TRYB JASNY/CIEMNY

Święto Zmarłych na świecie materiały dla dzieci

święto zmarłych na świecie


Święto Zmarłych to ważna tradycja obchodzona w wielu kulturach na całym świecie. Jest to czas, kiedy ludzie pamiętają i czczą swoich bliskich, którzy odeszli. Dla nauczycieli i rodziców prezentacja na ten temat może być doskonałą okazją do edukacji oraz wzmacniania wartości kulturowych i rodzinnych. Przygotowałam dla Was prezentację, którą możecie pobrać w formacie PDF i wykorzystać do nauki i dyskusji.

Dlaczego warto poruszyć temat Święta Zmarłych?


Prezentacja jest świetnym narzędziem do nauki o różnych kulturach i tradycjach związanych ze Świętem Zmarłych. Dzieci i dorośli mogą dowiedzieć się, jak różne społeczności na świecie czczą swoich zmarłych, co może przyczynić się do rozwoju szacunku i zrozumienia dla innych kultur.

Święto Zmarłych może być również okazją do otwartej rozmowy na temat śmierci i procesu żałoby. Dzieci mogą mieć wiele pytań na ten temat, a prezentacja może stanowić bezpieczne środowisko do wyrażania swoich myśli i uczuć.

W prezentacji zawarłam wybrane informacje o świętach zmarłych na świecie oraz kolorowanki.


Jak pobrać prezentację o Święcie Zmarłych?


Prezentacja jest dostępna do pobrania za darmo. Wystarczy kliknąć poniższy link, który przekieruje Was na dysk z plikiem PDF.

Zachęcam do wykorzystania tej prezentacji jako narzędzia edukacyjnego i wsparcia w przekazywaniu ważnych wartości kulturowych i rodzinnych. Celem jest nie tylko edukacja, ale również budowanie społeczności opartej na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i trosce o pamięć tych, którzy odeszli.

Edit: dostałam mnóstwo wiadomości i komentarzy, że w Polsce nie ma czegoś takiego jak "Święto Zmarłych", jest dzień "Wszystkich Świętych" oraz "Dzień Zaduszny". Wyjaśniam, że zdaję sobie z tego sprawę, ale nie wszyscy ludzie na świecie są katolikami, a to katolicy, a nie wyłącznie Polacy obchodzą Wszystkich Świętych, już nie wspominając o fakcie, że również nie każdy w Polsce Wszystkich Świętych obchodzi. Po drugie: niezależnie od nazwy, święta wymienione w materiale tyczą się zmarłych już ludzi, więc niepoprawnym byłoby nazwanie tego zbioru "Obchody Wszystkich Świętych na świecie", ponieważ nie każdy zmarły został uznany za świętego. Materiał ma na celu bardzo ogólny wstęp do święta zmarłych w różnych kulturach, a nie niszczenie polskich tradycji.

Komentarze

 1. Fantastyczne materiały. Dziękuję. Uczymy tolerancji 😁

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkockie czyli halloween? W materiałach tego nie ma, a Halloween w Stanach rozpowszechnili Irlandczycy (a zatem kultura zbliżona do szkockiej).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoci najczęściej obchodzili Samhain. I faktycznie w materiałach tego nie ma, bo ciężko znaleźć ilustracje.

   Usuń
 3. Rewelacyjne materiały,dziękuję za udostepnienie:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że świetny materiał tylko Google nie chce mi pozwolić go pobrać, czy potrzebuję udostępnienia go przez Panią? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za udostępnienie ;)

  Pozdrawiam,
  Izabela

  OdpowiedzUsuń
 6. Super, wykorzystam z przyjemnością !!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniały materiał! Dziękuję!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję, za udostępnienie:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź