TRYB JASNY/CIEMNY

Rehabilitacja kręgosłupa może się przydać w każdym wieku

 

rehabilitacja kręgosłupa

Rehabilitacja kręgosłupa jest zalecana przez lekarzy osobom z dolegliwościami bólowymi, urazami lub schorzeniami związanymi z kręgosłupem. Mogą jej potrzebować osoby w różnym wieku – nie tylko dorośli, ale także dzieci. W tym artykule omówimy metody rehabilitacji, korzyści, jakie niesie ze sobą ten proces, a także możliwe do uzyskania efekty.

Rehabilitacja kręgosłupa ma na celu przywrócenie funkcji i redukcję bólu w obrębie kręgosłupa. Może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i nastolatków oraz dzieci. W tym ostatnim przypadku stosunkowo najczęściej ma na celu walkę z wadami postawy nabytymi lub wrodzonymi, a także jest stosowana w po urazach i wypadkach.

 

Jak przebiega rehabilitacja kręgosłupa?

Rehabilitacja kręgosłupa rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu oraz badania fizycznego pacjenta. Na podstawie zebranych informacji specjalista ds. rehabilitacji tworzy indywidualny plan terapeutyczny, uwzględniając specyficzne potrzeby i problemy pacjenta. W trakcie rehabilitacji pacjent wykonuje różnego rodzaju ćwiczenia i terapie, zgodnie z ustalonym planem terapeutycznym. Regularne sesje rehabilitacji, często odbywające się kilka razy w tygodniu, pozwalają stopniowo poprawiać funkcje kręgosłupa, zmniejszać ból oraz zwiększać ruchomość. Ważne jest również, aby pacjent stosował się do zaleceń specjalisty i kontynuował ćwiczenia i terapie również po zakończeniu rehabilitacji, aby utrzymać osiągnięte efekty i zapobiec nawrotom dolegliwości.

 

Metody rehabilitacji kręgosłupa

W leczeniu kręgosłupa stosuje się różnorodne metody terapeutyczne, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Do najpopularniejszych metod rehabilitacji kręgosłupa możemy zaliczyć:

 • terapię manualną, która wykorzystuje różne techniki, pozycje ułożenia pacjenta i chwyty. Metoda manualna może pomóc w redukcji bólu, poprawie zakresu ruchu i przywróceniu funkcji kręgosłupa;
 • kinezyterapię, polegającą na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń fizycznych, wzmacniających mięśnie kręgosłupa, poprawiającą jego stabilność i elastyczność;
 • fizykoterapię, jako metodę wykorzystującą różne zjawiska fizyczne, takie jak prąd, światło, magnetyzm czy niska temperatura, w celu redukcji bólu, poprawy krążenia krwi i przyśpieszenia leczenia;
 • masaż kręgosłupa, który pomaga rozluźnić spięte mięśnie, poprawić krążenie krwi oraz zmniejszyć ból. Specjalista wykonujący masaż może stosować różne techniki, takie jak masaż klasyczny, masaż tkanek głębokich czy masaż relaksacyjny, w zależności od potrzeb pacjenta;
 • ćwiczenia terapeutyczne, które są kluczowym elementem rehabilitacji kręgosłupa. Specjalista ds. rehabilitacji opracowuje indywidualny program ćwiczeń, mający na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa, poprawę elastyczności oraz stabilizację kręgosłupa. Ćwiczenia mogą obejmować zarówno ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha, jak i rozciągające mięśnie napięte,
 • hydroterapię, wykorzystująca wodę jako środek terapeutyczny. Pływanie w basenie, hydromasaż czy ćwiczenia w wodzie pozwalają na bezpieczne i efektywne wzmacnianie mięśni kręgosłupa, poprawę ruchomości oraz zmniejszenie obciążenia stawów.


Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego i piersiowego

Rehabilitacja kręgosłupa może być dostosowana do konkretnych obszarów kręgosłupa, takich jak kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy. W zależności od lokalizacji dolegliwości, specjalista ds. rehabilitacji może skupić się na konkretnej części i dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.

 • Kręgosłup szyjny, składający się z 7 kręgów, jest jednym z najbardziej ruchomych jego obszarów. Częstymi przyczynami dolegliwości tego obszaru są schorzenia, takie jak dyskopatia czy zwyrodnienie stawów. Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego może obejmować ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, które pomogą wzmocnić mięśnie szyi i poprawić zakres ruchu w tym obszarze. Z kolei masaż kręgosłupa szyjnego może łagodzić napięcie mięśniowe, poprawić krążenie krwi i zmniejszyć ból.
 • Kręgosłup lędźwiowy składa się z 5 kręgów i jest obszarem, który często jest narażony na przeciążenia i urazy. Dolegliwości związane z tym obszarem mogą powodować ból pleców, ograniczenie ruchomości czy utratę siły mięśniowej. W tym przypadku rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego może obejmować zastosowanie różnych technik fizykoterapeutycznych, takich jak ultradźwięki czy laseroterapia, które będą pomocne w zmniejszeniu bólu oraz w stymulowaniu procesów regeneracyjnych.
 • Kręgosłup piersiowy składa się z 12 kręgów. Dolegliwości związane z tym odcinkiem mogą powodować ból pleców, trudności w oddychaniu czy ograniczenie ruchomości ramion. Zalecane są ćwiczenia posturalne, które poprawiają postawę ciała i wzmacniają mięśnie pleców. Specjalista ds. rehabilitacji może także zalecić ćwiczenia oddechowe, które pomogą poprawić funkcję układu oddechowego.

 

Czasem dolegliwości mogą być mylące

Gdy pojawi się ból, może on czasem niesłusznie kierować podejrzenia na kręgosłup. Np. w wielu przypadkach pacjent, który zgłasza problem z bóle w okolicy lędźwiowej może mieć kłopot nie z kręgosłupem, ale z nerkami. Ból w okolicy szyjnego odcinka kręgosłupa, promieniujący do ucha może wynikać z problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym. W takim przypadku potrzebny będzie nam raczej dobry dentysta, a potem specjalistyczny rehabilitant.

 

Co daje rehabilitacja kręgosłupa?

Rehabilitacja kręgosłupa przynosi wiele korzyści dla pacjentów. Oto niektóre z najważniejszych efektów rehabilitacji:

 • zmniejszenie bólu;
 • poprawa ruchomości kręgosłupa;
 • wzmacnianie mięśni kręgosłupa i poprawa ich elastyczności;
 • korekta postawy ciała;
 • poprawa jakości życia i sprawności fizycznej.

Efekty rehabilitacji kręgosłupa mogą być różne w zależności od indywidualnych czynników, takich jak rodzaj dolegliwości, stopień zaawansowania problemu, czy zaangażowanie pacjenta w terapię. W większości przypadków regularne i odpowiednio prowadzone sesje rehabilitacji przynoszą widoczne efekty, poprawiając wskazane wcześniej funkcje kręgosłupa i jakość życia pacjenta.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź