TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawki sensoryczne – czym są i czy warto je kupić?

zabawki sensoryczne

Zabawki sensoryczne to zabawki mające na celu stymulowanie rozwoju fizycznego i umysłowego dzieci. Oddziałują na różne zmysły: wzrok, dotyk, słuch, węch, a nawet smak.


Jakie znajdziemy rodzaje zabawek sensorycznych?
Zabawki sensoryczne mają wpływ na zmysł dotyku, słuchu czy wzroku dziecka. Kostki sensoryczne czy książeczki wykonane z materiałów o unikalnych fakturach takich jak chropowata, puszysta, gładka, śliska czy miękka z plastikowymi gryzakami z wypustkami, lusterkami czy błyszczącymi elementami to zabawki, które wchodzą w interakcję z dotykiem. Dla starszych dzieci dostępne są różne plastikowe klocki: plastelina, modelina lub pianka czy też gniotki. Jeśli taka zabawka dodatkowo szeleści, piszczy czy grzechocze, angażujemy również słuch dziecka. Dlatego warto dać dziecku zabawkę, która zawiera grzechotkę i pozytywkę, a dla starszych dzieci możemy postawić na proste instrumenty muzyczne, takie jak bębny, tamburyn czy dzwoneczki. Zabawki w kontrastowych kolorach i projektory świetlne, które wyświetlają gwiazdki i nie tylko na ścianach pokoju dziecięcego, zostały zaprojektowane z myślą o wzroku dziecka. Każdy z tych projektów pozwala dziecku poznawać świat innym zmysłem - i jest to dla maluchów świetna zabawa. Zabawki sensoryczne zachęcają maluchy do patrzenia, dotykania, potrząsania, słuchania, wąchania lub smakowania by w taki sposób mogły poznawać otaczający je świat.

Jakie zabawki powinniśmy wybierać dla dziecka?
Zabawki powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości, posiadających wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty. Ponadto zabawki należy dobierać adekwatnie do wieku dziecka – zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i przystosowania do aktualnych potrzeb dziecka. W przypadku małych dzieci zabawki, które są zbyt zaawansowane, błyszczące, świecące i poruszające się, mogą dać mu zbyt wiele bodźców, wywołując u niego napięcie, a nadmierna stymulacja może powodować, że dziecko zareaguje strachem i płaczem. Wybierając zabawki dla niemowląt i małych dzieci, musimy spróbować spojrzeć na nie ich oczami. Rodzice powinni uważnie obserwować swoje dzieci – taka obserwacja jest najlepszą inspiracją, wtedy można najtrafniej zaobserwować reakcję dziecka na daną zabawkę. Jakie zatem zabawki pobudzają dziecięcą ciekawość? Odpowiedzią są zabawki sensoryczne, które charakteryzują się zwykle kontrastującymi kolorami, różnymi kształtami i fakturami, mogą wydawać różne dźwięki, światła lub obrazy itp. Zabawa takimi zabawkami wspomaga proces integracji zmysłów: wzroku, dotyku i słuchu, korzystnie wpływa na rozwój procesów poznawczych dziecka oraz stymuluje jego rozwój emocjonalny i fizyczny. Zabawki sensoryczne nie muszą być skomplikowanymi przedmiotami – mogą to być dobrze zaprojektowane książeczki, na przykład miękkie, uszyte z różnych materiałów lub czarno-białe. Przykładem takich zabawek mogą być także miękkie klocki. Są to kolorowe wielokształtne elementy, które można ze sobą dowolnie łączyć. Zabawa tymi klockami nie tylko pobudza zmysły wzroku i dotyku, ale także usprawnia motorykę, ćwiczy logiczne myślenie oraz kreatywność i wyobraźnię.

Gdzie zakupić zabawki sensoryczne?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele miejsc, mających w swojej ofercie zabawki sensoryczne. Warto jednak wybrać sprawdzone źródło, gdzie mamy pewność, że zabawki są wykonane z wysokiej jakości materiałów, a do tego jest szeroko rozbudowana oferta, dzięki czemu dobierzemy zabawkę do odpowiedniej grupy wiekowej. Takim miejscem jest e-sklep bobospace.pl.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź