TRYB JASNY/CIEMNY

Rodzaje zegarów czyli zegary i zegarki

zegary i zegarki scenariusz zajęć


Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to jest, że zegar wie, która jest godzina? Zegary to nie tylko urządzenia, które mówią nam, kiedy iść do szkoły czy na obiad, ale też niesamowite wynalazki, które mają długą i interesującą historię. Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom zegarów i odkryjmy, jak działają!


Słońce i cień: zegary słoneczne

Zaczniemy od najstarszego rodzaju zegara - zegara słonecznego. Są to bardzo proste urządzenia, które używają cienia rzucanego przez słup (gnomon) na płytę z oznaczeniami godzin. Gdy słońce przesuwa się po niebie, cień się przesuwa, pokazując czas. To dzięki nim starożytni ludzie wiedzieli, kiedy pracować, a kiedy odpoczywać.


Piaskowe minuty: klepsydry

Następnie mamy klepsydry, czyli zegary piaskowe. To zegary, które mierzą czas przepływem piasku z jednego pojemnika do drugiego. Można je odwracać, aby zacząć odliczanie na nowo. Były używane na przykład przez kucharzy do mierzenia czasu gotowania.

rodzaje zegarów obrazki

Tik-tak: zegary wahadłowe

Teraz przeniesiemy się do zegarów wahadłowych. Wynalezionych w XVII wieku przez Galileusza, te zegary używają wahadła, które się kołysze, aby odmierzać czas. Ich tik-tak jest jak serce zegara, które bije bardzo równomiernie.

rodzaje zegarów dla dzieci

Cyfrowy świat: zegary elektroniczne

Współcześnie najpopularniejsze są zegary elektroniczne. Zamiast wahadeł i piasku, te zegary używają elektryczności i często mają cyfrowe wyświetlacze. Są dokładne i mogą mieć wiele dodatkowych funkcji, jak alarm czy stoper.

zegary plansze

Magiczny czas: zegary atomowe

Na końcu mamy zegary atomowe, najdokładniejsze zegary na świecie. Używają one wibracji atomów do mierzenia czasu. Są tak precyzyjne, że mogą się mylić o mniej niż sekundę przez miliony lat!

historia zegara dla dzieci

Ilustracje zegarów do druku

Czy podobały Wam się ilustracje zegarów, które widzieliście w artykule? Mam świetne wieści! Możecie pobrać każdą z nich, aby ozdobić pokój lub użyć na lekcji lub zajęciach. Kliknijcie w link poniżej i wybierzcie oraz wydrukujcie swoje ulubione lub wszystkie obrazki zegarów, które wprowadzą Was w świat czasu z każdym spojrzeniem!


Zegary i zegarki do pobrania TUTAJ


Czas jest wszędzie

Zegary są niesamowite, prawda? Od prostych zegarów słonecznych po zaawansowane zegary atomowe, wszystkie one pomagają nam zrozumieć i mierzyć czas. Czy teraz inaczej spojrzycie na zegar w swoim domu? 

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź