TRYB JASNY/CIEMNY

Jak skutecznie dbać o suchą skórę?

pielęgnacja suchej skóry

Skóra sucha co prawda nie błyszczy i rzadko pojawia się na niej trądzik, ale na pewno nie jest powodem do radości. Często swędzi, szczypie, daje uczucie ściągnięcia, łatwiej ulega uszkodzeniom i szybciej pojawiają się na niej wszelkie zaczerwienienia. Przy tym nierzadko jest szorstka w dotyku. Na szczęście pielęgnacja suchej skóry nie jest trudna ani bardzo kosztowna. Masz suchą skórę? Koniecznie przeczytaj!


Najczęstsze powody wysuszenia skóry

Skóra sucha – mówiąc obrazowo – ma niedobory wody i składników tłuszczowych. Jednak trzeba pamiętać, że to jest efekt, nie przyczyna. Nie można z suchą skórą, stosując tłuste kremy – efekt będzie raczej odwrotny, bo sucha skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, nie natłuszczenia.

Masz suchą skórę? Być może to dlatego, że:

 • Pijesz za mało wody w ciągu dnia, zbyt często sięgasz po alkohol lub papierosy.
 • Twoja dieta jest uboga w witaminy, minerały i zdrowe tłuszcze, np. Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe, w które bogate są morskie ryby.
 • Często przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach, w których jest suche powietrze i nie używasz nawilżacza.
 • Zimą przebywasz dużo na zewnątrz i nie zabezpieczasz skóry twarzy odpowiednim kremem.
 • Stosujesz zbyt agresywnie wysuszające kosmetyki – częsty błąd osób walczących z trądzikiem.
 • Używasz żeli do twarzy i toników zawierających alkohol.
 • Często się opalasz (także w solarium) i nie pamiętasz o stosowaniu kremu z filtrem.
 • Zbyt często (może nawet codziennie) robisz peeling. Dwa razy w tygodniu to maksimum.

Sucha skóra może też być efektem stosowania niektórych leków, np. obniżających poziom cholesterolu we krwi. Borykają się z nią także osoby cierpiące na cukrzycę, choroby nerek, tarczycy, zaburzenia hormonalne.

Czego nie robić, gdy masz suchą skórę?

Sucha skóra to bardzo często efekt uboczny nieprawidłowej diety, a więc zapomnij o:

 • żółtym serze,
 • białym pieczywie,
 • tłustym mięsie,
 • żywności wysoko przetworzonej,
 • soli i cukrze w dużych ilościach.

Stres, nerwy, przemęczenie, brak snu – to kolejne przyczyny przesuszenia skóry. Jeśli tylko możesz, unikaj ich. Postaraj się spać przynajmniej osiem godzin na dobę, omijaj szerokim łukiem źródła stresu, nie bierz za dużo na swoje barki.

Sucha skóra szybko rogowacieje, jednak pohamuj się przed używaniem peelingujących żeli do twarzy. Im częściej zdzierasz martwy naskórek, tym bardziej napędzasz błędne koło. Zamiast tego zadbaj o nawilżenie.

Nie używaj kosmetyków, które nadmiernie wysuszają skórę. Unikaj tych z alkoholem w składzie.

Nie pij alkoholu i nie pal papierosów. Wyjdzie ci to na zdrowie, a i przy okazji trochę zaoszczędzisz.

Jakie kosmetyki są dobre dla suchej skóry?

Sucha skóra potrzebuje nawilżenia nie tylko od wewnątrz. Także to, co dajemy jej w kosmetykach może być zbawienne dla jej kondycji.

Krem lub serum z kwasem hialuronowym jest tym, co obowiązkowo powinno trafić na półkę z kosmetykami osoby z suchą cerą. Przydadzą się też kosmetyki zawierające witaminy A, E i PP oraz kwas foliowy.

Do codziennych rytuałów warto dorzucić mycie twarzy łagodnym tonikiem lub emulsją. Kilka razy w tygodniu przyda się zrobienie maseczki nawilżającej. Bardzo wygodne, niemal ekspresowe, są maseczki na tkaninie, które nie wymagają zmywania.

Raz na jakiś czas można posmarować twarz z suchą skórą olejkiem nawilżającym, np. arganowym (bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia tłustej warstwy) lub jojoba.

Skóra sucha bardzo ceni sobie kosmetyki z filtrami UV. Ich używanie każdego dnia to obowiązek, jeśli chcesz, by skóra z suchej zamieniła się w normalną.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź