TRYB JASNY/CIEMNY

Jak szczotkować zęby z aparatem ortodontycznym?

jak szczotkować zęby z aparatem

Osoby, które decydują się na założenie aparatu ortodontycznego muszą być świadome tego jak ważna jest regularna i dokładna higiena jamy ustnej. W przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko pojawienia się próchnicy, która może utrudniać leczenie. Podczas zakładania aparatu ortodonta koszalin powinien poinformować pacjenta o ważnych zasadach dotyczących szczotkowania. O czym trzeba zatem pamiętać?


Jak dbać o higieną jamy ustnej nosząc aparat ortodontyczny?

Szczotkowanie zębów z aparatem wymaga dodatkowej uwagi oraz prawidłowej techniki. Co najważniejsze trzeba przyzwyczaić się do mycia po każdym posiłku. Szczoteczka musi być zawsze pod ręką, niezależnie od tego czy jesteśmy w szkole, pracy, czy na imprezie. Podczas jedzenia resztki pokarmu osadzają się na aparacie. Z tego względu niejednokrotnie nie mamy świadomości, że są widoczne podczas uśmiechania się czy rozmowy. Aby uniknąć zawstydzających sytuacji, po zakończeniu jedzenia warto iść do łazienki z potrzebnymi przyborami i wyczyścić zęby. Trzeba też pamiętać, że do zamków i drucika przylepiają się drobinki pokarmów. Jeśli ich dokładnie nie usuniemy, jedzenie będzie się psuć, co przełoży się nie tylko na ryzyko rozwoju bakterii, ale również nieprzyjemny zapach.

Dobrze sprawdzają się specjalne szczoteczki wyposażone w dodatkowe włoski lub specjalne końcówki do czyszczenia pomiędzy drutami aparatu. Włosie nie może być zbyt twarde, aby nie doszło do podrażnienia. Podczas mycia wykonujemy zdecydowane, jednak niezbyt mocne ruchy okrężne. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na tylną część zębów, gdzie często trudno dotrzeć.

Dodatkowe informacje na temat szczotkowania

Do codziennego szczotkowania szczególnie polecana jest szczoteczka soniczna, która wyróżnia się największą dokładnością, jeśli chodzi o czyszczenie. Ortodonta może zalecić nam zakup specjalnych końcówek w kształcie litery V. Dzięki nim lepiej wyczyścimy zęby pod i nad drucikami oraz zamkami. Do czyszczenia szczelin wykorzystujemy nitkę dentystyczną, a do płukania płyny stomatologiczne.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź