TRYB JASNY/CIEMNY

Farbowanie włosów henną – wszystko co musisz wiedzieć o naturalnym kolorowaniu i przyciemnianiu włosów.

farbowanie henną

Farbowanie włosów henną jest mniej trwałym i mniej inwazyjnym sposobem koloryzacji włosów. Nie niszczy włosów tak jak klasyczna farba. Niemniej nadal jest to dość trwała koloryzacja, zatem nie polecamy jej dla dzieci. Lepiej w ich przypadku wybrać alternatywę w postaci koloryzujących sprayów do włosów, które można łatwo zmyć jeszcze w tym samym dniu. Warto dowiedzieć się więcej na temat farbowania henną.


Farbowanie włosów henną - co warto wiedzieć?

Henna kojarzy się ze zmywalnymi tatuażami, a także farbowaniem brwi czy rzęs. Jednak można w ten sposób przeprowadzić koloryzację włosów. Farbowanie włosów henną, czyli sproszkowanym barwnikiem pozyskiwanym z liści lawsonii zawiera kwas oleinowy i linolowy, które nawilżają włosy i je odżywiają. Dodatkowo zawiera witaminy A,B oraz D. Może więc wzmacniać włosy, ale i chronić je przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. 

Jakie są zalety i wady koloryzacji włosów henną 

Warto poznać wszystkie zalety i wady farbowania henną. W ten sposób można zdecydować, czy jest to koloryzacja dla Ciebie. Do zalet farbowania włosów henną należy zaliczyć:

 • jej naturalne pochodzenie i fakt, że wzmacnia włosy i pozytywnie wpływa na skórę głowy;
 • możliwość powtarzania zabiegu częściej niż klasycznego farbowania, zatem odrost nie będzie widoczny;
 • długie utrzymywanie się koloru - nawet kilkanaście tygodni;
 • odżywione, pogrubione, lśniące pasma, które mają większą objętość;
 • wydajność środka do farbowania włosów - sprawdzi się nawet na bardzo długie włosy;
 • możliwość stosowania w przypadku osób uczulonych na chemiczne farby;

Wśród wad farbowania henną trzeba wymienić: 

 • możliwość farbowania tylko na ciemniejsze odcienie;
 • mimo wszystko krótszą trwałość niż farb chemicznych;
 • efekt przesuszenia tuż po wykonaniu;
 • długi czas farbowania - nawet kilka godzin;
 • trudność w przygotowaniu mieszanki do farbowania henną, nie może być zbyt gęsta ani zbyt rzadka;
 • intensywny ziołowy zapach, który długo się utrzymuje;

  

Jaki powinien być skład henny na włosy? Jak farbować włosy henną?  

Na pewno wybierając hennę na włosy, trzeba zwrócić uwagę na jej skład. Powinien być jak najkrótszy. Z kolei ilość Lawsonia inermis powinien być w niej jak największa. Gdy chcesz zafarbować włosy nałóż hennę od nasady aż po końce. Możesz to zrobić samodzielnie albo poprosić kogoś o pomoc. Aby uniknąć przesuszenia włosów zaraz po zabiegu hennowania można do henny dodać odrobinę odżywki do włosów. Musisz pamiętać, że po 2-3 dniach henna się utlenia, zatem może dojść do zmiany odcienia włosów. Po hennowaniu można pielęgnować włosy po upływie 48 godzin. Wtedy najlepiej sprawdzi się olejowanie, które należy dopasować do rodzaju swoich włosów. Jeśli są wysokoporowate może sprawdzić się olej z czarnuszki, do średnioporowatych - z awokado, a w przypadku włosów niskoporowatych - olej kokosowy. Pamiętaj, że nie możesz nakładać henny brązowej lub czarnej na rozjaśnione włosy, bo po hennowaniu staną się zielone. Gdy nałożysz henne z indygo na blond włosy możesz uzyskać ten sam efekt. Hennę rozrabiaj w temperaturze 50-80 stopni, a nigdy we wrzątku. Konsystencja henny powinna być gładka.              

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź