Zaparcia u niemowląt, naturalne sposoby pomocy małym brzuszkom z problemami
Naturalne sposoby na problemy brzuszkowe Maluchów
Warto poznać naturalne sposoby na zaparcia. Są nie tylko skuteczne, ale również pomagają złagodzić objawy jednocześnie wspierając prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego.
Woda i inne płyny:
Woda jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu trawienia i może pomóc w zmiękczeniu stolca, ułatwiając jego wydalenie. Pierwsze produkty zbożowe i przeciery w diecie dziecka mogą sprawiać, że w jego organizmie będzie brakowało wody. Upewnij się, że Twoje niemowlę pije odpowiednią ilość płynów.
Unikaj podawania produktów zapierających:
By rozwiązać problem z wypróżnieniami, przez kilka dni staraj się nie podawać, np. ryżu, czarnych jagód, bananów czy gotowanej marchewki.
Masaż brzucha:
Delikatny masaż brzuszka może pomóc w stymulacji perystaltyki jelit, czyli ruchów mięśniowych przemieszczających pokarm przez układ trawienny. Masaż należy wykonywać otwartą dłonią, kolistymi ruchami, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, aby naśladować naturalny kierunek przepływu pokarmu.
Zwiększ ilość błonnika w diecie
Błonnik odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego, a jego odpowiednia ilość w diecie może przyczynić się do złagodzenia problemów z zaparciami u niemowląt. W przypadku maluchów, które już zaczęły przyjmować pokarmy stałe, warto uwzględnić w ich diecie produkty bogate w błonnik, takie jak puree z warzyw (np. brokuły, marchewka czy groszek) lub owoce (np. jabłka, gruszki, śliwki). Pamiętaj jednak, aby wprowadzać nowe składniki stopniowo i obserwować reakcję dziecka, ponieważ niektóre pokarmy mogą wywoływać alergie lub nietolerancje pokarmowe.
NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM
Z myślą o maluszkach z zaparciami eksperci Nestlé przygotowali suplement diety NANCARE® FLORA-EQUILIBRIUM. Produkt zawiera błonnik pokarmowy GOS (galaktooligosacharydy) i FOS (fruktooligosacharydy) i możesz go podawać maluszkowi już od 1. dnia życia. Suplement diety nie zawiera glutenu i ma neutralny smak. W jednym opakowaniu znajdziesz aż 10 porcji.
Zarejestruj się w Programie Nestlé Baby&Me
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat żywienia maluszka i opieki nad nim, odwiedź stronę programu Baby&me. Otrzymasz dostęp do e-booków i darmowych porad ekspertów takich jak psycholog, dietetyk, położna czy neurologopeda. Ponadto, eksperci przygotowali tam dla Ciebie narzędzia, takie jak kalkulator alergii czy kalendarz rozwoju dziecka, abyście mogli jak najlepiej zadbać o zdrowie i rozwój waszego malucha.
Nestlé Baby&me to także miejsce, gdzie organizowane są konkursy dla rodziców i przekazywane są cenne dla nich informacje. Możesz testować nowe produkty, odbierać próbki mleka następnego dla maluszka po 6. miesiącu życia oraz korzystać z gotowych jadłospisów, które ułatwią ci codzienne gotowanie.
Celem programu jest być z tobą na kolejnych etapach rodzicielstwa, dostarczając cenne wskazówki oraz zapewniając wsparcie ekspertów i inspiracje. Wszystko po to, aby pomóc Wam cieszyć się każdą chwilą z Waszym maluszkiem!
Artykuł powstał we współpracy z programem edukacyjnym dla rodziców Nestlé Baby&me.
Ważna informacja. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. W pełni popieramy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat. Zdajemy sobie też sprawę z tego, że nie zawsze rodzice mogą karmić swoje dziecko mlekiem mamy. Zachęcamy do skonsultowania sposobu żywienia dziecka ze specjalistą ochrony zdrowia. Jeśli zdecydowaliście, że Wasze dziecko nie będzie karmione piersią, powinniście pamiętać, że ta decyzja jest trudna do odwrócenia - rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Rezygnacja z karmienia piersią niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które należy wziąć pod uwagę. Jeśli zdecydowaliście, że maluszek będzie karmiony piersią, przypominamy, że prawidłowe zbilansowanie jadłospisu mamy jest bardzo istotne. Jej zdrowa dieta w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego czas wprowadzenia posiłków uzupełniających należy skonsultować z lekarzem lub położną. Aby uniknąć ryzyka dla zdrowia ważne jest, by żywność dla dziecka przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu.
Suplement diety nie może być stosowany jako substytut mleka kobiecego, zróżnicowanej i zbilansowanej diety dziecka oraz zdrowego trybu życia. Nie przekraczaj zalecanej dziennej porcji do spożycia. Przed użyciem zasięgnij porady lekarza. Przechowuj w sposób niedostępny dla małych dzieci. Dla zdrowia ważna jest urozmaicona i zróżnicowana dieta oraz zdrowy tryb życia.
Komentarze
Prześlij komentarz
Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)