TRYB JASNY/CIEMNY

3 pomysły na jesienne prace plastyczne „na gorąco”

pomysły na jesienne prace plastyczne na szybko

Jesień to idealna pora roku, aby rozbudzić w dzieciach kreatywność. Kolorowe liście i zmiany w przyrodzie, bardzo pobudzają wyobraźnię i zachęcają do przeniesienia jej na papier. Ale co zrobić, gdy brakuje czasu na długie przygotowania? Nie martwcie się! Dzisiejszy artykuł przedstawia pomysły na proste i ekspresowe prace plastyczne, które możecie zrealizować "na gorąco". Te szybkie projekty są idealne zarówno dla rodziców, jak i nauczycieli, którzy chcą wprowadzić elementy twórczości do zajęć w szkole lub przedszkolu.

 

Jesienna rysunkowa opowieść

 

Jesienna aura inspiruje do tworzenia opowieści i rysunków. Zaproponujmy dziecku, aby wybrało jesienny krajobraz, który chciałoby narysować. Mogą to być drzewa z opadającymi liśćmi, jezioro pełne łabędzi, czy zające biegające po polu. Dzieci mogą swobodnie rysować na papierze, a potem opowiedzieć krótką opowieść na podstawie swojego rysunku. To ćwiczenie rozwija wyobraźnię, zdolności językowe oraz umiejętność komunikacji.

Zamiast ograniczać się do jednego rysunku, możemy zaproponować też dziecku zabawę w losowanie różnych małych rysunków, kojarzących się z kolorową porą roku, przygotowanych przez nas lub przez dzieci i na ich podstawie tworzenie jesiennej opowieści.

Przykładowe rysunki znajdziecie w pliku do pobrania na koniec wpisu.

Takie rysunki można nakleić na różne rzeczy, np. kasztany. Na kasztanach sprawdzą się również proste rysunki, najlepiej malowane mazakiem. Wówczas będą najbardziej widoczne.

opowiadania o jesieni dla dzieci


Kolorowy liść jesienna praca plastyczna

 

To bardzo prosty pomysł, który nie wymaga wielu przygotowań. Wystarczy wybrać się na spacer z dzieckiem i znaleźć kilka pięknych jesiennych liści w różnych kolorach. Następnie wracamy do domu, rozkładamy liście na stole, i razem z dzieckiem malujemy je kolorowymi flamastrami, suchymi pastelami lub farbami plakatowymi. To świetny sposób, aby podziwiać różnorodność kolorów jesieni i jednocześnie rozwijać zdolności manualne dziecka. Gotowy liść możemy zostawić lub spróbować odcisnąć na kartce.

źródło: growingajeweledrose


Jesienny kolaż praca plastyczna

 

Kolejnym szybkim pomysłem jest tworzenie kolażu z jesiennych znalezisk. Ponownie, idziemy na spacer i zbieramy różnorodne przedmioty, takie jak kolorowe liście, gałązki, kasztany, czy żołędzie. Następnie w domu, na dużym arkuszu papieru lub tekturze, tworzymy jesienny kolaż, naklejając znalezione elementy. To świetny sposób na rozwijanie wyobraźni i twórczości dziecka, a jednocześnie na zbliżenie go do natury.

źródło: deepspacesparkle


 

Jak widzicie, nie trzeba wielu przygotowań ani specjalnego sprzętu, aby cieszyć się kreatywnością dzieci w czasie jesiennych dni. Proste prace plastyczne "na gorąco" pozwalają dzieciom wyrażać siebie i jednocześnie zanurzyć się w pięknie jesiennej przyrody. Pamiętajcie, że proces tworzenia jest tak samo ważny jak efekt końcowy. Zachęcajcie dzieci do eksperymentowania i czerpania przyjemności z tworzenia!

 

Jeśli potrzebujecie dodatkowej inspiracji lub materiałów do prac plastycznych, odwiedźcie stronę Fajny-Urwisek.pl. Daje ona dostęp do różnorodnych produktów, które mogą urozmaicić Wasze jesienne zajęcia plastyczne.


Jesienne rysunki do pobrania TUTAJ

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź