TRYB JASNY/CIEMNY

Co daje rehabilitacja dzieci?

fizjoterapia dziecięca bielsko

Każdy rodzic dąży do tego, aby jego dziecko mogło rozwijać się w prawidłowy sposób. W większości przypadków nie nastręcza to żadnych problemów. Jednak w pewnych przypadkach dorośli muszą zaangażować dodatkowe siły, aby móc zapewnić swoim pociechom prawidłowe warunki do rozwoju. Nie każda bowiem pociecha rozwija się w sposób "książkowy". W przypadku zauważenia pewnych nieprawidłowości, należy udać się do specjalisty, który może zadecydować o dalszym postępowaniu.


Rehabilitacja dziecięca - kto powinien z niej skorzystać?

Już w pierwszych miesiącach życia może się okazać, że dziecko nie rozwija się w taki sposób jak jego rówieśnicy. Jedną z najczęściej dotykających dolegliwości małe dzieci, jest obniżone lub podwyższone napięcie mięśniowe. Do tego dochodzą inne dolegliwości, które zaliczyć można do chorób genetycznych (np. zespół wad wrodzonych, wywołany nieprawidłową liczbą chromosomów, mózgowe porażenie dziecięce, rdzeniowy zanik mięśni) i wiele innych.

Takie dzieci, jak również wiele innych osób, wymagają specjalistycznej konsultacji, której efektem może być skierowane na rehabilitację dziecięcą. Każdy rodzic winien bacznie obserwować swoje dziecko i na bieżąco kontrolować to czy rozwija się w prawidłowy sposób. Wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, które zostaną przez niego zauważone, powinny zostać jak najszybciej skonsultowane.

Nie można bowiem zapomnieć, że im wcześniej zostanie wdrożona rehabilitacja dziecięca, tym lepsze i szybsze efekty będzie można obserwować. Intensywnie rehabilitowane dzieci - w wielu przypadkach - są w stanie nadgonić swoich rówieśników.

Fizjoterapia dziecięca - dlaczego jest tak ważna?

Fizjoterapia dziecięca oraz rehabilitacja wdrażana jest niekiedy u kilkumiesięcznych maluchów. Każdy dla swojego dziecka chce jak najlepiej. To właśnie dlatego, jeżeli lekarz decyduje o tym, aby wdrożyć takie leczenie, należy mu się poddać. Tym bardziej że z takimi maluszkami - wbrew pozorom - pracuje się zdecydowanie lepiej niż ze starszymi pociechami.

Dlaczego takie ćwiczenia są tak ważne dla dzieci? To właśnie ćwiczenia, które zawsze zostają dopasowane indywidualnie do potrzeb dziecka, można liczyć na takie efekty jak:

  • korekcja wad postawy, które mogą objawiać się u dzieci na różnych etapach życia;
  • zwiększenie siły oraz wydolności mięśniowej;
  • zwiększenie wydolności oddechowej u dziecka;
  • wspomaganie prawidłowej koordynacji i równowagi;
  • utrzymanie lub przywrócenie właściwego zakresu ruchomości w obrębie poszczególnych stawów.

Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jakimi dokładnie wadami ma się do czynienia. Każdy rehabilitant i fizjoterapeuta działa tak, aby móc poradzić sobie z postawioną diagnozą. Przykładem może być korekcja wad postawy. Ćwiczenia dobierane są tak, aby wszelkiego rodzaju skrzywienia móc zlikwidować. Nie można jednak zapomnieć o tym, że ćwiczenia oddziałują pozytywnie tak naprawdę na cały organizm dziecka, który ma okazję do tego, aby się więcej poruszać.

Rehabilitacja dziecięca, czyli zaburzenia przetwarzania sensorycznego

Osobną kwestię stanowią zaburzenia przetwarzania sensorycznego.

Wiele dzieci ma z tym problem. To stan, kiedy najmłodsi mają problem z przetwarzaniem informacji sensorycznych, jak również wywołaniem prawidłowych reakcji na nie. Najczęściej diagnozuje się je u dzieci kilkuletnich. Nie można tego w żaden sposób bagatelizować, ponieważ może mieć to znaczący wpływ na naukę i zachowanie w grupie.

To dla takich maluchów oferowana jest terapia sensoryczna, która w skrócie nazywana jest terapią SI.

Terapia dedykowana jest w głównej mierze dla dzieci przedszkolnych. Ma ona na celu poprawę reakcji u dziecka, które będzie w stanie wywołać reakcje na różnego rodzaju bodźce kierowane w jego stronę.

Wśród zalet stosowania terapii SI można wymienić:

  • poprawę umiejętności społecznych;
  • zwiększenie koncentracji i uwagi;
  • wsparcie umiejętności komunikacyjnych u dziecka;
  • rozwój małych umiejętności motorycznych;
  • obniżenie poziomu stresu i niepokoju.

Prawidłowo poprowadzona terapia jest w stanie sprawić, że maluch jest bardziej pewny siebie, co widać w szczególności na tle grupy. Do tej pory wycofane unikające kontaktu z grupą, czuje się zdecydowanie lepiej i chętniej uczestniczy w wielu aktywnościach.

Rehabilitacja i fizjoterapia dziecięca

Wielu rodziców ma problem z tym, aby przyswoić informacje odnoszącą się do tego, że z jego dzieckiem dzieje się coś nieprawidłowego. Są bowiem takie osoby dorosłe, które żyją w wyidealizowanym świecie, gdzie nie ma miejsca na problemy. Jednak nie zawsze tak może się dziać. Są dzieci mające problemy, które w dużej mierze można zlikwidować przy pomocy rehabilitacji i fizjoterapii dziecięcej.

Zamiast wypierać z głowy istniejący problem, warto posłuchać lekarza, który również dąży do tego, aby móc zapewnić swoim podopiecznym prawidłowy rozwój. Dobry ośrodek rehabilitacji i fizjoterapii dziecięcej okaże się wsparciem. W takim miejscu można być pewnym tego, że uda się zapewnić swoim pociechom prawidłowy rozwój fizyczny, jak również psychiczny.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź