TRYB JASNY/CIEMNY

Jakie ćwiczenia na kręgosłup dla dzieci siedzących przed komputerem?

dziecko przy komputerze

Spędzanie długich godzin w pozycji siedzącej przed ekranem komputera, przez ostatnie dwa lata było dla wielu dzieci codziennością. Konieczność nauki zdalnej, ale również zamiłowanie najmłodszych do gier komputerowych nie mają pozytywnego wpływu na zdrowie - a w szczególności na młody kręgosłup.


Walka z dzieckiem o ilość czasu spędzanego przed monitorem przypomina nierzadko walkę z wiatrakami. Warto jednak, zamiast kolejnego upomnienia skorzystać z ćwiczeń, które pomogą wzmocnić mięśnie i zapobiec problemom zdrowotnym. W tym artykule przedstawimy kilka prostych ćwiczeń, które mogą pomóc Twojemu dziecku.

Wyciąganie rąk i nóg

To proste ćwiczenie może pomóc w rozciągnięciu kręgosłupa i poprawie postawy. Dziecko powinno usiąść na krześle, wyciągnąć ręce do góry i jednocześnie wyciągnąć nogi w dół tak, aby tworzyły linię prostopadłą do podłogi. W tym położeniu należy wytrzymać kilka sekund, a następnie powtórzyć ćwiczenie kilka razy.

Skręty tułowia

To ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i dolnej części pleców. Dziecko powinno usiąść na krześle, po czym obrócić tułów w lewo, a następnie w prawo, starając się dotknąć łokciem przeciwległego kolana. Ćwiczenie powinno być powtarzane przez kilka minut. Rehabilitacja dzieci spędzających długie godziny w pozycji siedzącej w szczególności uwzględnia ten rodzaj ćwiczenia.

Mostek

Ćwiczenie to pomaga wzmocnić mięśnie pleców i brzucha. Dziecko powinno usiąść na podłodze, po czym położyć dłonie na ziemi za plecami i unieść biodra do góry, aż do momentu, gdy ciało tworzy linię prostopadłą do podłogi. Należy wytrzymać w tym położeniu kilka sekund, a następnie opuścić biodra i powtórzyć ćwiczenie kilka razy.

Jogging w miejscu

Bardzo ważne jest również, by co pewien czas - zarówno przy nauce zdalnej, jak i podczas grania - dziecko wstawało z krzesła. Nawet jeśli jest ono idealnie wyprofilowane. Jogging w miejscu to proste ćwiczenie, które pomaga wzmocnić mięśnie nóg i kręgosłupa. Dziecko powinno stanąć w miejscu i zacząć delikatnie biegać, unosząc kolana do góry.

Wszystkie zaprezentowane ćwiczenia, choć w tym artykule dedykowane dzieciom, mogą być śmiało wykorzystywane przez dorosłych. W końcu popularność pracy zdalnej stale rośnie, a to oznacza, że rehabilitacji potrzebują również dorośli.

Inne przydatne informacje znajdziecie pod tym linkiem: rehabilitacja dzieci Warszawa

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź