TRYB JASNY/CIEMNY

Sekretne słowo do pełniejszej komunikacji: NVC od kuchni

 


W dzisiejszym zglobalizowanym społeczeństwie umiejętność skutecznej komunikacji jest niezmiernie ważna. Niestety, często mamy trudności w wyrażaniu swoich potrzeb i uczuć w sposób zrozumiały i empatyczny dla innych. Na szczęście istnieje podejście, które może pomóc nam w osiągnięciu pełniejszej i bardziej zrozumianej komunikacji - jest to Metodologia Komunikacji Bez Przemocy, znana również jako NVC (ang. Nonviolent Communication).


Czym jest Metodologia NVC?

Metodologia NVC została opracowana przez Marshalla Rosenberga w latach 60. Jest to proces komunikacji oparty na zasadach empatii, zrozumienia i szacunku. Głównym celem NVC jest budowanie mostów porozumienia, rozwiązywanie konfliktów i tworzenie trwałych, pełnych zrozumienia relacji.

Metodologia NVC opiera się na czterech kluczowych elementach:

1. Obserwacja: Metoda zachęca nas do skupienia się na konkretach i zdarzeniach, zamiast na subiektywnych ocenach i interpretacjach. Unikanie osądzania pomaga nam w uniknięciu błędów komunikacyjnych.

2. Uczucia: Rozpoznawanie i wyrażanie swoich uczuć w sposób szczery i otwarty. Świadomość własnych emocji oraz zdolność do wyrażania ich w odpowiedni sposób pomaga w nawiązywaniu głębszych relacji.

3. Potrzeby: Rozumienie swoich oraz cudzych fundamentalnych potrzeb. Metodologia NVC zakłada, że wszyscy ludzie mają podobne potrzeby, takie jak bezpieczeństwo, akceptacja czy współpraca, i rozpoznanie tych potrzeb prowadzi do lepszego zrozumienia siebie nawzajem.

4. Prośby: Wyrażanie swoich oczekiwań i prośby w sposób konstruktywny i klarowny. Ważne jest, abyśmy potrafili wyrazić swoje potrzeby i oczekiwania w sposób, który nie narusza szacunku dla drugiej strony.

Dlaczego Metodologia NVC jest ważna?

Metodologia NVC pomaga w budowaniu bardziej empatycznej i efektywnej komunikacji. Oto kilka powodów, dlaczego warto ją praktykować:

 1. Lepsze zrozumienie: Poprzez koncentrację na obserwacji, uczuciach, potrzebach i prośbach, możemy zrozumieć siebie nawzajem w głębszy sposób.

 2. Unikanie konfliktów: NVC pomaga w rozwiązywaniu konfliktów i unikaniu nieporozumień poprzez jasne wyrażanie swoich potrzeb i oczekiwań.

 3. Budowanie relacji: Dzięki empatii i szacunkowi, NVC pomaga w budowaniu zdrowszych i trwalszych relacji z innymi ludźmi.

 4. Samorozwój: Praktykowanie NVC może prowadzić do większej samoświadomości i samorozwoju, co wpływa pozytywnie na różne obszary życia.

Przykłady NVC w Codziennym Życiu:

 1. Sytuacja: Konflikt w rodzinie z powodu braku wspólnego czasu.

  • Obserwacja: "Zauważyłem, że ostatnio mieliśmy bardzo mało czasu tylko dla siebie."
  • Uczucia: "Czuję się smutny i zaniedbany."
  • Potrzeby: "Potrzebuję większej bliskości i czasu spędzonego razem, aby utrzymać naszą relację silną."
  • Prośba: "Czy moglibyśmy znaleźć sposób na zaplanowanie regularnych chwil tylko dla nas?
 2. Sytuacja: Konflikt w pracy z powodu niewłaściwego podziału obowiązków.
 • Obserwacja: "Zauważyłem, że obowiązki w naszym zespole są źle rozdzielone."
 • Uczucia: "Czuję się zestresowany i niedoceniany."
 • Potrzeby: "Potrzebujemy jasnych i sprawiedliwych zasad podziału obowiązków, aby pracować efektywnie."
 • Prośba: "Czy moglibyśmy wspólnie omówić i dostosować podział obowiązków, abyśmy wszyscy byli bardziej zadowoleni z naszej pracy?"

Dowiedz się więcej:

Jeśli jesteś zainteresowany Metodologią Komunikacji Bez Przemocy i chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam do odwiedzenia strony https://michalsosin.com/blog/czym-jest-metoda-komunikacji-nvc/, gdzie znajdziesz obszerny materiał na ten temat. Tam dowiesz się, jak można praktykować NVC w codziennym życiu, jakie korzyści przynosi, i jak może poprawić jakość twoich relacji.

Metodologia Komunikacji Bez Przemocy (NVC) to skuteczne narzędzie pomagające w budowaniu empatycznej i efektywnej komunikacji. Koncentrując się na obserwacji, uczuciach, potrzebach i prośbach, możemy unikać konfliktów, zrozumieć siebie nawzajem i budować trwalsze relacje. Praktykując NVC, tworzymy możliwość głębszej empatii i współpracy, co przyczynia się do tworzenia lepszego, bardziej zrozumiałego świata. Metodologia NVC to nie tylko narzędzie do komunikacji - to filozofia życia, która może przynieść pozytywne zmiany w naszych relacjach i naszym samopoczuciu.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź