TRYB JASNY/CIEMNY

Co na chrypkę i nadwyrężony głos?
Na nadwyrężenie strun głosowych narażone są przede wszystkim osoby pracujące głosem: nauczyciele, aktorzy, muzycy, ale nie tylko. Chrypka częściej lub rzadziej może przytrafić się każdemu. Jak sobie z nią radzić, co zrobić, kiedy często powraca i jak jej zapobiegać? Poznaj sprawdzone sposoby.


Czym jest chrypka?

Chrypką nazywa się każdą niecelową i nienaturalną zmianę głosu, która może powodować jego obniżenie czy podwyższenie, a niekiedy również problemy z wydobyciem właściwego lub jakiegokolwiek dźwięku. Chrypka więc może prowadzić do zmiany wysokości głosu, jak i jego barwy. Zachrypnięty głos najczęściej staje się skrzeczący, szorstki i słaby.


Najczęstsze przyczyny chrypki

Przyczyny chrypki mogą być naprawdę różne, a nadwyrężenie strun głosowych bywa objawem różnego rodzaju chorób. Co więcej, występowanie chrypki może być zależne od pory dnia. Najczęściej pojawienie się jej świadczy o ostrym zapaleniu krtani i zapaleniu strun głosowych i jest wynikiem ich nadmiernej eksploatacji. Może też być symptomem zakażenia górnych dróg oddechowych. U dzieci występuje po długotrwałym krzyku lub płaczu. Jeżeli chrypka nie ma podłoża chorobowego, a jest wynikiem częstego mówienia czy śpiewania, jej objawy możemy złagodzić, stosując przeznaczone do tego leki, takie jak Homeovox®.


Jak poradzić sobie z chrypką i nadwyrężonym głosem?

Chwilowe nadwyrężenie głosu bardzo często dotyka osoby, których zawód wymaga wypowiadania dużej liczby słów lub śpiewania. Jeżeli już przydarzy nam się chrypka, dobrze jest maksymalnie ograniczyć kontakt z czynnikami wpływającymi drażniąco na krtań, w tym z dymem papierosowym czy kurzem, oraz w razie możliwości unikać mówienia. Można też sięgnąć po odpowiednie leki. Tabletki do ssania Homeovox® to lek stosowany w leczeniu chrypki i nadwyrężania strun głosowych. Można przyjmować go również profilaktycznie w przeddzień i w dniu planowanego wydarzenia, podczas którego struny głosowe narażone będą na długotrwały wysiłek związany z mówieniem lub śpiewaniem. Homeovox® przeznaczony jest dla dorosłych i dzieci powyżej 6 roku życia.


Jak dbać o głos?

Jeżeli mierzysz się z powracającą chrypką, upewnij się, że:

·      w pomieszczeniach, w których przebywasz przez większą część dnia (sypialnia, biuro, pomieszczenie służbowe) panuje odpowiednio wysoka wilgotność powietrza,

·      w ciągu doby odpowiednio dużo czasu poświęcasz na wypoczynek,

·      prawidłowo oddychasz, pracując przy tym przeponą,

·      stosujesz metody, które pomagają Ci zwalczyć i opanować stres,

·      kiedy mówisz, nie oddychasz przez buzię, a przez nos.

 

Chrypka – kiedy zgłosić się do lekarza?

Przewlekłej i nawracającej chrypki nie warto lekceważyć. Jeżeli dolegliwość nie przechodzi po 3 dniach, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który – w zależności od podejrzewanej przyczyny chrypki – może wypisać skierowanie do specjalisty. Dla wyleczenia długotrwałej chrypki niezbędne jest wykrycie i usunięcie jej źródła. W takim wypadku lekarz może zalecić zmianę diety, leczenie farmakologiczne albo operacyjne.


Homeovox® tabletki drażowane. Produkt złożony. Wskazanie do stosowania: chrypka, nadwyrężenie strun głosowych (mówienie, śpiewanie). Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź