TRYB JASNY/CIEMNY

Jak pielęgnować cerę w ciąży? 6 praktycznych porad!

pielęgnacja cery w ciąży


Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który przynosi liczne zmiany, również na skórze twarzy. Dowiedz się, czym charakteryzuje się cera w ciąży i sprawdź, jak pielęgnować skórę twarzy w tym okresie!


Spis treści:

 1. Czym charakteryzuje się cera w ciąży?
 2. Jak pielęgnować cerę w ciąży?
  1. Wybierz łagodne kosmetyki do pielęgnacji
  2. Chroń skórę przed słońcem
  3. Nawilżaj skórę
  4. Unikaj kosmetyków z retinolem, amoniakiem i kwasami AHA
  5. Stosuj zdrową dietę
  6. Wykonuj lekkie ćwiczenia

Czym charakteryzuje się cera w ciąży?

Podczas ciąży w ciele kobiety dochodzi do wielu zmian. Dzieje się tak głównie ze względu na zmiany hormonalne. Co ważne, w zależności od indywidualnych cech organizmu kobiety, genetyki czy stylu życiu mogą się one różnie objawiać.

Jednak najczęściej cera w ciąży charakteryzuje się suchością, brakiem blasku oraz przebarwieniami. U wielu kobiet pojawia się również trądzik, który zazwyczaj występuje właśnie na twarzy.

Pamiętaj, jeśli zauważysz niepokojące zmiany na skórze, takie jak ciemne plamy, zaczerwienienia, suchość lub wypryski, warto skonsultować się z dermatologiem.

Jak pielęgnować cerę w ciąży?

Pielęgnacja cery w ciąży powinna obejmować nawilżanie skóry, ochronę przed słońcem, a także stosowanie łagodnych kosmetyków. Niezwykle istotna jest także zdrowa dieta oraz lekka aktywność na świeżym powietrzu.

Oto 6 wskazówek, które pomogą Ci zadbać o skórę twarzy w tym szczególnym okresie!

1. Wybierz łagodne kosmetyki do pielęgnacji

Ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry warto sięgać po kosmetyki bez mocnych substancji chemicznych, barwników i zapachów. Wybieraj produkty oznaczone jako "dla skóry wrażliwej" lub "hipoalergiczne".

Przy wyborze kosmetyku, warto zwrócić również uwagę na naturalny olejek Bio-Oil, który ma wegański skład i nie zawiera toksycznych substancji dla dziecka rozwijającego się w łonie matki.

2. Chroń skórę przed słońcem

Nie zapominaj o ochronie przed słońcem. Stosowanie kremów z filtrem podczas opalania pozwala zablokować dostęp promieni UV do skóry. Co istotne, zapobiega to negatywnym skutkom oddziaływania promieni słonecznych, takim jak chociażby wspomniane przebarwienia.

Warto więc wybierać kremy z szerokim spektrum ochrony i SPF co najmniej 30.

Pamiętaj, że stosowanie kremu z filtrem to tylka jedna z zasad ochrony skóry przed słońcem. Więcej o bezpiecznym opalaniu się w ciąży przeczytasz tutaj.

3. Nawilżaj skórę

Suchość skóry jest częstym problemem w ciąży. Dlatego warto stosować bogate kremy, aby utrzymać skórę miękką i elastyczną.

Pomocne w nawilżaniu suchej skóry mogą się okazać także naturalne oleje roślinne. Sojowy czy ze słonecznika to tylko niektóre z nich. Pełną listę olejków odpowiednich do nawilżania cery w ciąży znajdziesz na https://bio-oil.com.pl/cera-w-ciazy-dlaczego-sie-pogarsza-i-jak-nalezy-o-nia-zadbac/

4. Unikaj kosmetyków z retinolem, amoniakiem i kwasami AHA

Niektóre składniki w kosmetykach do pielęgnacji skóry mogą nie być bezpieczne w trakcie trwania ciąży. Unikaj retinoidów, kwasu salicylowego i produktów z kwasami AHA czy triklosanu.

Jeżeli masz wątpliwości co do stosowanego produktu, skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże Ci ocenić, czy wybrany kosmetyk jest bezpieczny.

5. Stosuj zdrową dietę

Zdrowa dieta bogata w witaminy i składniki mineralne ma bezpośredni wpływ na kondycję skóry. Co za tym idzie spożywanie owoców i warzyw pomoże utrzymać skórę zdrową.

Ponadto z diety warto wyeliminować produkty bogate w cukry proste, fast foody oraz wysoko przetworzone jedzenie.

Przyszła mama nie powinna zapominać także o odpowiednim nawodnieniu. Zalecane jest, aby kobieta w ciąży spożywała od 1,9 do 2,8 litra wody dziennie.

szkoła rodzenia Olesno

6. Wykonuj lekkie ćwiczenia

Dodatkowo warto zadbać o wykonywanie lekkich ćwiczeń fizycznych lub spacerów na świeżym powietrzu. Taka aktywność fizyczna pozwoli nie tylko dotlenić organizm, ale także wpłynie pozytywnie na ogólną wydolność organizmu.

Pamiętaj, że ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, a każda skóra może reagować inaczej. Dlatego ważne jest, aby słuchać swojego ciała, dostosowywać rutynę pielęgnacyjną do aktualnych potrzeb skóry i konsultować się z lekarzem w razie wątpliwości.

Źródła:

 1. Tan S., What to Know About Drinking Water During Pregnancy [na:] „WebMD”, https://www.webmd.com/baby/what-to-know-about-drinking-water-during-pregnancy, 13 czerwca 2022 r., dostęp 12 września 2023 r.
 2. Changes to your skin during pregnancy [na:] „Pregnancybirthbaby.org.au”, https://www.pregnancybirthbaby.org.au/changes-to-your-skin-during-pregnancy, 12 września 2023 r., dostęp 13 września 2023 r.
 3. Jablonski N., Your Guide to a Pregnancy-Safe Skin Care Routine [na:] „Healthline”, https://www.healthline.com/health/pregnancy/pregnancy-safe-skin-care, 30 czerwca 2020 r., dostęp 13 września 2023 r.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź