TRYB JASNY/CIEMNY

Usuwanie ósemek Warszawa: jak przygotować się do zabiegu? O tym nie zapomnij!

usuwanie ósemek Warszawa

Chociaż usuwanie ósemek, potocznie nazywanymi zębami mądrości, jest standardową procedurą w gabinecie stomatologicznym, dla pacjentów wiąże się z dużym stresem i strachem. Czy usuwanie ósemek boli? Jak to wygląda? A przede wszystkim – jak się przygotować do tego zabiegu? Odpowiadam!

Usuwanie ósemek – jak się przygotować? 

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu stomatologicznego pozwala zminimalizować wystąpienie ewentualnych komplikacji i powikłań. Przed przystąpieniem do chirurgicznego usuwania ósemek stomatolog z pewnością zaleci wykonanie pantomogramu. To nic innego jak zdjęcie RTG, na którym widoczna jest cała jama ustna. Dzięki temu specjalista będzie w stanie ocenić stan zęba oraz jego dokładne umiejscowienie. W niektórych przypadkach stomatolog może zlecić wykonanie tomografii komputerowej lub badań krwi. Osobie wykonującej zabieg należy zgłosić aktualne dolegliwości, szczególnie te dotyczące układu krążenia. 

O czym jeszcze pamiętać? Oczywiście przed przyjściem do gabinetu należy dokładnie umyć zęby. Warto również zjeść uprzednio posiłek – po zabiegu jedzenie pokarmów czy picie ciepłych płynów może być utrudnione. 

Jak wygląda usuwanie ósemek? 

Usuwanie ósemek to nieinwazyjny i z reguły bezbolesny zabieg stomatologiczny. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, które eliminuje dyskomfort i znosi uczucie bólu. Sam zabieg nie trwa długo – z pomocą właściwych narzędzi stomatolog usuwa ząb, a następnie oczyszcza i opatruje miejsce. 

Natomiast usuwanie ósemek, które jeszcze nie wyrosły, jest bardziej skomplikowane. Jeśli ząb nie jest widoczny lub jest widoczny jedynie w niewielkim stopniu, specjalista musi rozciąć błonę śluzową nad zębem, rozpreparować korzenie i wykonać dłutowanie, by móc za pomocą kleszczy chirurgicznych wyciągnąć ząb. Na koniec rana jest szczelnie zszywana. Szwy zdejmowane są po około 10 dniach. Na usunięcie ósemek w Warszawie można umówić się tutaj: https://dentalfraternity.pl/usuwanie-osemek/

Po zabiegu warto odpocząć chwilę w poczekalni, nawet jeśli wszystko przebiegło bezproblemowo. Częstymi objawami po takiej ingerencji chirurgicznej są zawroty głowy, wahania ciśnienia czy ogólnie osłabienie. Nie warto zatem ryzykować. 

Usunięcie ósemek – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu pacjenci najczęściej skarżą się na ból gardła i opuchliznę. Z tego powodu warto zapewnić sobie możliwość jedno- lub dwudniowego odpoczynku. Po ekstrakcji ósemek nie wolno nic jeść ani pić przez dwie godziny – może to podrażnić świeżą ranę. W kolejnych dniach należy unikać gorących, kwaśnych oraz gazowanych napojów, ponieważ podrażniają zębodół oraz utrudniają gojenie. Podobnie jest z kawą, alkoholem oraz paleniem papierosów – na czas gojenia są bezwzględnie zakazane. Nie zaleca się także uprawiania intensywnej aktywności fizycznej. 

W kwestii diety – najlepiej spożywać pokarmy chłodne lub utrzymane w pokojowej temperaturze o delikatnej konsystencji. Gorące pokarmy mogą powodować krwawienie, a twarde uszkodzić ranę. 

Jak sobie radzić, jeśli wystąpi opuchlizna? Zaleca się wówczas stosowanie zimnych kompresów lub ssanie kostek lodu, które pomogą uśmierzyć ból i zmniejszyć opuchliznę. W przypadku silnych dolegliwości bólowych można sięgnąć po mocne leki przeciwbólowe. Jeśli ból nie ustępuje po zażyciu środków przeciwbólowych, pojawiła się gorączka lub opuchlizna nie znika, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź