TRYB JASNY/CIEMNY

Twoje dziecko boi się wody? Sprawdź jak możesz pomóc mu przezwyciężyć strach!


Pływanie jest przydatną umiejętnością u każdego człowieka. Często jednak zdarza się tak, że dzieci wykształcają sobie lęk przed wodą na bardzo wczesnym etapie ich życia.


Dlaczego dzieci boją się wody, czyli co wywołuje w nich lęk przed nią? 

Do przyczyn, które mogą wywołać lęk przed wodą u dzieci zalicza się:

  • obawa przed rozłąką z rodzicami,
  • poczucie przytłoczenia hałasem czy zapachem chloru,
  • rodzic sam pokazuje dziecku własny lęk przed wodą (często niechcący),
  • wspomnienie o wcześniejszym negatywnym doświadczeniu związanym z przebywaniem w wodzie,
  • bycie świadkiem niepokojącego wydarzenia, które jest związane z wodą (w telewizji lub na żywo).

Jeżeli nie znasz przyczyny, która spowodowała lęk przed wodą u Twojego dziecka to dobrze jest nad tą kwestią popracować, aby je zrozumieć. Znajomość przyczyny strachu pomoże w jego zwalczaniu.

W jaki sposób mogę mojemu dziecku pomóc w lęku przed wodą?

Kiedy ustalisz przyczynę strachu przed wodą swojego dziecka, możesz dopasować swoje działania w taki sposób, aby pomóc mu nabrać pewności siebie. Pamiętaj - nie ma pośpiechu, trzeba mu dać czas i nie wywierać na niego dodatkowego nacisku. 

Możesz pomagać swojemu dziecu zwalczać lęk przed wodą za pomocą systematycznej desensytyzacji, czyli stopniowego przyzwyczajania się do czegoś. Razem ze swoją pociechą stawiasz małe kroki w celu pozbycia się strachu. Proces ten może okazać się długi i czasochłonny, jednak warto się tego podjąć. 

O czym należy pamiętać podczas procesu łagodzenia strachu przed wodą?

Całkowite wsparcie i zrozumienie swojego dziecka

Przed systematyczną desensytyzacją dobrze jest przyzwyczaić dziecko do wody np. w czasie kąpieli w wannie czy pod prysznicem. Ważne jest, aby woda nie kojarzyła mu się ze strachem. Dziecko musi ufać swojemu rodzicowi, dlatego nie należy zmuszać go czegoś, na co jeszcze nie jest gotowe. Pozwól mu na wykonywanie poszczególnych kroków we własnym tempie.

Basen i jego otoczenie

Niektóre dzieci wyobrażają sobie basen o wiele straszniej niż samo w sobie pływanie. Twoim zadaniem jest sprawić, aby zmieniło one takie myślenie. Dziecko musi się czuć w nim bezpiecznie, żeby nauczyć się pływać. Możesz usiąść z nim w basenie i poobserwować wodę oraz ludzi, którzy się w niej znajdują. Kiedy Twoja pociecha poczuje się wystarczająco komfortowo, zachęć ją do zabawy. Musisz również pamiętać o tym, że na jego komfort składa się także całe otoczenie basenu, jak hałas, ludzie czy panująca temperatura.

Motywacja

Jeżeli sam/a boisz się wody to staraj się nie pokazywać tego przy swoim dziecku, ponieważ możliwe jest jest, że będzie ono naśladowało Twoje zachowanie. Spokój i relaks jest rozwiązaniem tego problemu. Możesz także ustalić realistyczny cel każdej lekcji pływania, aby zadziałać motywująco na swoje dziecko. Może system nagród? Jeżeli już był on kiedyś przez Ciebie stosowany i zadziałał, zastosuj go również i tutaj.

Odpowiednia szkoła nauki pływania

Zapisując swoje dziecko na lekcje nauki pływania zastanów się, czy lęk związany jest z kontaktem z innymi, obcymi dla niego ludźmi bądź czy lekcje indywidualne będą lepszym rozwiązaniem. Musisz również sprawdzić opinie danej szkoły i metody, jakie instruktorzy wykorzystują, aby Twoje dziecko miało same pozytywne doświadczenia, a strach się nie pogłębił.


Sport Trips jest szkołą pływania w Warszawie dla dzieci. Lekcje prowadzone są przez  doświadczonych instruktorów pływania/ratowników WOPR. Posiadają oni ponad 10-letnie doświadczenie w pracy z najmłodszymi. Zapisując swoje dziecko do szkoły Sport Trips masz pewność, że jego strach przed wodą zniknie i stanie się znakomitym pływakiem! Wejdź na stronę szkoły Sport Trips i zapisz swoje dziecko na lekcję nauki pływania!

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź