TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawy z dzieckiem w domu

zabawy z dzieckiem w domu

Zabawa z dzieckiem w domu to możliwość na pozytywną stymulacje rozwoju oraz zacieśnianie więzi. Poznaj sposoby na odegnanie nudy!

 

Wspólne gotowanie

Wspólne gotowanie to świetna zabawa, która może zaangażować całą rodzinę. Zarówno starsze dzieci jak maluszki znajdą zadania dla siebie.

Najlepsze czynności to takie, podczas których jak najbardziej pobrudzicie się w towarzystwie śmiechu i radości! 

Spróbujcie nowych przepisów na zdrowe łakocie lub sezonowej sałatki.

Możecie pobawić się w domowego Master Szefa. Zabawa polega na wcześniejszym przygotowaniu potrzebnych składników oraz przepisu (który zostanie dostosowany do umiejętności dzieci). Każdy uczestnik będzie musiał, kierując się wytycznymi, stworzyć potrawę.

Oczywiście dopuszczane jest użycie przy tym wyobraźni, żeby efekt końcowy był jeszcze bardziej zaskakujący.

W okresie Bożego Narodzenia szczególnie popularne są domowe i smaczne dekoracje świąteczne. W trakcie ich tworzenia możecie urządzić konkurs na najciekawsze pomysły. Potem poproś dziecko, żeby udekorowało nimi choinkę lub wręczcie je w prezencie dla najbliższych. 

Gotowanie rodzinne da Wam przestrzeń czasową, która będzie jedynie dla rodziny. Zarówno podczas przyrządzania oraz późniejszego jedzenia najważniejszy będzie wspólny czas.

Aktywności sensoryczne dla najmłodszych dzieci

Aktywności sensoryczne to zabawy wspierające rozwój dziecka. Angażują wszystkie zmysły i doprowadzają do sytuacji, w których mały człowiek uczy się podejmować decyzje oraz zaczyna rozumieć ciąg przyczynowo-skutkowy. 

Sklepy z zabawkami oferują różne formy zabawek sensorycznych, które wydają odgłosy oraz zrobione są z ciekawych materiałów o niejednorodnych powierzchniach.

Ciekawe zabawy sensoryczne dla najmłodszych możesz stworzyć samodzielnie. Główną zasadą jest by ich użytkowanie opierało się na doświadczeniach zmysłowych.

W przypadku najmłodszych dzieci dużo łatwiejsze jest stworzenie sensorycznej zabawy.

Wystarczą sznureczki oraz wstążki, które będą skupiać koncentrację oraz koordynacje, dzięki zachęcaniu dzieci do łapania elementów. Idealnie sprawdzą się wszelkie przedmioty do zgniatania oraz takie, które będą wydawać odgłosy.

Starsze dzieci mogą bawić się sensorycznie poprzez np. układanie mozaiki z nasion lub koralików. Jako bardziej angażujący projekt polecam stworzenie własnego kalejdoskopu.

Zabawy ruchowe starszych dzieci

Drabinki dla dzieci są idealnym pomysłem, jeżeli chcemy wprowadzić aktywność dla swoich dzieci.

Wytrzymałe drabinki, tworzone są z drewna i przystosowane do montażu na ścianie, sprawdzą się przy młodszych dzieciach, które potrzebują rozładować nadmiar energii oraz starszych nastolatkach jako element do ćwiczeń.

Drabinka jest świetnym pomysłem, żeby zachęcić do większej aktywności fizycznej. Jeżeli w ćwiczenia zaangażują się również rodzice, cała aktywność może przerodzić się w świetną zabawę.

A może mini zawody sportowe, kto w najkrótszym czasie wespnie się na drabinkę pięć razy? Mama albo tata mogą sędziować!

Sklep internetowy https://benchk.com/ oferuje najróżniejsze modele drabinek, które mogą być dostosowane pod preferencje oraz wiek dziecka. 

Szczególnie godna uwagi jest BenchK seria 110, w której drewniana konstrukcja uzupełniana jest o dodatki np. liny ze specjalnym siedziskiem lub drążki do podciągania. To możliwość do stworzenia domowego małpiego gaju!

Zabawy w domu niosą wiele korzyści, są też bezpieczniejsze, ponieważ mogą odbywać się pod czujnym okiem rodzica.

Dodatkowo uczestniczenie w nich, najlepiej nie jako sam obserwator, ale osoba zaangażowana, sprzyja komfortowi psychicznemu dziecka, który jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju. 

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź