TRYB JASNY/CIEMNY

Zabawy ruchowe na Boże Narodzenie - idealne na zajęcia w przedszkolu i szkole

świąteczne zabawy ruchowe


W okresie przedświątecznym, kiedy emocje i oczekiwania sięgają zenitu, a dni w szkole i przedszkolu dłużą się w oczekiwaniu na przerwę świąteczną, ważne jest, aby znaleźć sposoby na rozładowanie atmosfery. Jako nauczyciele, mamy unikalną możliwość wprowadzenia do zajęć elementów świątecznych w sposób edukacyjny i rozwijający. Jedną z takich metod są zabawy ruchowe związane z symbolami Bożego Narodzenia, które są nie tylko formą aktywności fizycznej, ale również rozwijają wyobraźnię.


Zapraszam Was do sięgnięcia po kilka łatwych w przygotowaniu zabaw ruchowych, które z pewnością spodobają się dzieciom.


Migocząca choinka: Dzieci ustawiają się w kole przy choince. Następnie tańczą w rytmie świątecznej muzyki, naśladując migotanie światełek na choince, podczas tańca podając sobie włączoną latarkę, dłonią zasłaniając i odsłaniając światło.

 

Świąteczna sztafeta: ustawiamy dwa rzędy stołków lub pachołków w odpowiedniej odległości od siebie, tworząc tor przeszkód. Dzieci są podzielone na dwie drużyny. Każde dziecko po kolei biega do przeciwległego końca toru, omijając przeszkody, i wraca, przekazując symboliczny "prezent" (np. małą piłkę lub zabawkę) następnemu zawodnikowi w swojej drużynie. Zadaniem jest przekazać "prezent" wszystkim członkom drużyny jak najszybciej. 


Bieg reniferów: dzieci naśladują renifery, biegając na czworakach po wyznaczonym torze przeszkód. Można je zachęcić do wydawania dźwięków reniferów i a na głowę założyć opaski z porożem. 


Mikołajkowy chwyt: dzieci stają w kręgu, rzucając do siebie miękką zabawkę (np. małą poduszkę lub miękką piłkę) w rytm świątecznej muzyki, udając, że to worek z prezentami. Gdy muzyka się zatrzyma, dziecko, które trzyma "worek", wykonuje zabawny taniec.


Elfia wytworność: dzieci poruszają się po sali jak elfy, wykonując wysokie skoki, obroty, czy przysiady, naśladując pracę elfów przy pakowaniu prezentów.


Bałwanek: dzieci tworzą w parach "bałwanki" – jedno z dzieci kuli się w piłkę (środek bałwana), a drugie otacza je ramionami (zewnętrzna warstwa śniegu). Następnie role się odwracają.


Kołysanie dzwoneczków: Każde dziecko dostaje dzwoneczek. Podczas tańca muszą poruszać się tak, by dzwoneczek wydawał jak najwięcej dźwięków.


Gwiazdkowy labirynt: na podłodze wyklejamy labirynt z taśm. Dzieci muszą przejść przez labirynt, nie dotykając linii, wyobrażając sobie, że to droga do stajenki w Betlejem.


Złap śnieżkę: grupa dzieci rzuca do siebie lekkimi piłkami (lub zmiętymi w kulkę stronami gazet, papieru lub innymi miękkimi przedmiotami), udając, że to śnieżki. Gra polega na łapaniu i unikaniu "śnieżek".


Anielski lot: dzieci udają anioły, rozkładając szeroko ręce i "latając" po sali w rytm świątecznej muzyki, wykonują delikatne skoki i piruety.


Takie zabawy ruchowe są doskonałym sposobem na rozwijanie koordynacji, równowagi oraz zdolności motorycznych dzieci. Ponadto, zabawy ruchowe wpływają pozytywnie na ich zdrowie emocjonalne i społeczne, umożliwiając interakcje z rówieśnikami w bezpiecznym i strukturalnym środowisku. Dzięki temu dzieci uczą się pracy zespołowej, a także rozwijają umiejętność słuchania i przestrzegania instrukcji.


Dodatkowo, włączając elementy edukacyjne, takie jak poznanie zwyczajów świątecznych czy kształtowanie umiejętności językowych poprzez śpiewanie kolęd, wzbogacamy doświadczenie edukacyjne dzieci. 


W okresie Bożego Narodzenia, kiedy tradycja spotyka się z nowoczesnością, warto wykorzystać te unikalne chwile na rozwijanie w dzieciach zainteresowań i umiejętności, które będą miały znaczenie przez całe ich życie. Zabawy ruchowe na temat Bożego Narodzenia to doskonały sposób, aby osiągnąć ten cel.

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź