TRYB JASNY/CIEMNY

Jak sprawdzić czy nasze dzieci biorą narkotyki?


Bycie dzieckiem nastolatka to nie lada wyzwanie. Wśród zagrożeń, które mogą wystąpić, szczególnie niepokojące jest podejrzenie, że dziecko może eksperymentować z narkotykami. Niestety, presja rówieśników, chęć zaimponowania grupie lub zwykła ciekawość, może skłonić młodych ludzi do wzięcia narkotyków. Jak sprawdzić, czy nasze dziecko ma kontakt z substancjami psychoaktywnymi? Jakie zachowania powinny wzbudzić czujność rodziców?


Czy dziecko bierze narkotyki? Jakie sytuacje i objawy powinny skłonić rodziców do reakcji?

Dzieci i młodzież napotyka na wiele problemów, zarówno w szkole, w grupie rówieśniczej, jak i w domu rodzinnym. Nie zawsze dobrze radzą sobie z przeciwnościami losu. Niekiedy chcą wspomóc swoje zdolności przyswajania wiedzy, a niektóre rodzaje narkotyków poprawiają pamięć. Wiele młodych chce poprawić sobie nastrój, zapomnieć o kłopotach albo ulega presji rówieśników na młodzieżowej imprezie, obozie, wyjeździe. Niestety, pierwsze próby to prosta droga do kolejnych eksperymentów, a stąd już blisko do utraty kontroli nad swoimi zachowaniem i do uzależnienia. Dlatego warto dbać o dobry kontakt z dziećmi, aby nie przeoczyć pierwszych symptomów problemów. Kiedy rodzice powinni sprawdzić, czy ich dziecko nie bierze narkotyków?

Zmiany w zachowaniu

  • Wycofanie się z życia rodzinnego. Przesiadywanie w swoim pokoju, zamykanie się w pokoju, niechęć do rozmów, osłabienie więzi z najbliższymi osobami i z przyjaciółmi.
  • Nagle wybuchowy złości, drażliwość lub agresja, zmienne nastroje, od szalonej radości do przygnębienia i apatii. Problemy ze snem lub na odwrót – ospałość w ciągu dnia.
  • Zmiana otoczenia, np. zmiana grupy rówieśników, przyjaciół i kolegowanie się z osobami, które maja problem z prawem, z przestrzeganiem norm społecznych czy z narkotykami.
  • Utrata zainteresowania szkołą, hobby czy obowiązkami.

Zmiany w wyglądzie

  • Zaniedbanie higieny osobistej.
  • Czerwone oczy, blada lub przekrwiona cera, krwotoki z nosa.
  • Nagły spadek lub przyrost masy ciała.

Problemy szkolne

  • Pogorszenie ocen.
  • Wagary, uwagi nauczycieli lub problemy dyscyplinarne.

Rzeczy osobiste nastolatka

  • Znalezienie podejrzanych rzeczy, takich jak foliowe torebki, rurki, igły czy bibułki.
  • Nienaturalne zapachy na ubraniach lub w pokoju dziecka.

Uwaga – jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma wymienione problemy, to nie oznacza jeszcze, że bierze narkotyki. Być może ma problemy szkolne, z rówieśnikami, czy po prostu problemy natury psychologicznej, na przykład depresję lub chorobę dwubiegunową.

Jak sprawdzić, czy dziecko bierze narkotyki?

Najprostszym i najbardziej dyskretnym sposobem jest wykorzystanie domowych testów diagnostycznych do wykrywania obecności narkotyków w organizmie. Te testery są łatwe w użyciu, dają wiarygodny wynik już po kilku minutach, w dodatku bez wychodzenia z domu. Możesz je kupić w sklepie internetowym na kidsclinic.pl. Wyróżniamy dwa rodzaje domowych testów diagnostycznych, w zależności od rodzaju próbki. Są o testy do sprawdzenia próbki śliny, które wykrywają aż 8 rodzajów narkotyków oraz testy, w których sprawdza się próbkę moczu. 

Kiedy i dlaczego warto skorzystać z takich testów diagnostycznych?

Kup testy i upewnij się, czy Twoje dziecko jest czyste, jeśli zauważysz niepokojące zmiany w jego zachowaniu lub gdy dostaniesz sygnał ze szkoły, że coś złego zaczęło się z dzieckiem dziać. Zanim poprosisz dziecko o próbkę, przeprowadź z nim szczerą rozmowę. Wyjaśnij, że chcesz upewnić się, a w razie potrzeby pomóc mu i uchronić przed dalszymi konsekwencjami brania narkotyków. Nie oskarżaj, ale wyjaśnij, że się martwisz o jego zdrowie i przyszłość.

Uzależnienie nastolatka od narkotyków to problem dla całej rodziny. Walka o powrót do zdrowia trwa długo i nie zawsze kończy się zwycięstwem. Dlatego warto zachować czujność i mieć w domu testy diagnostyczne. Domowe testy, umożliwiają dyskretne sprawdzenie, czy dziecko bierze narkotyki. Jeśli wynik jest pozytywny, można szybko zareagować, zanim problem wymknie się spod kontroli.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź