TRYB JASNY/CIEMNY

Lato na głos zabawa z klamerkami

lato zabawy w przedszkolu


Zapraszam Was do zabawy w nazywanie głosek w nagłosie i wyodrębniane pierwszych liter letnich wyrazów. Ta kreatywna zabawa nie tylko rozwija umiejętność rozpoznawania dźwięków mowy i liter, ale również pobudza wyobraźnię i rozwija słownictwo dzieci. Dodatkowe użycie klamerek lub spinaczy doskonali dodatkowo motorykę małą.


Nazywanie głosek w nagłosie zabawa

Zabawa w nazywanie głosek w nagłosie polega na wydobywaniu pierwszych dźwięków w wyrazach. Dzieci mają za zadanie odgadnąć, jak brzmi dźwięk na początku danego wyrazu. Na przykład w przypadku słowa "morze", pierwszy dźwięk to "m". Zabawę można przeprowadzić jedynie na podstawie słuchu, gdzie dzieci naprzemiennie wymieniają wyrazy związane z wakacjami i próbują odgadnąć głoskę nagłosową.

Istotne, aby dobrać wyrazy związane z tematyką wakacyjną, które będą interesujące dla dzieci i zachęcą je do udziału w zabawie. Oto kilka przykładowych wyrazów, które możecie wykorzystać:

  1. morze - pierwszy dźwięk to "m";
  2. plaża - pierwszy dźwięk to "p";
  3. słońce - pierwszy dźwięk to "s";
  4. wakacje - pierwszy dźwięk to "w";
  5. lato - pierwszy dźwięk to "l";
  6. podróż - pierwszy dźwięk to "p";
  7. lody - pierwszy dźwięk to "l";
  8. odpoczynek - pierwszy dźwięk to "o".
Podczas zabawy w nazywaniu głosek w nagłosie można wprowadzić różne dodatkowe elementy, aby uczynić ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Na przykład można ustalić czas, w którym dzieci muszą wymienić jak najwięcej wyrazów z daną głoską nagłosową.

Określanie pierwszej litery wyrazu zabawa


Kiedy dzieci opanują już rozpoznawanie i nazywanie głosek, naturalną kolejnością jest sięgnięcie po zabawę z literami. I właśnie do takiej zabawy, znajdziecie na Dzieckiem bądź materiał do wydrukowania.

Przygotowałam 36 różnych wakacyjnych obrazków. Obrazki należy wyciąć i wymieszać. Zadaniem dziecka jest przyczepić klamerkę lub spinacz do dokumentów w miejsce odpowiedniej literki. 

Ta zabawa nie tylko bawi dzieci, ale również rozwija ich zdolności językowe. Wykorzystajcie ją w domu, przedszkolu czy szkole, jako formę nauki i zabawy jednocześnie. Zachęcam do wypróbowania mojej propozycji i cieszenia się wakacyjnymi chwilami z najmłodszymi.

Zabawa Lato na głos do pobrania TUTAJ

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź