TRYB JASNY/CIEMNY

Światowy Dzień Mycia Rąk - materiały dla dzieciŚwiatowy Dzień Mycia Rąk to święto utworzone przez UNICEF w 2008 roku. Jego głównym zadaniem jest popularyzacja mycia rąk, co nadal robi zatrważająco niewiele osób. Wykształcenie nawyku mycia rąk po takich czynnościach jak korzystanie z toalety czy przed jedzeniem dosłownie może ocalić życie. Dlatego tak ważne jest nauczenie dzieci jak poprawnie myć ręce. I tutaj wkraczam ja - z przydatnymi materiałami dla Was!


Światowy Dzień Mycia Rąk w przedszkolu

Szukacie pomysłów na Światowy Dzień Mycia Rąk w przedszkolu? Sprawdźcie moje pomysły! Zachęcam do przeprowadzenia zajęć oczywiście nie tylko w przedszkolu, ale również w żłobkach i szkołach!


Napis Światowy Dzień Mycia Rąk

Napis do dekoracji tablicy lub gazetki tematycznej zawsze na propsie!

TUTAJ literki układające się w napis Światowy Dzień Mycia Rąk


Piosenki dla dzieci o myciu rąk

... i nie tylko, poniżej znajdziecie zestawienie najpopularniejszych piosenek zachęcających do utrzymywania higieny. Nic nie przemawia do dzieci tak dobrze, jak muzyka!


Piosenki o higienie


Ten szczególny dzień świetnie rozpocząć od czyściochowych piosenek, znanych i lubianych przez dzieci, aby wprowadzić je w dobry nastrój:Umyć ręce, czyli Piosenka Kąpielowa


Fasolki - Mydło lubi zabawę


Mała Orkiestra Dni Naszych - Piosenka o brudasie i czyściochu
Prawidłowe mycie rąk


Następnie warto poprowadzić pogadankę o tym, dlaczego mycie rąk jest tak ekstremalnie ważne i po co należy to zrobić. Prosimy dzieci aby spojrzały na swoje rączki i powiedziały czy ich zdaniem są czyste, czy tez brudne. Po wysłuchaniu odpowiedzi pytamy czy dzieci wiedzą, że wszędzie wokół nas, nawet na ich wydawałoby się czystych rączkach są rożne wirusy i bakterie. Niektóre z nich są dobre i potrzebne, a jeszcze inne to zarazki, które powodują choroby i inne przykre dolegliwości. Zarazki są tak malutkie, że można zobaczyć je jedynie pod specjalnym urządzeniem, które nazywa się mikroskop i działa jak maksymalnie powiększająca lupa. W tym momencie warto wykonać dwa eksperymenty z użyciem brokatu. 

Zarazki na rękach - brokatowe zarazki


Do zabawy potrzebny będzie sypki brokat. Nauczyciel ponownie prosi o sprawdzenie czy rączki dzieci są czyste i informuje, że teraz dowiedzą się jak łatwo przenosić zarazki z jednej osoby na drugą. Nauczyciel obsypuje delikatnie wnętrze dłoni brokatem, a następnie podaje każdemu dziecku rękę. Prosi o obserwację tego, co się pojawiło na rączkach dzieci. Następnie wybiera czterech ochotników. Jeden dostaje chusteczkę higieniczną, drugi chusteczkę nawilżaną, trzeci umyje ręce mydłem, czwarty nie dostaje nic. Sprawdzamy jak najdokładniej wyczyścić dłonie z zarazków/brokatu. Dziecko, które nie dostało nic ma za zadanie potrzeć dłonią o bluzkę, kolejne wytrzeć dłoń o chusteczkę higieniczną, trzecie usunąć zarazki chusteczką nawilżaną. Mimo prób, zarazki zostają. Wreszcie wkracza ochotnik nr 3, jego zadaniem jest umyć dłonie mydłem. Teraz wszystkie zarazki powinny zniknąć całkowicie!

Eksperymenty dla dzieci - uciekające zarazki


Do głębokiego talerza wlewamy wodę, którą posypujemy brokatem lub zmielonym pieprzem. Dziecko moczy paluszek w płynie do mycia naczyń lub mydle, wszystkie zarazki od niego uciekają! ;)

Światowy Dzień Mycia Rąk dekoracje


Do dekoracji łazienki lub tablicy zrobiłam kolorowe zarazki w bąbelkach mydła. Dzieci widząc je codziennie, będą pamiętały, że to właśnie z nimi walczą i tym chętniej będą ręce myły (szczególnie najmniejsze bąbelki).


Zarazki do pobrania TUTAJChoroby brudnych rąk


Nie popieram bezmyślnego straszenia dzieci, ale nie popieram również nie informowania ich o konsekwencjach dokonywanych wyborów, stąd plakaty informujące o najbardziej powszechnych dolegliwościach ludzi niemyjących rąk, czyli chorobach brudnych rąk. Warto edukować dzieci od małego i tym samym wdrażać do odpowiednich nawyków higienicznych. UWAGA!!! Na ostatnim obrazku pokazane są robaki, pasożyty w jelicie człowieka. Jeżeli uważacie, że dla Waszych dzieciaków to zbyt drastyczna ilustracja, koniecznie zrezygnujcie z jej pokazywania!

Plakaty Choroby brudnych rąk TUTAJInstrukcja mycia rąk dla dzieci


Światowy Dzień Mycia Rąk nie ma prawa się odbyć bez dokładnego pokazu i ćwiczeń praktycznych. Najłatwiej początkowo pokazać dzieciom obrazki, instruujące krok po kroku jak ręce dobrze umyć. Później ćwiczymy "na sucho". Dopiero na koniec idziemy do łazienki i myjemy ręce mydłem.


Mycie rąk krok po kroku instrukcja dla dzieci TUTAJ
Czym możemy umyć ręce? Plakaty TUTAJ


Kiedy należy myć ręce?


Dla małych dzieci to nie lada wyzwanie! Należy zapamiętać duuużo sytuacji, kiedy nawykowo powinno się ręce umyć. Z pomocą przyjdzie uśmiechnięty czyścioch Szop Pracz, który opowie przedszkolakom o sytuacjach, w których należy użyć mydła.

Plakaty Kiedy myjemy ręce TUTAJ


Światowy Dzień Mycia Rąk karty pracy


Na sam koniec zajęć 3 karty po śladzie, dzieci poprawiają obrazki a później je kolorują. 

Karty pracy po śladzie TUTAJ


Komentarze

  1. Myślę, że od czasów pandemii większość dzieciaków zrozumiała, dlaczego mycie rąk jest tak ważne. U nas nie ma z tym żadnego problemu. Mamy w domu pieska i nawet po każdym głaskaniu myjemy ręce. Uważam, że brudne dłonie są przyczyną wielu chorób. W torebce mam zawsze chusteczki dezynfekujące, bo nie wyobrażam sobie dotykać jedzenia po wyjściu ze sklepu czy komunikacji miejskiej. Nie muszę dodawać, że korzystanie z toalet publicznych jest dla mnie koszmarem ;) Nie mam bzika na punkcie sterylności, ale higiena odgrywa ważną rolę w życiu mojej rodziny.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję, że jesteś! Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)

Polecam

instagram @dzieckiembadz

Copyright © Dzieckiem bądź