TRYB JASNY/CIEMNY

Skuteczne sposoby na trądzik młodzieńczy

skuteczne sposoby na trądzik

Każdy, kto miał problemy z trądzikiem młodzieńczym, wie, jak trudno sobie z nim poradzić. Nieestetyczne wykwity skórne szpecące twarz i inne części ciała potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Oprócz troskliwej pielęgnacji skóry farmaceutykami liczą się też domowe sposoby, m.in. dobrej jakości kosmetyki i dieta.


Skąd się biorą wypryski?

Burza hormonów w czasie dojrzewania to główny powód pojawienia się trądziku młodzieńczego. Hormony pobudzają nadmiernie gruczoły łojowe, w efekcie czego powstają nieestetyczne zmiany skórne. Pomieszany z bakteriami łój oraz z łuszczącym się naskórkiem przyczynia się do blokady porów skórnych i mieszków włosowych. W efekcie pojawia się stan zapalny na skórze.

Co dla wielu osób może okazać się dziwne, trądzik to problem również u osób w wieku dorosłym. Oprócz zmian hormonalnych przyczyną trądziku mogą być również inne czynniki, np. policystyczne jajniki, genetyka, niektóre leki i palenie papierosów. Nieodpowiednia dieta również może być przyczyną powstania lub zaostrzenia zmian trądzikowych. Skórne wypryski dotykają także kobiety w ciąży, u których pojawiają się zaburzenia 

Jak leczyć trądzik?

Trądzik młodzieńczy, szczególnie  na twarzy, staje się przyczyną problemów natury psychologicznej i zaniżonej samooceny. Oszpecona trądzikiem twarz wygląda niezdrowo i nieestetycznie. Dlatego też troska o skórę to podstawa przy tego typu schorzeniach. Leczenie trądziku wcale nie jest  takie proste, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim połową drogi do sukcesu jest dobór odpowiednich kosmetyków. Złej jakości preparaty lub niedopasowane do cery mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dobry środek pielęgnacyjny będzie nie tylko poprawiał kondycję skóry, ale też zmniejszał zmiany zapalne.

Szczególnie pomocne okazują się kosmetyki, które mają w składzie łagodne składniki, takie jak np. kojący pantenol czy witaminę E. Nawilżanie i odbudowa naturalnej warstwy lipidowej to podstawa. Bardzo pomocny okazuje się również cykliczny peeling. Dobrze, aby były to preparaty wolne od substancji konserwujących. Najlepsze są te na bazie emolientów, czyli składników silnie regenerujących i kojących. Wśród  nich znajduje się np. masło shea czy olej makadamia. Kosmetyki na trądzik młodzieńcy mogą zawierać też inne substancje nawilżające np. glicerynę. Częstym składnikiem  preparatów na trądzik jest m.in. cynk, który reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie oraz przyśpiesza gojenie się ran po wypryskach.

Profilaktyka to podstawa

Leczenie trądziku za pomocą leków i odpowiedniej pielęgnacji cery to konieczność. Oprócz tego ważne są też odpowiednie nawyki żywieniowe, które pomogą zachować twarz w zdrowej kondycji lub zminimalizują zmiany pozapalne. Należy unikać ostrych i tłustych potraw, fast-foodów, żywności wysokoprzetworzonej oraz słodyczy, natomiast koniecznie trzeba pamiętać o odpowiedniej podaży witamin i minerałów. Świeże owoce i warzywa to najlepszy sposób na dostarczenie skórze cennych składników odżywczych, natomiast ryby są odpowiednim źródłem cynku. Do jadłospisu warto wprowadzić też oleje roślinne i produkty zbożowe. Nie można zapominać o nawadnianiu.  Trzeba wypijać przynajmniej 2 litry wody dziennie, aby skóra była dobrze nawilżona. Odpowiednia podaż wody to także dobry początek detoksykacji.

Wypryski, szczególnie te na twarzy, stają się przyczyną problemów natury psychologicznej i zaniżonej samooceny. Oszpecona trądzikiem twarz wygląda niezdrowo i nieestetycznie. Troska o cerę i prowadzenie zdrowego trybu życia (aktywność fizyczna, unikanie nadmiernej ekspozycji ciała na słońce oraz palenia papierosów) - to wszystko sprawia, że cera wygląda zdrowiej i szybciej można wygoić pozapalne rany.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź