TRYB JASNY/CIEMNY

Czym są kalorie i dlaczego warto je liczyć?

jak liczyć kalorie

Liczenie kalorii jest powszechną kwestią, poruszaną w kontekście zdrowego odżywiania się i spadku masy ciała. Czym tak naprawdę jest kaloria? Czym różnią się kalorie od kilokalorii? Czy warto liczyć kalorie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.


Czym jest kaloria i czym różni się od kilokalorii?

Kaloria to pojęcie, wywodzące się z języka łacińskiego, stanowiące miarę energii. Według najprostszej definicji jest to ilość energii potrzebnej do podniesienia temperatury 1 g wody o 1°C przy ciśnieniu jednej atmosfery. Kalorie są często mylone z kilokaloriami. Należy jednak pamiętać, iż nie są to pojęcia tożsame, z tego też względu nie możemy stosować ich zamiennie. Miarę jednej kilokalorii możemy wyrazić w następujący sposób: jest to energia potrzebna do podniesienia temperatury 1 l wody o 1°C przy ciśnieniu jednej atmosfery. Zarówno kalorie, jak i kilokalorie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, gdyż dostarczają one niezbędnej energii. Jeśli dostarczamy ich jednak zbyt dużo, może się to niekorzystnie odbić na naszym zdrowiu oraz sylwetce.

Jaką kaloryczność mają poszczególne makroskładniki?

Każdy z produktów żywnościowych, zawiera określoną ilość kalorii. Kaloryczność poszczególnych makroskładników przedstawiana jest w sposób następujący:

  • 1 g tłuszczów to około 9 kcal
  • 1 g błonnika pokarmowego to około 2 kcal
  • 1 g alkoholu to około 7 kcal
  • 1 g węglowodanów to około 4 kcal
  • 1 g białka to około 4 kcal

Analizując powyższe, można łatwo zauważyć, iż tłuszcz należy do najbardziej kalorycznych makroelementów. Z tego też powodu, jego przyjmowanie w nadmiarze w największym stopniu przyczynia się do otyłości.

Liczenie kalorii - czy warto?

Jeśli już wiesz, czym są kalorie, pora zastanowić się nad wpływem, jaki wywierają na wzrost lub spadek naszej masy ciała. Zbyt duża ilość spożywanych kalorii w porównaniu do kalorii spalanych w przeciągu doby, przyczynia się do wzrostu masy ciała, natomiast, gdy ilość przyjmowanych kalorii jest niższa od ilości spalanych, następuje jej spadek. Eksperci potwierdzają, iż spożycie o około 500 kcal mniej dziennie może przyczynić się do spadku masy ciała na poziomie nawet do pół kilograma w skali tygodniowej. Z tego więc wynika, iż liczenie kalorii jest pomocnym narzędziem, jeśli zależy nam na zrzuceniu masy ciała.

Catering dietetyczny - sylwetka pod Twoją kontrolą!

Jeśli szczupła, smukła sylwetka oraz zdrowie należą to Twoich priorytetów, koniecznie sprawdź catering dietetyczny Zakopane! Każdy z posiłków został skomponowany w taki sposób, aby zapewnić pełną gamę niezbędnych składników odżywczych, jednocześnie dostarczając optymalną dobową ilość kalorii. Zróżnicowany wybór rozmaitych dań sprawia, że każdy z zainteresowanych zdrowym trybem życia znajdzie coś dla siebie. Wybierając catering dietetyczny od dietering.com, masz pewność odpowiedniego zbilansowania posiłków, najwyższej jakości składników, z których są przyrządzane poszczególne dania, a także smaku, aromatu i niezmiennie atrakcyjnych cen.

PRZYKŁADOWE MENU:

Śniadanie

Pieczona pasta z białej fasoli z gruszką i pieczarkami na zielonej sałacie, chleb granam, mix świeżych warzyw

II Śniadanie

Maślankowy koktajl z pieczonymi jabłkami i cynamonem

Obiad

Kremowe tagliatelle z łososiem w sosie koperkowym z pieczonymi pomidorkami koktajlowymi i listkami szpinaku, surówka z kapusty białej z cukinią i selerem naciowym

Podwieczorek

Krakersy z suszonymi ziołami prowansalskimi, lekki twarożek pomidorowy

Kolacja

Ezogelin - turecka zupa z soczewicy i bulguru

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź