sfery – przygotowanie przetworów na zimę oraz edukację dzieci. Przygotujcie się na fascynujący projekt i przydatne materiały, w tym plansze z przetworami na zimę do pobrania za darmo oraz ilustracje potrzebne do stworzenia gazetki tematycznej pt. "W spiżarni".

Przygotowanie przetworów na zimę z dziećmi


Przygotowanie przetworów na zimę to tradycja, która nie tylko przekazuje cenne umiejętności, ale także rozwija wiele innych kompetencji u dzieci. Oto, dlaczego warto włączyć je w ten proces: dzieci uczą się, jak konserwować żywność, co jest przydatną umiejętnością w życiu codziennym.

Przygotowanie przetworów to doskonała okazja do rozmów o roślinach, owocach, warzywach, i procesach chemicznych zachodzących podczas konserwowania.

Pomiar składników, obliczanie ilości słoików czy czasu gotowania to świetna okazja do rozwijania umiejętności matematycznych.

Tworzenie różnorodnych przetworów zachęca do eksperymentowania z smakami i recepturami.

To też doskonały sposób na spędzenie czasu razem i przekazywanie tradycji kulinarnej rodzinie.

Projekt "W spiżarni" – edukacyjna przygoda dla dzieci


Teraz, gdy rozumiemy, dlaczego przygotowanie przetworów jest tak cenne, zapraszam Was do włączenia dzieci w projekt "W spiżarni". Ten projekt pozwoli dzieciom nauczyć się podstawowych umiejętności przygotowywania przetworów na zimę i jednocześnie rozwijać ich kreatywność oraz wiedzę o naturze.

Krok 1: Plansze z przetworami na zimę

Na dzieckiembadz.pl znajdziecie plansze z ilustracjami różnych przetworów, takie jak dżemy, kiszone ogórki, czy kompoty. Pobierzcie je za darmo i wydrukujcie, aby zacząć projekt.

Krok 2: Tworzenie gazetki "W spiżarni"

Zaplanujcie w klasie lub w domu sesję tworzenia gazetki tematycznej pt. "W spiżarni". Na planszach znajdziecie nie tylko ilustracje przetworów, ale również warzywa i owoce, które najczęściej się przechowuje. Wspólnie z dziećmi możecie stworzyć kreatywne tytuły, opisy, i ilustracje dodatkowe.

Krok 3: Przygotowanie przetworów razem z dziećmi

To najlepsza część projektu! Wybierzcie kilka przepisów na przetwory, poszukajcie ich w książkach kucharskich lub w Internecie. Wybierzcie takie, które będą interesujące dla dzieci. To może być np. dżem truskawkowy, ogórki kiszone, czy sok jabłkowy. Podczas przygotowywania przetworów, omówcie z dziećmi procesy zachodzące w trakcie konserwowania żywności, takie jak pasteryzacja czy kiszenie.

Krok 4: Podsumowanie projektu

Projekt "W spiżarni" to doskonała okazja na połączenie przygotowania przetworów na zimę z edukacją dzieci. Dzieci zdobywają praktyczne umiejętności, rozwijają wiedzę przyrodniczą, i spędzają wartościowy czas z rodzicami lub nauczycielami. Pamiętajcie, że nauka poprzez działanie jest najefektywniejsza i najbardziej satysfakcjonująca! Na koniec koniecznie umieśćcie przygotowane przez Was przetwory w widocznym miejscu i poczęstujcie nimi rodzinę.


Pobierzcie darmowe plansze z przetworami na zimę i stwórzcie razem z dziećmi niesamowitą gazetkę tematyczną. W ten sposób nie tylko przygotujecie się do zimy, ale także zapewnicie cenne lekcje życiowe i rodzinne wspomnienia.

Życzę udanej edukacyjnej przygody i pysznych przetworów na zimę!

W spiżarni ilustracje do pobrania TUTAJ

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź