TRYB JASNY/CIEMNY

Świadome żywienie dla dzieci – jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat?

świadome żywienie u dzieci

Odpowiednie nawyki żywieniowe i sięganie po właściwe produkty spożywcze, to podstawa zdrowego życia. Dlatego też już od najmłodszych lat, należy wpajać swoim pociechom zasady prawidłowego komponowania posiłków z pełnowartościowych składników. Jak tego dokonać? Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do jadłospisu swojego dziecka?

Nauka prawidłowych nawyków żywieniowych krok po kroku

Jednym z najważniejszych aspektów, które powinny być brane pod uwagę w wychowywaniu dzieci, jest świadome żywienie. Spożywanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków to niewątpliwie klucz do prawidłowego rozwoju maluchów, o czym najmłodsi powinni wiedzieć. Żeby wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat, należy kierować się poniższymi zasadami:

  1.       Promowanie pozytywnych nawyków. Dzieci bacznie obserwują swoich rodziców i opiekunów, również w kwestii spożywanych przez nich posiłków. Dlatego też powinni być oni wzorem do naśladowania, w czym niewątpliwie pomoże sięganie po zdrową żywność, napoje i przekąski.
  2.       Utrzymywanie zdrowego stosunku do jedzenia. Warto pomóc dziecku w zrozumieniu, czy fizycznie odczuwa ono głód. To pozwoli mu we właściwy sposób interpretować sygnały, wysyłane przez organizm. Nie powinno się także stosować jedzenia jako formy nagradzania lub karania, co może skutkować wypracowaniem niezdrowego stosunku do żywności. Warto także pamiętać o tym, aby nie zabraniać najmłodszym spożywania określonych produktów np. słodyczy. To może bowiem spotęgować pragnienie sięgania po nie. Zamiast odmawiać, lepiej ograniczać wielkość porcji, a także ustalać zasady, dotyczące ich spożywania (np. w każdą niedzielę).
  3.       Zwracanie uwagi na wielkość posiłków. Zbyt duże porcje mogą negatywnie odbić się na zdrowiu malucha, powodując przybieranie na wadze. Dlatego też należy uczyć maluchy, ile jedzenia powinny mieć na talerzu. Idealnie w tej kwestii sprawdzi się wizualizacja – zaciśnięta pięść dziecka, odpowiada np. zalecanej porcji ryżu, natomiast otwarta dłoń – wielkości kotleta.

Warto pamiętać również o tym, aby nie zmuszać dzieci do zjadania wszystkiego, co znajduje się na ich talerzu. Wbrew pozorom może wywołać to niechęć do jedzenia i powodować złe skojarzenia np. z porą obiadową. Dobrym rozwiązaniem, jest także umożliwianie dziecku poznawania różnych smaków i wybierania tych, które są dla niego najbardziej odpowiednie. Tego typu podejściem do wychowywania maluchów cechuje się pedagogika Marii Montessori, przynosząca doskonałe efekty w rozwoju najmłodszych.

Wybór żłobka promującego świadome żywienie

Nie tylko rodzice mają wpływ na wychowanie swoich pociech, ale również żłobek czy przedszkole, do którego uczęszczają. W związku z tym tak istotnym jest, aby wybrać dla swojej pociechy placówkę, promującą zdrowe odżywianie maluchów i edukującą ich w tym zakresie. Jednym z tego typu miejsc, które dba o właściwe żywienie najmłodszych, jest Go Montessori w Warszawie. Z ofertą placówki  można zapoznać się tu: go-montessori.pl. To wyjątkowe miejsce, stwarza dzieciom doskonałe warunki wszechstronnego rozwoju, przykładając dużą wagę do prawidłowego odżywiania oraz życia w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że Go Montessori to żłobek dwujęzyczny Warszawa jest miastem, na terenie którego prowadzi swoją działalność. Więcej na temat dwujęzyczności w placówce, można przeczytać tu: https://www.go-montessori.pl/dwujezycznosc, do czego serdecznie zachęcam. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź