TRYB JASNY/CIEMNY

Co zabrać na spacer z niemowlakiem? Niezbędnik dla rodzica

spacer z niemowlakiem

Spacer na świeżym powietrzu w sposób istotny wpływa na prawidłowy rozwój psychofizyczny niemowlaka. Przede wszystkim spacery kształtują jego odporność, a także wpływają na lepszy sen. To nie tylko świetny sposób na odprężenie i zmianę otoczenia, ale także doskonała okazja do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Podczas spacerów dziecko odkrywa otaczający go świat. Dźwięki, głosy, zmieniające się kolory i światło mają niebagatelny wpływ na rozwój procesów poznawczych. Jednak, by taka wyprawa była komfortowa i bezpieczna dla maluszka, warto odpowiednio się przygotować. W poniższym artykule omówimy, co warto mieć przy sobie na spacerze z niemowlakiem oraz jakie zalety posiada plecak do wózka.

Pierwszy spacer z niemowlakiem - kiedy najlepiej?

Pierwszy spacer z niemowlakiem można odbyć już w pierwszym tygodniu życia, jeśli tylko warunki na to pozwalają, na przykład latem lub wiosną. Natomiast jesienią i zimą, z uwagi na bardziej niekorzystne warunki atmosferyczne, czasem lepiej odczekać 2-3 tygodnie. Jak długo powinien trwać spacer? Pierwsze spacery zazwyczaj są krótkie i trwają 20-30 minut. Z czasem, można stopniowo je wydłużać, dostosowując ten czas do reakcji dziecka i Twojego komfortu. Pamiętaj, aby dziecko przed spacerem nakarmić i najlepiej ubrać go o jedną warstwę cieplej niż siebie, co pozwoli lepiej chronić niemowlaka przed zmianami temperatur.

Prozdrowotne korzyści spacerów dla niemowlaka

Regularne spacery mają pozytywny wpływ na rozwój niemowlęcia. Świeże powietrze i dostęp do naturalnego światła słonecznego sprzyja prawidłowej syntezie witaminy D3, niezbędnej m.in. do rozwoju kości i zębów. Dodatkowo spacer na łonie natury pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie maluszka, wspomaga jego sen, poprawia apetyt oraz jak już wyżej wspomnieliśmy, jest ważnym elementem kształtującym procesy poznawcze niemowlaka. Dziecko poprzez obserwację uczy się nowych rzeczy. Rozwija mowę oraz kształtuje umiejętność rozumienia przyczyn i skutków. Dodatkowo to również okazja do nawiązywania pierwszych kontaktów społecznych i wzmacniania więzi z rodzicem.

Co zabrać na spacer z niemowlakiem?

 • Zapasowe pieluchy
 • Mokre chusteczki (wybieraj te z krótkim i czystym składem)
 • Składana mata lub podkład do przewijania
 • Ubranka na zmianę, takie które pozwolą Ci sprawnie i szybko przebrać malucha
 • Smoczek, jeśli dziecko używa
 • Pielucha tetrowa
 • Kocyk lub śpiworek
 • Jeśli karmisz butelką, spakuj termos z wodą, butelkę oraz mleko modyfikowane w odmierzonych porcjach dostosowanych do planowanego czasu spaceru i częstotliwości karmienia. Natomiast jeśli karmisz piersią, zadbaj o wkładki laktacyjne.
 • Czapeczkę

Plecak do wózka – praktyczne rozwiązanie na każdy spacer

Plecak do wózka lub torba wykonane z nieprzemakalnego i trwałego materiału to podstawa, jeśli wybieramy się na spacer z niemowlakiem. Zobacz, dlaczego warto zaopatrzyć się w taki plecak.

 1. Duża ilość kieszeni i przegródek

Dzięki dużej ilości kieszeni i przegródek w plecaku masz możliwość zadbania o odpowiednią organizację przestrzeni. To oznacza, że nie musisz już przeszukiwać całej zawartości w poszukiwaniu konkretnej rzeczy. Wszystko ma swoje miejsce, co sprawia, że możesz szybko i sprawnie sięgnąć po to, czego potrzebujesz.

 1. Kieszeń termiczna na butelki

Kieszeń termiczna na butelki to nieoceniona pomoc w utrzymaniu odpowiedniej temperatury napojów dla Twojego dziecka. Dzięki temu rozwiązaniu możesz być pewna, że mleko lub woda będą miały odpowiednią temperaturę przez dłuższy czas.

 1. Kieszeń na mokre chusteczki

Właśnie te sytuacje, gdy potrzebujesz chusteczki w błyskawicznym tempie, są te najczęstsze. Dzięki specjalnej kieszeni na mokre chusteczki masz je zawsze pod ręką. Bez konieczności przeszukiwania głębin plecaka, szybko i łatwo dostaniesz się do niezbędnego akcesorium.

 1. Możliwość przypięcia do wózka

To rozwiązanie to prawdziwa ulga, szczególnie wtedy, gdy masz pełne ręce, a Twoje dziecko leży w wózku. Możliwość przypięcia plecaka do wózka pozwala na zachowanie pełnej funkcjonalności i swobody ruchu. Twoje potrzebne rzeczy są w zasięgu ręki, a jednocześnie masz obie ręce wolne, by zająć się maluszkiem.

 1. Możliwość noszenia na plecach lub jak torbę

Dzięki tej funkcji plecak staje się wszechstronnym akcesorium, dostosowującym się do Twoich potrzeb. Możesz go nosić tradycyjnie na plecach, co daje wygodę i swobodę ruchu, lub przymocować go jako torbę do wózka. To oznacza, że masz wybór, jaki sposób noszenia jest dla Ciebie najbardziej komfortowy w danej sytuacji.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź