TRYB JASNY/CIEMNY

Gabinet dietetyczny - kiedy odwiedzić i czemu warto?
Konieczność udania się na wizytę do dietetyka kojarzy się głównie z osobami otyłymi lub cierpiącymi na schorzenia układu pokarmowego. Tymczasem, od pewnego czasu, zaobserwować można wzmożoną częstotliwość i ilość miejsc, gdzie powstają gabinety dietetyczne, oferujące swoje usługi. Czym jest taki gabinet dietetyczny i co można w nim znaleźć? Kto powinien korzystać z takiego gabinetu? Jak wybrać ten właściwy? Jakie są zalety korzystania z gabinetu dietetyka?

Dietetyk potrzebny od zaraz, czyli kiedy iść do gabinetu dietetycznego?

Dietetyk, w dużym skrócie, to osoba, mająca szczegółową wiedzę na temat żywienia i jego zastosowania w naszym praktycznym życiu. Dotyczy to zarówno sytuacji codziennych, jak i szczególnych – gdy mamy nadwagę albo cierpimy z powodu np. wrzodów, nietolerancji żołądkowej lub innych schorzeń.

Dietetycy coraz częściej, przyjmują swoich pacjentów w placówkach stacjonarnych np. gabinet dietetyczny psie pole

Do dietetyka warto się wybrać nie tylko wtedy, gdy masz problemy. To mit. Gabinet dietetyczny można odwiedzić także wtedy, gdy jesteśmy całkowicie zdrowi, ale chcemy zdobyć pewną wiedzę, na temat tego, jak sprawić, aby nasz jadłospis był jeszcze lepszy. Gdy chcemy się przekonać, czy jest on dla nas korzystny.

Czy da się wyszczególnić kilka warunków, kiedy warto się udać do dietetyka? Owszem. Możemy wyszczególnić trzy takie rodzaje potrzeb. Pierwszą z nich, będzie chęć poszerzenia wiedzy, czyli nauka zdrowych nawyków, praca nad schematami żywienia i ich poprawa, poszerzenie wiedzy na temat spożywczych produktów (np. czytanie etykiet), chęć wsparcia i motywacji w procesie zmiany odżywiania, a także weryfikacja mitów żywieniowych, a także dietetycznych nowości. Druga kategoria, obejmuje działania w zakresie chorobotwórczym. W tym przypadku, warto skorzystać z gabinetu dietetycznego w sytuacji nadwagi i otyłości i planowanego odchudzania, wówczas, gdy próbowaliśmy różnych diet, bez efektów lub z efektem jo-jo, wówczas, kiedy chcemy poprawić samopoczucie i stan np. naszej skóry czy włosów, czy chcemy poprawić wyniki badań, gdy mamy zdiagnozowane alergie, nietolerancje pokarmowe, zaburzenia odżywiania. Natomiast do trzeciej kategorii, możemy zaliczyć sytuacje szczególne – gdy potrzebna nam nauka na czas laktacji czy karmienia dzieci, a także w czasie ciąży i przygotowania do niej, dietetyka sportowa i przygotowanie do np. zawodów, konieczność przebudowy sylwetki wraz z treningiem, a także odżywianie pooperacyjne czy pozabiegowe.

Zalety chodzenia do dietetyka

Możesz stwierdzić – po co ci dietetyka, skoro możesz samodzielnie znaleźć gotowe plany żywieniowe w książkach czy w sieci? Odpowiedź jest banalnie prosta.

Po pierwsze, działając samodzielnie, trudno nam długotrwale utrzymać motywację. Zwykle starcza jej na ok. 2 -3 tygodnie. Dietetyk zaś będzie weryfikował nasze postępy, rozwieje wątpliwości, a nawet czasem może okresowo wprowadzić zmianę w naszej diecie. Po drugie, jeśli cierpimy na jakieś schorzenia tj. insulinoodporność czy chorobę Hashimoto, nasza wiedza na temat składników żywienia może być niewystarczająca, a wówczas fachowa wiedza dietetyka może okazać się niezwykle pomocna.

Dbanie o zbilansowaną dietę, uwzględniając właściwe składniki, a także nasze cele, ograniczony czas i możliwości – to jest dość spora zaleta, aby spotkać się z dietetykiem.

Możesz się też zdrowo odżywiać, bez konieczność prowadzenia konkretnej diety. Mając odpowiednią wiedzę, zrozumienie i wsparcie drugiej osoby – zawsze jest to łatwiejsze.

Jak wybrać dobry gabinet?

Wiele jest dostępnych gabinetów dietetycznych, więc możesz zapytać jak wybrać ten idealny, taki jak gabinet dietetyczny wrocław psie pole?

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Dobry dietetyk powinien się specjalizować w dziedzinie nam potrzebnej, np. dietetyce sportowej, dietetyce klinicznej, psychodietetyce, dietetyce dzieci itp.

Po drugie, sprawdź kompetencje dietetyka – jego dyplomy, wykształcenie, certyfikaty, zasady pracy.

Na końcu, pamiętaj, że dobry dietetyk przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz dostosowuje pracę do twoich indywidualnych potrzeb.

Warto też wybrać dietetyka, który jest empatyczny, dobrze tłumaczy niejasne rzeczy i z którym czujemy się swobodnie. Właściwa, partnerska relacja jedynie wpłynie korzystnie na sam proces dietetyczny.

A jeśli chcesz wiedzieć, jak pracuje nasze centrum, zachęcamy do odwiedzenia naszej strony.


Materiał zewnętrzny.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź