TRYB JASNY/CIEMNY

Plansze edukacyjne – skuteczne wsparcie w przekazywaniu wiedzy!

plansze edukacyjne


Badania naukowe potwierdzają, że dzieci i młodzież najlepiej zapamiętują informacje poparte komunikatem wizualnym. Nasz umysł koduje bowiem obrazki, kolory i symbole oraz wiąże je z danymi, które następnie możemy szybciej odtworzyć, na bazie skojarzeń. Nic więc dziwnego, że współczesne szkoły i placówki edukacyjne coraz częściej wspomagają się takimi praktycznymi pomocami naukowymi, jakimi bez wątpienia są plansze edukacyjne. Stanowią one znakomitą odpowiedź zarówno na potrzeby uczniów, jak i nauczycieli. Sprawdźmy, dlaczego warto z nich korzystać i co dobrego nam to przyniesie!

Czym są plansze dydaktyczne? Jak pomagają w przyswajaniu wiedzy?

Naukowcy są zgodni co do tego, że człowiek najlepiej zapamiętuje informacje, które są bezpośrednio powiązane z komunikatami wizualnymi. Doskonale widać to na przykładzie popularnych map myśli, notatek zawierających rysunki i kolorowe podkreślenia, a także współczesnych podręczników, pełnych kolorowych symboli i obrazków. Wszystko to pomaga w zapamiętywaniu nowych informacji, kojarzeniu faktów oraz znacząco ułatwia i przyspiesza naukę. Notatki i podręczniki to jednak nie jedyne pomoce naukowe, które wykorzystują tę przydatną zależność.

Z roku na rok, w środowisku szkolnym rośnie popularność tzw. plansz edukacyjnych. Są to nowoczesne pomoce dydaktyczne, które nauczyciele bardzo chętnie wykorzystują jako alternatywę dla klasycznych podręczników. Plansze edukacyjne, jak sama ich nazwa wskazuje, mają postać pojedynczych, usztywnionych tablic w większym formacie, na których znajdują się istotne informacje z danej dziedziny, najczęściej w formie obrazkowej. Plansze dydaktyczne wyróżniają się bogatą, sprzyjającą zapamiętywaniu kolorystyką, poręcznym formatem, a także pobudzającymi wyobraźnię obrazkami i grafikami. Wszystko to sprzyja przyswajaniu wiedzy oraz ukazuje często bardzo złożone i skomplikowane zagadnienia w prosty, przystępny dla każdego ucznia sposób.

darmowe pomoce edukacyjne


Jak korzystać z plansz edukacyjnych z największą korzyścią dla uczniów?

Plansze dydaktyczne są dostosowane do aktualnego systemu edukacji oraz dziedziny nauki. Wśród nich znaleźć można pomoce dydaktyczne z przedmiotów ścisłych, języków obcych, a także informatyki, geografii i wielu innych dziedzin. Można korzystać z nich podczas lekcji, wprowadzając nowe zagadnienia i prezentując uczniom ich graficzne odpowiedniki. Plansze edukacyjne świetnie nadają się także do zawieszenia na ścianie na sali lekcyjnej, gdzie będą stale widoczne dla wszystkich uczniów, którzy w razie potrzeby będą mogli skorzystać ze znajdującej się na nich wiedzy.

Wbrew pozorom, plansze edukacyjne sprawdzą się nie tylko w szkole, ale także i w domu. Większość tego typu pomocy naukowych można bowiem kupić online oraz wykorzystać je do prywatnych celów. Uczniowie bardzo chętnie zaopatrują się w plansze dydaktyczne w celu udekorowania nimi swojego pokoju lub kącika do nauki. Dzięki temu znajdujące się na nich informacje są stale widoczne, co sprzyja ich zapamiętywaniu i utrwalaniu. W związku z tym, nowoczesne plansze edukacyjne to świetne wsparcie w procesie nauki zarówno w domu, jak i w szkole.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź