TRYB JASNY/CIEMNY

Dzień Kredki

dzień kredkiKiedy obchodzimy Dzień Kredki? To nietypowe święto przypada 22 listopada. "Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie..." - wszyscy znamy kredkową piosenkę Fasolek i nawet mimo upływu lat będzie ona stanowiła świetne rozpoczęcie obchodów Dnia Kredki. W rytmach tego dziecięcego przeboju sprawdźcie co jeszcze o kredkach na blogu!


Dzień Kredki napis
Kolorowe kredki napis

dzień kredki napisNapisy z kredek stosuję od lat, kredki są bardzo wdzięcznym i nadającym uroku obiektem, nawet tam gdzie wydaje się to trudne. Napis z kredek do druku do pobrania oczywiście na końcu posta!

Dzień Kredki opaski


A co gdyby tak wszystkie dzieci zamieniły się w kredki 22 listopada? Jak to zrobić? Nałożyć im na głowę śmieszne kredkowe opaski. W pliku znajdziecie opaski do pokolorowania oraz jednocześnie gotowce - opaski kredki w różnych kolorach. Wystarczy wyciąć, przyczepić pasek z papieru i gotowe! Na paskach znajdują się kolejni listopadowi bohaterowie... czy wiecie o kim mowa?


dzień kredki opaski


Dzień Kredki zabawy


Dzień Kredki warto wykorzystać do nietypowych plastycznych zabaw i eksperymentów. Jesteście ciekawi do jakich? Oto najfajniejsze propozycje!

Mieszanie kolorów


Jaki kolor da pomarańcz i róż? A żółty i niebieski? Wykorzystajmy kredki do mieszania różnych kolorów!

mieszanie kolorów kredek


Kredki z foremek silikonowych


Do zabawy będą nam potrzebne stare kredki świecowe. Nauczycielski i rodzicielski tip: nie wyrzucajcie od razu połamanych kredek! Zróbcie pudełko na zniszczone kredki. Później wykorzystacie je m.in. do takich zabaw. Ściągamy papierki, prosimy dzieci o wrzucanie kawałków kredek do formy silikonowej. Następnie wkładamy kredki do piekarnika i czekamy aż się roztopią. Po ostygnięciu wyjmujemy kredki z form i działamy!

jak stopić kredki
Źródło: Little Bins for Little Hands
Ciastolina z kredek


Przepis na ciastolinę ze strony www.tasteaway.pl: Do dużej miski wsypujemy 2 szklanki mąki, 1 szklankę soli, 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia, a następnie dolewamy 2 łyżki oleju roślinnego i 1,5 szklanki gorącej wody. Wszystko dokładnie mieszamy, tak aby masa nie kleiła się nam do rąk i była elastyczna. 

Do tak powstałej masy dodajemy starte na drobnych oczkach tarki kredki świecowe. Powstaną różne kolory i zabawa na cały dzień gotowa!

ciastolina z kredek
Źródło: Simple Living. Creative Learning
Ukryta wiadomość


Do tej zabawy również przydadzą się kredki świecowe, a najlepiej jeśli będą to kredki białe. Na białej kartce zapisujemy wiadomość lub rysujemy obrazek. Zadaniem dziecka jest pomalować całą kartkę farbą i odczytać wiadomość/zobaczyć obrazek. Dziecko może również przygotować ukryty obrazek samodzielnie. 

ukryta wiadomość
Źródło: MombriteDzień Kredki opowiadanie


Poniżej zamieszczam moje absolutnie ulubione opowiadanie dla dzieci o kredkach. Jest to oczywiście Bajka o zielonej kredce, którą napisała pani Agnieszka Galica:

Pewnego dnia, bardzo wcześnie rano, kiedy wszyscy jeszcze spali, w małym pudełku spały także kolorowe kredki.

Spała kredka niebieska, której śniło się niebo, spała kredka pomarańczowa i śniły jej się pomarańcze, żółtej kredce przyśniła się żółta cytryna, a zielonej kredce nic się nie śniło, bo właśnie się obudziła. Przeciągnęła się, ziewnęła i cichutko wyszła z pudełka. Rozejrzała się zielona kredka dookoła i zobaczyła, że wszyscy jeszcze śpią.

- Zrobię im niespodziankę i narysuję coś ślicznego - mruknęła i szur-szur-szur, narysowała wielkiego, puszystego, zielonego kota.

- Pobudka! - zawołała zielona kredka. - Pobudka, zobaczcie, co wam narysowałam!

Zaspane kredki wstawały powoli, ziewały, przecierały oczy ze zdumienia i... nagle wszystkie zaczęły się śmiać:

- Co to za kot, zielony kot, kto to widział zielonego kota!

Zielona kredka jeszcze bardziej pozieleniała ze złości:

- Co wam się nie podoba? Czy kot nie jest piękny? Ma sterczące uszy, długi ogonek i puszyste futerko.

- Tak, ale kot nie może być zielony - powiedziały kredki.

Zielona kredka była bardzo zasmucona.

- Tak się starałam, a wam się nie podoba.

- Nie martw się, ty możesz narysować piękną, zieloną trawę i zielone listki, i zielony las, i zielony ogórek, i...

Ale zielona kredka już nie słuchała, zabrała się szybko do roboty i narysowała - wiesz co? - narysowała zieloną żabkę.

Po przeczytaniu opowiadania rozmawiamy na jego temat z dziećmi. Zadajemy pytania i wyciągamy piękny morał - warto być miłym dla ludzi, każdy jest potrzebny i każdy ma jakiś talent, trzeba go tylko poszukać i nigdy się nie poddawać. Na tę opowieść można też spojrzeć inaczej - czy zawsze musimy postępować według zasad? Czy może jednak warto pozwolić sobie na kreatywność?

Dzień Kredki zabawa w kolory


Czy można wyobrazić sobie lepszą okazję do poznawania kolorów niż Dzień Kredki? Chyba nie! Urocze kredki należy wylosować, a później znaleźć coś w proponowanym przez kredkę kolorze w sali lub w domu.
Dzień Kredki kolorowanki


Na koniec zerknijcie do bajkowych kolorowanek z kredkami w roli głównej!dzień kredki kolorowanki

Materiały na Dzień Kredki do pobrania TUTAJ


Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź