TRYB JASNY/CIEMNY

Jak przygotować dziecko do sprawy rozwodowej?

jak przygotować dziecko na rozwód

Podjąłeś decyzję o rozstaniu, ale odłożyłeś ją, ponieważ nie wiesz, jak powiedzieć swoim dzieciom o rozwodzie? Biorąc pod uwagę wiek dziecka, warto przygotować się do rozmowy z dzieckiem. Rozmowa z nastolatkiem wygląda inaczej niż rozmowa z kilkuletnim dzieckiem, które nie rozumie jeszcze relacji między dorosłymi. Jak rozmawiać z dziećmi o rozwodzie, jak przygotować się do separacji, jak zachować się po rozwodzie, aby dzieci odczuły jak najmniej zmian?


Zacznij od poważnej rozmowy z dzieckiem

Kiedy właściwa rozmowa odbywa się z dzieckiem, najlepiej, jeśli obecni są oboje rodzice, aby dziecko czuło, że nadal jest dla niego ważne. Jeśli jednak konflikt jest intensywny, rozmowę może poprowadzić jedno z nich, najlepiej ktoś, kto jest bliżej dziecka – pozwoli mu to na szczere wyznanie swoich uczuć. Pamiętaj, że ta rozmowa musi być dostosowana do wieku dziecka – przy starszych, dojrzałych emocjonalnie dzieciach możemy zapytać ich o opinię, którego rodzica chcieliby na stałe zamieszkać pod jednym dachem i spotkać się z rodzicem, którego dziecko już nie będzie mieszkać . To pozwoli nam przynajmniej częściowo dostosować się do jego potrzeb. Ale unikajmy obwiniania tylko jednego małżonka i wyrażania nienawiści do niego przy naszych dzieciach – nie zapominajmy, że dzieci nie są zobowiązane do opowiadania się po którejś ze stron w konflikcie.

Razem z partnerem zadbajcie o spokój swojego dziecka

Rodzice powinni za wszelką cenę unikać stawiania dziecka w trudnej sytuacji decydowania z kim chce mieszkać iz kim chce spędzać czas, co prowadzi do konfliktów lojalności i wewnętrznych podziałów. Nie musi i nie powinien wybierać między rodzicami. Najważniejszą rzeczą jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i przekonanie ich, że je kochasz. W tej sytuacji chłopak potrzebuje więcej wsparcia i uwagi. Najlepiej nie przerywać więzi między dzieckiem a drugim rodzicem, a dziecko ma pewność, że tak pozostanie. Należy pamiętać, aby pozwolić dzieciom wyrażać trudne emocje, takie jak poczucie winy, odpowiedzialność wobec rodziców, strach i niepokój, smutek, złość na jednego lub obojga rodziców, smutek i złość. Wszystkie te emocje mogą pojawić się u dziecka i nie należy w żaden sposób uniemożliwiać dziecku ich doświadczania, zarzucać mu przesady lub unikać mówienia o nich. Najważniejsze to towarzyszyć dziecku i pozwolić mu zaakceptować wszystkie uczucia
I dostałem to.

Dokładnie obserwuj swoje dziecko i reaguj jak najszybciej

Dziecko powinno czuć się stabilne w sytuacji, nawet jeśli rodzic czuje się niepewnie, a ich związek jest chwiejny. Daje to dziecku poczucie bezpieczeństwa. Konieczne jest, aby dziecko, niezależnie od wieku, czuło, że jest najważniejsze dla swoich rodziców i ma do nich nieograniczony dostęp. Ważne jest, aby przekonać dzieci, że problemy małżeńskie są oddzielone od problemów rodziców i że przedstawiają pozytywny obraz rodziców, a nie ich pomniejszają. Pamiętajmy, że zdrowy rozwój dziecka wspiera poczucie „gruntu pod stopami”, czyli przewidywalność sytuacji. Możliwość zachowania dobrego wizerunku obojga rodziców również wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Nie stawiajmy więc dzieci w roli arbitrów rozstrzygających spory lub mediatorów, którzy powinni dojść do porozumienia. Nie pozwólmy mu być łącznikiem między dwojgiem rodziców, powiernikiem, sędzią, sprzymierzeńcem. Nie zmuszaj go do opowiedzenia się po którejś ze stron.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://adwokat-chojaczyk.pl/

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź