TRYB JASNY/CIEMNY

Święto Zmarłych na świecie materiały dla dzieci

święto zmarłych na świecie


Święto Zmarłych to nie tylko kontrowersyjne Halloween. Mieszkańcy różnych państw świata obchodzą je na naprawdę niesamowite, poszerzające horyzonty i wyobrażenie o śmierci sposoby.


W pliku znajdziecie 15 stron materiału, który zawiera ilustracje i nazwy Święta Zmarłych w Bułgarii, Chinach, Japonii, Meksyku, Polsce i USA, krótkie opisy każdego ze świąt oraz 3 kolorowanki. 


Mnie najbardziej fascynują obrządki szkockie (których nie zawarłam w materiałach) i meksykańskie, a Was?


Wszystko pobierzecie klikając poniżej:Edit: dostałam mnóstwo wiadomości i komentarzy, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak "Święto Zmarłych", jest dzień "Wszystkich Świętych" oraz "Dzień Zaduszny". Wyjaśniam, że po pierwsze doskonale zdaję sobie z tego sprawę, ale nie wszyscy ludzie na świecie są katolikami, a to katolicy, a nie wyłącznie Polacy obchodzą Wszystkich Świętych, już nie wspominając o fakcie, że również nie każdy w Polsce Wszystkich Świętych obchodzi. Po drugie: niezależnie od nazwy, święta wymienione w materiale tyczą się zmarłych już ludzi, więc niepoprawnym byłoby nazwanie tego zbioru "Obchody Wszystkich Świętych na świecie", ponieważ nie każdy zmarły został uznany za świętego. Po trzecie: materiał został przygotowany głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym, a każdy kto z nimi pracuje, wie, że nie usiedzą i nic nie wyniosą z półgodzinnej prezentacji, stąd taka forma a nie inna. Po czwarte: materiał ma na celu bardzo ogólny wstęp do święta zmarłych w różnych kulturach, a nie niszczenie polskich tradycji.

Komentarze

 1. Fantastyczne materiały. Dziękuję. Uczymy tolerancji 😁

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkockie czyli halloween? W materiałach tego nie ma, a Halloween w Stanach rozpowszechnili Irlandczycy (a zatem kultura zbliżona do szkockiej).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoci najczęściej obchodzili Samhain. I faktycznie w materiałach tego nie ma, bo ciężko znaleźć ilustracje.

   Usuń
 3. Rewelacyjne materiały,dziękuję za udostepnienie:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że świetny materiał tylko Google nie chce mi pozwolić go pobrać, czy potrzebuję udostępnienia go przez Panią? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za udostępnienie ;)

  Pozdrawiam,
  Izabela

  OdpowiedzUsuń
 6. Super, wykorzystam z przyjemnością !!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniały materiał! Dziękuję!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję, za udostępnienie:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź