TRYB JASNY/CIEMNY

"Podróżniczek" Anna Śliwińska - Lemoniada„Podróżniczek” Anny Śliwińskiej to książka, która w subtelny i zarazem ujmujący sposób przenosi nas do świergocącego świata pełnego barw, przygód i ważnych życiowych lekcji. Autorka z umiejętnością kreuje miejsce pełne magii natury - Pawie Oczko, w którym roślinność kwitnie w najróżniejszych odcieniach zieleni, a fauna zdaje się być niczym wyciągnięta z najpiękniejszego snu. 


Królestwo Pawiego Oczka do niedawna było domem dla wesołych i kolorowych ptaszków - Krasków, które żyły w zgodzie i szczęściu. Jednak spokój ten zakłócił przybycie Sępnika, groźnego sępa. Mimo swojego straszliwego wyglądu, Kraski okazały mu litość i przyjęły do swojego grona. Zamiast jednak odwdzięczyć się za ich dobroć, Sępnik postanowił zawładnąć ich rajem. Zastraszył mieszkańców, grożąc sprowadzeniem swoich mrocznych przyjaciół, i uwięził przeciwników w więzieniu - Jaskini Płaczu. Wypędził również mądrą sowę pana Edwinga, eliminując potencjalne zagrożenie dla swoich rządów.Jednym z członków rodziny Krasek,  którego dotknęły rządy Sępa jest Podróżniczek. Tytułowy Podróżniczek, choć mały i pozornie bezbronny, staje się symbolem odwagi i determinacji. Jego nieposłuszeństwo i pragnienie przygód, mimo zakazów rodziców, wprowadzają dynamikę do opowieści i pokazują, że czasem trzeba działać wbrew oczekiwaniom, aby osiągnąć coś wielkiego. Relacja Podróżniczka z mądrą sową Panem Edwingiem to jeden z jaśniejszych punktów tej historii, pokazujący, jak ważna w życiu jest mądrość i doświadczenie starszych.
Słowa „(...) choć istnieją różne krainy, świat tak naprawdę nie ma granic. Świat należy do wszystkich po równo.” to potężne przesłanie, które autorka umiejętnie wplata w struktury książki. Pokazuje ono, jak ważna jest harmonia między różnymi gatunkami, ale także między ludźmi. Sępnik, jako antagonista, symbolizuje te negatywne siły w świecie, które dążą do dominacji i kontroli. Jego postać jest przestrogą przed tymi, którzy kierują się pychą i chciwością. 


Edycja książki jest bez wątpienia na najwyższym poziomie. Twarda oprawa, przyjazny dla oka format czcionki i przepiękne ilustracje Małgorzaty Masłowieckiej tworzą książkę, która jest nie tylko źródłem wiedzy, ale również estetyczną przyjemnością. Dodatkowe informacje na temat gatunków ptaków na końcu książki to świetny pomysł, który z pewnością przypadnie do gustu młodym czytelnikom, spragnionym wiedzy, ale również dorosłym amatorom ptaków, do których zaliczam się i ja.Podsumowując, „Podróżniczek” Anny Śliwińskiej to książka uniwersalna, pełna życiowych lekcji, piękna i emocji, która z pewnością znajdzie swoje miejsce w sercach młodych czytelników. Jest to pozycja, którą gorąco polecam każdemu, kto pragnie na chwilę oderwać się od codzienności i przenieść się do świata pełnego przygód, kolorów i nauki o życiu.


Link do książki: Podróżniczek 

Za możliwość zapoznania się z książką dziękuję Wydawnictwu Lemoniada.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź