TRYB JASNY/CIEMNY

Scenariusz zabawy mikołajkowej "Prawo jazdy Mikołaja"

mikołajki przedszkole pomysły


Czy też macie czasem wrażenie, że wszystkie zabawy zawodzą? Wymyślamy skomplikowane zabawy, z mnóstwem pomocy i środków, a dzieci wcale nie są nimi zachwycone? Przeglądając chińskie strony z gadżetami do kupienia, wypatrzyłam prawo jazdy Mikołaja i nasunęło mi to świetny pomysł na szybką w przygotowaniu zabawę mikołajkową. Chcecie poznać szczegóły? Koniecznie przeczytajcie do końca!

Scenariusz zabawy dla dzieci pt. "Prawo jazdy Mikołaja"


Opis ogólny: Święty Mikołaj zgubił prawo jazdy

Wiek uczestników: 3-5 lat

Liczba uczestników: 10-20 dzieci

Czas trwania: około 1 godziny

Materiały:
- sztuczny śnieg (pianka lub watolina)
- prawo jazdy Świętego Mikołaja (do pobrania w pliku)
- zadania (do pobrania w pliku)
- opcjonalnie: czapki mikołajkowe dla dzieci
- opcjonalnie: kostium Świętego Mikołaja dla prowadzącego 
- dekoracje świąteczne

Opis zabawy:

1. Rozpoczęcie: dzieci spotykają się w "warsztacie Świętego Mikołaja", który jest udekorowany świątecznie. Prowadzący przebrany za Świętego Mikołaja opowiada dzieciom, że zgubił swoje prawo jazdy na sanie i potrzebuje pomocy, aby je odnaleźć przed świętami. Prowadzący wcześniej rozcina prawo jazdy na 6 części. Każdą z nich dzieci otrzymują po wykonaniu zadania.

2. Informacja o zadaniach do wykonania: dzieci można podzielić na dwie, trzy drużyny. Prowadzący informuje, że części prawa jazdy uda im się odszukać rozwiązując przygotowane zadania.

3. Poszukiwanie praw jazdy: drużyny wyruszają na poszukiwania. W każdym z miejsc znaleźć mogą część prawa jazdy oraz małe upominki lub zadania do wykonania. Przygotowałam materiały do następujących zadań:

Sześć łatwych do przygotowania zadań dla dzieci (6, bo wiadomo mikołajki), związanych z poszukiwaniem prawa jazdy Mikołaja:

  • Zagadka renifera: dzieci znajdują kartkę z zagadką, którą muszą rozwiązać, aby otrzymać wskazówkę, gdzie może być ukryta kolejna część prawa jazdy. 

  • Świąteczne memory: dzieci muszą znaleźć pary kart. Po odnalezieniu wszystkich otrzymują kolejny fragment prawa jazdy.

  • Zamieć śnieżna: stwórz "przeszkodę" ze sztucznego śniegu, mogą to być kulki papieru, rozwieszona biała linka obwieszona watą, rozpylony na podłodze sztuczny śnieg. Dzieci muszą przedostać się przez zamieć, aby dotrzeć do miejsca, gdzie ukryta jest kolejna część prawa jazdy. Możecie ukryć ją pod "śniegiem" lub za "śnieżną górą".

  • Kolędowe karaoke: dzieci muszą zaśpiewać wybraną kolędę lub świąteczną piosenkę, aby otrzymać wskazówkę. Możecie również przygotować proste instrumenty muzyczne (jak grzechotki czy tamburyno), aby dzieci mogły towarzyszyć sobie podczas śpiewu.

  • Zabawa w ciepło-zimno: dzieci muszą znaleźć ukrytą część prawa jazdy, podążając za wskazówkami prowadzącego, który mówi "ciepło" gdy są blisko i "zimno", gdy się oddalają. To klasyczna gra uwielbiana przez dzieci!

  • Łamigłówka świąteczna: przygotuj wcześniej rozcięte puzzle z obrazkiem Świętego Mikołaja i jego sań. Dzieci muszą ułożyć puzzle, aby odnaleźć ostatnią część prawa jazdy.


5. Znalezienie prawa jazdy: po odnalezieniu wszystkich części prawa jazdy, drużyny wracają do "warsztatu", gdzie składają je w całość.

6. Zakończenie: na zakończenie Święty Mikołaj dziękuje dzieciom za pomoc, wręczając im małe upominki. Można zorganizować wspólne śpiewanie kolęd, sesję zdjęciową lub poczęstunek. Dla chętnych przygotowałam również pamiątkową kolorowankę.

Cel zabawy: rozwijanie umiejętności pracy w zespole, kreatywność oraz radość ze wspólnej zabawy w świątecznym klimacie.

Materiały do zabawy Prawo jazdy Mikołaja do pobrania TUTAJ

Komentarze

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź