TRYB JASNY/CIEMNY

List do Świętego Mikołaja

list do mikołajaJak napisać list do Świętego Mikołaja
? Pisanie listów do Mikołaja to piękna świąteczna tradycja. Jako dziecko zawsze pisałam je 1 grudnia, a później zostawiałam wieczorem na parapecie w pokoju. List tajemniczo znikał w nocy, a 6 grudnia znajdowałam w bucie kilka małych upominków. Tak, w bucie, ponieważ u mnie na Pomorzu, jest właśnie taka tradycja. 5 grudnia czyści się buty na glanc i stawia na parapecie a rankiem 6 grudnia, Mikołaj zostawia w nich niespodzianki. Ile przy tym było radości, a zwłaszcza wtedy kiedy padał śnieg i pod oknem widziałam ślady stóp. Ale żeby otrzymać prezent, trzeba najpierw napisać list do Mikołaja. Jak? Przekonajcie się sami!


List do Świętego Mikołaja - gdzie wysłać?


Jeżeli zależy Wam na prawdziwym wysłaniu listu do Świętego Mikołaja, to istnieje nawet miejsce, które nazywa się Poczta Świętego Mikołaja i znajduje się ono w Finlandii. 

List należy zaadresować:


Santa Claus’ Main Post Office

Tähtikuja 1, 96930 Arctic Circle,

FINLAND

i... wysłać przed 1 grudnia, w przeciwnym wypadku odpowiedź nadejdzie po świętach. Możecie napisać go po polsku, na poczcie pracują elfy, które rozumieją wszystkie języki świata :)

Można też wejść na stronę poczty: https://shop.posti.fi/en/santa/product/santas-letter, wpisać imię i nazwisko dziecka (to bardzo ważne, ponieważ na takie imię i nazwisko jakie podacie, zostanie zaadresowany list zwrotny), do którego chcemy aby Mikołaj wysłał odpowiedź, wybrać język polski, uzupełnić dane adresowe i zapłacić 8,90 euro. Oprócz listu dziecko otrzyma w odpowiedzi kolorowankę i certyfikat uprzejmości. 

jak otrzymać list od mikołaja


List do Świętego Mikołaja wzór


Pisanie listu do Mikołaja koniecznie należy wykorzystać jako okazję do nauki pisania listów, bo nie jest to wcale taka łatwa sztuka. Jak wygląda wzór listu? Zobaczcie budowę listu na grafice poniżej.

Jeżeli macie problem z pisaniem według szablonu, zerknijcie na wzór listu do Świętego Mikołaja jaki napisałam na przykład:

wzór listu

jak napisać list

wzór listu do mikołaja

List do Świętego Mikołaja do druku

 
W pliku do pobrania na końcu wpisu znajdziecie kilka listów do Mikołaja do wydrukowania. Listy przykuwają oko delikatnymi kolorami i zawierają miejsce na niezbędne w mikołajowym liście informacje. Nie znajdziecie w nich popularnych rubryk z oznaczeniem czy dziecko było grzeczne, czy niegrzeczne, ponieważ już od kilku lat nie jestem zwolenniczką określania dzieci w ten sposób. Zdecydowanie więcej z tego szkody niż pożytku. Na ten temat powstał genialny artykuł wydawnictwa Natuli, przeczytajcie go i dołączcie do akcji NIE STRASZĘ MIKOŁAJEM (link do artykułu).

list do mikołaja szablon

list do mikołaja do druku

list do mikołaja szablon

list do mikołaja darmowy szablon

list do mikołajaList do Świętego Mikołaja od 3-latka


Dzieci w wieku szkolnym czy zerówkowym poradzą sobie z napisaniem listu samodzielnie lub z pomocą dorosłego, ale jak mają napisać go dzieci, które nie potrafią jeszcze pisać? Czy musi to za nie wykonywać dorosły? Absolutnie nie, zerknijcie na moje rozwiązanie, czyli list do Mikołaja w postaci rysunku. Dziecko w wolnym miejscu rysuje swoje wymarzone gwiazdkowe lub mikołajkowe prezenty. Dzięki tej formie, będzie mogło przekazać co chce dostać samodzielnie (potem trzeba się tylko trochę wysilić, żeby rozszyfrować niektóre obrazki;)) Na koniec dziecko moczy paluszek w farbie i robi odcisk jako swój podpis. Uwielbiam paluszkowe podpisy maluszków, jakie one są przy tym zafascynowane, to wie tylko ten, kto im w tym pomagał!

list do mikołaja od 3 latka

list do mikołaja od 3 latkaSkrzynka na listy do Świętego Mikołaja


Skrzynka na listy do Mikołaja to dobry pomysł na ogarnięcie większej liczby listów, np. w przedszkolu czy młodszej podstawówce. Wystarczy kartonik oklejony czerwonym papierem z wyciętą dziurką, do której dzieci mogą wrzucić listy. W pliku znajdziecie gotowe ozdobne napisy oraz znaczki i koperty, które można wykorzystać do przygotowania listów.

skrzynka na listy do mikołaja

skrzynka na listy do mikołajaList do Świętego Mikołaja praca plastyczna


Oprócz gotowców, w których mało jest do uzupełnienia, przygotowałam listy do Mikołaja kolorowanki. Dziecko koloruje świąteczne obrazki i uzupełnia list. 

list do świętego mikołaja praca plastyczna

list do świętego mikołaja kolorowanka

Materiały List do Świętego Mikołaja do pobrania TUTAJ

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź